aktivita › diskusia › Archeológia › Košická citadela
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Košická citadela
Posted by palo on 12. mája 2010 at 0:00Nájdený bastión citadely investor Auparku musí zachovať
11. 5. 2010 – Za jedinečný v celoštátnom kontexte označili nález bastiónu citadely na mieste výstavby košického Auparku na Námestí osloboditeľov v Košiciach odborníci rozšírenej mimoriadnej sekcie archeológie Pamiatkového úradu SR, ktorá na mieste rozhodovala, ako s nálezom treba naložiť. Dnes o tom informoval Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice v odbornom komuniké k pondelňajšiemu zasadaniu a zhodnoteniu nálezu.
Čítajte viac: http://korzar.sme.sk/c/5369707/najdeny-bastion-citadely-investor-auparku-musi-zachovat.html#ixzz0ndetjjkl
Košická citadela bola funkčne obdobná stavba ako jej analógie v Nizozemsku a Taliansku. Podľa doteraz známych podkladov košická citadela bola postavená v rokoch 1671 – 1676. Bola to samostatná pevnosť hviezdicového pôdorysu, charakteristického pre tento typ renesančných opevnení. Spolu s vonkajšími obrannými zariadeniami – priekopou a glacis – zaberala plochu približne 25 hektárov. Bola dôležitou súčasťou protitureckého systému opevnení, ale tiež mala udržať kontrolu nad mestom zo strany cisárskeho dvora, na ktorého príkaz bola postavená. V roku 1682 Tököly ľsťou obsadil citadelu a po krátkom boji sa mesto vzdalo. Aj preto už pred rokom 1685 mešťania znefunkčnili citadelu tým, že ju rozobrali v častiach, obrátených k mestu. V roku 1713 bola na príkaz cisára Karola III. citadela zbúraná.
harp odpovedal 12 years, 6 months ago 14 Členovia · 42 odpovede/odpovedí -
42 odpovede/odpovedí
-
Túto Uskalienkinu dobrú správu dávam aj sem, nech budovatelia európskych škatuľových zajtrajškov vidia, že keď sa chce, je vôľa, nechýba cit a rozum všetko sa dá.
http://korzar.sme.sk/c/5369707/najdeny-bastion-citadely-investor-auparku-musi-zachovat.html#ixzz0ndetjjkl
Ešte odkaz pre pána oberarcheológa Hošša. Pre Vás zrejme bezcenný kus starého múru, ktorý by ste zrušili šmahom radlice bagra. -
naozaj gratulacia do KE, naozaj ked sa chce tak sa vie. A nie je KPU ako KPU.
-
KPÚ KE rozhodol tak ako mal,teda profesionálne a v prospech pamiatky.
Hlavne zástupca investora Roman Karabelli mal profesionálny názor(vyjadrenie).Takto ba sa mal vyjadrovať človek na svojom mieste,či svoje slová naplní sa ukáže. -
Upozorňujem, že na tejto adrese už nie je článok, z ktorého citovala Uskalienka, pretože
Podľa nového článku“Výskum zachytil líca a časť boku bastiónu, ktorý bol kedysi nazvaný Leopold. Účastníci sa zhodli v tom, že nález je jedinečný a na celom Slovensku nie je známa iná fortifikačná stavba samostatne stojaca ako solitér v susedstve opevneného mesta. Funkčne bola obdobná ako jej analógie v Holandsku a Taliansku,” objasnil význam stavby zástupca riaditeľky KPÚ Radoslav Mokriš.
Sekcia archeológie odporučila v pondelok riešiť ochranu citadely ako celku na celej jej ploche. Vzhľadom na výnimočný charakter stavby navrhuje zachovať jej hmotnú podstatu a umiestnenie.
Zostať majú zachované predovšetkým charakteristické a výpovedné časti citadely, ktoré obsahujú architektonické tvaroslovné prvky v najväčšom možnom rozsahu. Pripúšťa dočasný presun na iné miesto na nevyhnutný čas počas stavebných prác. Po dôkladnom vyhodnotení výskumu odporúča kombinovať spôsoby prezentácie v novostavbe tak, aby bol nález zrozumiteľný verejnosti.
Čítajte viac (vrátane bohatej diskusie): TU. -
Citadela je ten pravidelný päťuholníkový/päťcípy objekt v dolnej časti obrázku. -
KOŠICE: Nájdený bastión citadely investor Auparku musí zachovať
O zachovaní bastiónu i jeho umiestnenia rozhodla rozšírená mimoriadna sekcia archeológie Pamiatkového úradu SR
11.05.2010 11:27:30 (SITA) – Za jedinečný v celoštátnom kontexte označili nález bastiónu citadely na mieste výstavby košického Auparku na Námestí osloboditeľov v Košiciach odborníci rozšírenej mimoriadnej sekcie archeológie Pamiatkového úradu SR, ktorá na mieste rozhodovala, ako s nálezom treba naložiť. Dnes o tom informoval Krajský pamiatkový úrad Košice v odbornom komuniké k pondelňajšiemu zasadaniu a zhodnoteniu nálezu. Ako sa v komuniké uvádza, sekcia archeológie odporučila riešiť ochranu citadely ako celku, to znamená na celej jej ploche, a to podľa ustanovení zákona o ochrane pamiatkového fondu. Vzhľadom na výnimočný charakter stavby odporúča zachovať jej hmotnú podstatu a umiestnenie. V hmote majú byť zachované predovšetkým charakteristické a výpovedné časti citadely, a také, ktoré obsahujú architektonické tvaroslovné prvky, a to v najväčšom možnom rozsahu, pričom sekcia pripúšťa v tomto prípade dočasný transfer na nevyhnutnú dobu počas stavebných prác. Odborníci odporúčajú po dôkladnom vyhodnotení výskumu kombinovať spôsoby prezentácie v novostavbe tak, aby bol nález zrozumiteľný verejnosti.
