aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie konzervovanie drevených plastík a nábytku – základy

  • konzervovanie drevených plastík a nábytku – základy

    Posted by misso on 2. februára 2012 at 21:51

    Dobrý deň,
    písem prácu o konzervovaní drevených plastík a nábytku, snažím sa zohnať co najviac literatúry no potreboval by som radu od niekoho kto sa vyzná v praxi a poradil by mi nejaký postup od toho ako sa urobí napríklad sondaž až po samotné konzervovanie, aké materiály a látky sa najčastejšie používajú a pod. Ono sa to dá najsť v literatúre ale neviem čo podstatného mám hladať. Poprípade ak niekto prave pracuje na niečom a bol by ochotný mi napisať postup prác a podobne bol by som veľmi vďačný. 

    harp odpovedal 12 years, 9 months ago 7 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    3. februára 2012 at 11:26

    O dreve je tu kopa príspevkov, stačí do vyhľadávania zadať "konzervovanie drevo", prezrieť a potom sa pýtať. Osobne by ma zaujímalo niečo viac o tebe. Či si študent, aký odbor študuješ, čo je to za prácu a tak podobne.

  • misso

    Member
    3. februára 2012 at 17:29

    No ano je tu toho vela a prave to ze neviem s cim zacat…chcel som si nejaku osnovu spravit podla ktorej by som sa odrazil neskor.( najlepšie keď mi nejakú všeobecnú osnovu napíše niekto kto to robi v praxi ako keby som to mal ja podľa literatúri davať dokopy). Tak myslim ze take hlavne casti co by som tam chcel spomenut su konzervačné latky ktoré sa pouzivali v minulosti a tie sučasné, na zaciatok mozno nejakú históriu konzervovania, prieskum teda diagnostiku materialu a nieco ohladom impregnácie materialu..(priepustnosť dreva a pod.).  
    Keď som hľadal literatúru našiel som väčšinou len o reštarovaní dreva, kde je konzervovanie spomenuté vždy len tak v skratke, neviete mi poradiť nejakú lit. ohľadom konzervania? Študujem na drevárskej fakulte a pišem bakalarsku prácu na katerdre ochrany dreva,  tuto temu som si vybral preto že som vyštudoval Umelecko remeselné spracovanie dreva, neskor stolára a stale sa tomu venujem. Venujem sa este umeleckému rámovaniu ( v podstate ovládam zlátenie na mixtion ) to je asi tak vsetko o mne. :)

  • henry

    Member
    3. februára 2012 at 23:55

    Misso ja som o katedre ochrany dreva este nepocul a to som skoro drevar. Este tak katedra ochrany lesa, požiarnej ochrany a čo ja viem akej ochrany. Takze co si za studenta.

  • misso

    Member
    4. februára 2012 at 12:32

    sorry je to katedra mechanickej technologie dreva

  • nitram

    Member
    4. februára 2012 at 12:59

    Zdravím

    Myslím, že části které jsi naznačil – historie konzervování, konzervační látky, průzkum materiálu jsou v pořádku. Co jsi ale myslel impregnací materiálu ? povrchovou úpravu, petrifikaci nebo něco jiného ?

    Díky za odpověď

  • misso

    Member
    4. februára 2012 at 13:52

    Tak kedze nepíšem tú prácu na nejaký konkretny reštaurovaný kus, ale je to vo všeobecnosti, tak bolo by dobré ak by som tam spomenul aj povrchovu úpravu, aj petrifikaciu, tou impregnaciou napriklad spôsoby, techlogie alebo najake postupy napúštania dreva rôznymi látkami proti škodcom a pod. 

  • sasha

    Member
    6. februára 2012 at 16:32

    Všeobecnosti sú veci všeobecné, nešpecifické alebo lepšie povedané, v tvojom prípade, veľa písania o ničom. Drevo sa napúšťa "rôznymi látkami proti škodcom a pod." a nemusí to súvisieť s reštaurovaním. Napúšťanie dreva vždy slúži konzervačnému – ochrannému účelu ale nemusí mať nič spoločné s múzejným konzervovaním, teda ochranou múzejného zbierkového predmetu. Na tvojom mieste by som sa vykašľal na všeobecnú tému a vybral si niečo konkrétnejšie. Školiteľ aj oponent určite ohodnotí tvoju snahu nebyť iba všeobecne popisný.

  • misso

    Member
    6. februára 2012 at 17:41

    Áno máte pravdu. Mám na mysli historický nábytok a plastiky, tak by to malo súvisieť s reštaurovaním nie ? Áno ja viem, že by bolo lepšie vybrať niekoľko konkrétnych predmetov, ale ja nie som vyštudovaný reštaurátor aby som mohol len tak niečo reštaurovať a robiť si o tom rozsiahlu dokumentaciu. Ja som už pisal že by som bol rád ak by sa niekto našiel kto robí v praxi s tým ….a vedel by mi takto poradiť poprípade poskytnúť nejaké dokumety o svojej práci. Preto som sa obrátil na toto fórum, lebo si myslím že sa tu pohybujú ľudia znalý v tejto problematike.

  • harp

    Member
    6. februára 2012 at 17:50

    [quote=Misso]

    Áno máte pravdu. Mám na mysli historický nábytok a plastiky, tak by to malo súvisieť s reštaurovaním nie ? 

    [/quote]

    Zacal by som tym ze by som si vybral bud plastiky alebo nabytok. Aj ked ide zvatsa o podobne postupy pri vytvarani, konzervacia a restaurovanie byva este castejsie sakra rozdielne.

  • harp

    Member
    6. februára 2012 at 17:51

    A este jedna drobnost. Vseobecne principy vycitas z tychto for. Ked sa chces drzat vseobecnosti, zozbieraj ich vo fore. Vloz ich do tejto diskusie a mi ti ich pomozeme doladit. Ale nechci od nas aby sme ti pracu napisali.

  • nitram

    Member
    6. februára 2012 at 22:05

    Misso na prvním místě by bylo dobré rozlišit  zákl. pojmy jako konzervování a restaurování…od svého prvního příspěvku skáčeš z jednoho na druhé…zkus napsat nějakou osnovu tvé práce a poděl se tu o ni z ostatními…ať se bavíme o něčem konkretním…

  • martha

    Member
    8. februára 2012 at 0:34

    Mily buduci bakalar, rada ti poradim, len si prosim ujasni co chces:

    2.2.chces o konzervovani, o4dni zas restaurovanie…co tak radsej urobit pracu zo skusenosti vo svojom odbore? urcite si v nom dobry…Ak teda chces konz. a rest., co tak ist na rok robit pri dobrych majstroch? a nemusis vyrabat kompilat z diskusii na nete… 

    Napr.aj vyraz "drevena plastika" potvrdzuje povrchnost – plastika je dielo vytvorene modelovanim – pridavanim – trebars hliny…  vec ktoru vysekas z dreva /ci kamena…/ – teda odoberies prebytocny material – to je skulptura.

    Nechcem sa natahovat o slovicka, ani sa tu hrat na moc mudru, len ked to ma byt odborna debata, tak……

  • harp

    Member
    8. februára 2012 at 10:17

    martha, dobra pripomienka skulptura vs. plastika. Obcas na to pri rychlom pisani zabudam.

    Osnova je dobry napad.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť