aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Keramika??? Pomozte!!!
-
Keramika??? Pomozte!!!
Posted by admin_obnova on 30. apríla 2002 at 4:03Neviete mi niekto poradit materiali ktore sa pouzivaju pri konzervovani a restaurovani keramiky, porcelanu, kameniny, poroviny a ineho co s¨tym suvisi.
Budem Vam vdacny.Zaujima ma ci existuju materiali a nasledna aplikacia tychto, aby bolo mozne kermiku /…/ znovu pouzivat…
Ja pouzivam, klasicek materialy: sadra, alebo synteticek modelovacie hmoty. / nazov je cca DAS /DE-made/, Terakotta…/ – Modelovacie hmoty su vyhodne po technickej stranke, avsak su casto zdravotne zavadne.
Za radu budem vdacny, popripade poradim z niecim ja. Mam skusenosti hlavne s archeologickym materialom. Snazim sa spracovat odpadovy arceologicky material a pretransformovat ho do denneho pouzivania. Preto tie materiali, ktore dokazu sfunkcnit, keramiku.
Anonymous odpovedal 18 years, 11 months ago 2 Členovia · 25 odpovede/odpovedí -
25 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member1. septembra 2005 at 14:56Prosim o info, s cim sa daju zlepit stare keramicke crepy. ide o staru keramiku na varenie, 15 str., ktoru potrebujem zlepit.
dalej by som chcel kontakt na niekoho, kto by vedel doplnit chybajuce črepy novou hmotou. -
Uf, hlboko si siahol do archivu prispevkov. N alepenie crepov je najidelanejsi Herkules. Klasicke disperzne lepidlo za 60Sk. Stalo aj 50 pred rokom :)
-
Anonymous
Member21. septembra 2005 at 16:01Pouzi epoxidove zivice. Alebo sekundove lepidlo. Vraj sa pouzivaju casto v muzeach a zbierkovych fondoch.
-
uf: mikrovlna, tvoje tipy stoja teda zato, jednak sa so sekundovym lepidlom zle robi, “druhak” je uplne nevhodne z pohladu filozofie ochrany kulturneho dedicstva. Kde je reverzibilita?
Hrkules je jednicka.
-
Anonymous
Member22. septembra 2005 at 0:28Uf uf uf… “Chemie v konzervatorske a restauratorske praxi” M.K.Nikitin, E.P.Melnikova. Uf uf uf… A co epoxidove zivice? Tie su tiez zle? Myslis ze Herkules je reverzibilne lepidlo? Tak isto ako sekundove. Uz sa neviem dockat odpovede.
-
Neviem cim to je ale keramika lepena herkulesom (ponalom, duvilaxom) sa po par hodinach vo vode rozpadne (lepene spoje) Sekundove lepidlo odstranis iba silnou kysleinou. Ja mam overenu dudsicnu. Kyselina nerobi dobre niekt. glazuram.
Priznavam ze po kopalovom laku by som pouzil na lepenie skla aj epoxy, ale na keramiku v ziadnom pripade.
Nikitin a Melnikova su chemici. A vyborny. Nemam momentalne pri sebe tuto knizku, zabudol som si ju v praci :), ale ak tvrdis ze doporucuju na lepenie keramiky, sek. lepidlo, musi to byt vytrhnute z kontextu.
-
herkules, ponal, duvilax –> disperzna baza niecoho
sek. lepidlo –> tazko povedatna akej baze funguje -
Anonymous
Member22. septembra 2005 at 15:11Neviem ci dnes budem mat cas, ale k tejto zaujimavej teme sa este vyjadrim. S pozdravom mikrovlna.
-
Ked autor tohoto prispevku pisal prispevok o keramike (Viktor S. = Viktor Sima), prave s nou zacinal, dnes je to plny profesional a dalo by sa povedat ze je jeden z najlepsich restauratorov na archeologicku keramiku v strednej Europe. Momentalne je na stazi v Rakusku, v ich ekvivalente naseho Archeologickeho ustavu. Ked sa s nim stretnem poziadam ho o vyjadrenia a odpoved na jeho vlastnu otazku z pred troch rokov.
-
Anonymous
Member27. septembra 2005 at 22:25Takze som tu aby som napisal ze to z kontextu vytrhnute nie je. Ako citam, tak citam, nie je. Mozno je dobre preto (sekundove lepidlo), ze nemusis nanasat lepidlo na celu lepenu plochu, ale len na maly kusok. Ja by som to z tej knihy kludne cele odpisal, ale neviem ci sa to moze.
Nepouzivaju sa pri vyrobe disperznych lepidiel nahodou aj nejake kyseliny?
Dalej chcem napisat, ze v pripade disperznych lepidiel nie je reverzibilita ako reverzibilita. Pri restaurovani papiera a kniznej vazby treba pouzitie disperzneho lepidla zvazovat a na koniec najst lepsie, “naturalnejsie” riesenie:), pretoze sa nepovazuje za reverzibilne. A dole ide len velmi tazko. Ale to je papier a to je ine.
S pozdravom, mikrovlna -
Pokial viem tak nie. Aspon to nie je zakladom lepidla. Je to pokial viem polymer rozptyleny vo vodnom prostredi.
K papieru: bavili sme sa o keramike. Mozeme vytvorit aj forum, papier a disperzia.
-
Anonymous
Member5. októbra 2005 at 17:07Fórum o papieri a disperzii, alebo o historickej tlači, knižnej väzbe a disperzii?
-
Anonymous
Member26. októbra 2005 at 4:47Ti konzervatori, ktori pouzivaju sekundove lepidlo v muzeach by odomna dostali pekne po prstoch.. to si kde videl?
-
Anonymous
Member7. novembra 2005 at 19:41Freya lepsie si precitaj moje prispevky a uvidis, kde som to videl. Ale ja to radsej este raz napisem: Chemie v konzervatorske a restauratorske praxi, M.K.Nikitin, E.P.Melnikova, str.173.
-
Anonymous
Member8. novembra 2005 at 3:38Dobre pan mikrovlnka , este mi prezrad z ktoreho roku ta referencia je??
Ja som sa nepitala kde si to cital, ale videl, ze sa to v muzeach robi dnes?
Mal by si pochopit, ze verit a brat vazne vsetko co citas v knihach je nezodpovedne, a amaterske a casto vedie k niceniu pamiatok. A odbornici su ludia, robia chyby a co sa tyka konzervatorstva toto plati aj trojnasobne. Ked si prestudujes historiu restauratorstva/konzervatorstva otvoria sa ti ocka.
Vsetky Referencie nazory by si mal zvazit a zhodnotit aj z moralneho aspektu.
preto mi tu z nejakej knizky vobec citovat nemusis..
Prajem pekny den! :)
Log in to reply.