Účastníci sa na mieste oboznámili s rozsiahlym nálezom časti bastiónu citadely. Výskum zachytil líca a časť boku bastiónu, ktorý bol kedysi nazvaný Leopold. Odkryté severozápadné líce bastiónu má dĺžku približne 90 metrov. Hrot bastiónu je porušený, v jeho interiéri sa nachádzajú zvyšky zástavby. Zhodli sa na tom, že nález je jedinečný v celoštátnom kontexte. Na Slovensku nie je známa iná fortifikačná (obranná) stavba takéhoto charakteru – samostatne stojaca päťuholníková citadela, stojaca ako solitér, v susedstve opevneného mesta.
O stanovisko k odbornému komuniké Krajského pamiatkového úradu Košice agentúra SITA požiadala hovorcu investora HB Reavis Romana Karabelliho, ktorý sa zatiaľ nevyjadril.
Košická citadela bola funkčne obdobná stavba ako jej analógie v Nizozemsku a Taliansku. Podľa doteraz známych podkladov košická citadela bola postavená v rokoch 1671 – 1676. Bola to samostatná pevnosť hviezdicového pôdorysu, charakteristického pre tento typ renesančných opevnení. Spolu s vonkajšími obrannými zariadeniami – priekopou a glacis – zaberala plochu približne 25 hektárov. Bola dôležitou súčasťou protitureckého systému opevnení, ale tiež mala udržať kontrolu nad mestom zo strany cisárskeho dvora, na ktorého príkaz bola postavená. V roku 1682 Tököly ľsťou obsadil citadelu a po krátkom boji sa mesto vzdalo. Aj preto už pred rokom 1685 mešťania znefunkčnili citadelu tým, že ju rozobrali v častiach, obrátených k mestu. V roku 1713 bola na príkaz cisára Karola III. citadela zbúraná.
-
KOŠICE: Investor Auparku zachová historické dedičstvo v centre mesta
Výstavba Auparku sa časovo zosúladila s archeologickým prieskumom bez vplyvu na včasné dokončenie projektu, povedal Roman Karabelli, zástupca spoločnosti HB Reavis.
11.05.2010 13:31:12 (SITA) – Nájdený bastión citadely investor Auparku Košice, spoločnosť HB Reavis Slovakia, musí zachovať in situ, teda na pôvodnom mieste. Rozhodla o tom rozšírená mimoriadna sekcia archeológie Pamiatkového úradu SR. „Vzhľadom na výnimočný charakter stavby odporúča zachovať jej hmotnú podstatu a umiestnenie. V hmote majú byť zachované predovšetkým charakteristické a výpovedné časti citadely, a také, ktoré obsahujú architektonické tvaroslovné prvky, a to v najväčšom možnom rozsahu, pričom sekcia pripúšťa v tomto prípade dočasný transfer na nevyhnutný čas počas stavebných prác. Odborníci odporúčajú po dôkladnom vyhodnotení výskumu kombinovať spôsoby prezentácie v novostavbe tak, aby bol nález zrozumiteľný verejnosti,“ uvádza sa v odbornom komuniké Krajského pamiatkového úradu Košice.„Sme radi, že sa nám pri stavebných prácach podarilo odkryť časť histórie mesta. Od prvého dňa po náleze poskytujeme spolu s mestom Košice podporu celému archeologickému tímu i Pamiatkovému úradu a stotožňujeme sa s jeho odporúčaním zachovať tento historický artefakt pre budúce generácie. Odborníci pripúšťajú dočasný transfer nálezu pre účely stavebných prác. Následne žiadajú zachovať hmotnú podstatu nálezu „in situ“ v jej súčasnom umiestnení tak, aby bol prístupný a zrozumiteľný širokej verejnosti. Sme presvedčení, že tento historický prvok ešte viac zvýši atraktivitu centra Aupark pre verejnosť a stane sa miestom častých návštev. Výstavba centra prebieha podľa pôvodného harmonogramu, avšak s ohľadom na zachovanie historického nálezu v zmysle inštrukcií štátneho dohľadu,“ uviedol Roman Karabelli, zástupca investora – spoločnosti HB Reavis. Doložil, že výstavba sa časovo zosúladila s archeologickým prieskumom a bez negatívneho dopadu na včasné dokončenie projektu.
Spoločnosť HB Reavis Slovakia, investor Auparku Košice, oznámila už vo februári tohto roka, že pri výkopových prácach na Námestí osloboditeľov v Košiciach boli podľa očakávaní objavené pozostatky kamenných múrov. V týchto dňoch sa skončila terénna časť podrobného archeologického prieskumu pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu Košice. Zistenia archeologického tímu potvrdzujú, že ide o fragment základov novovekej stavby vojenského opevnenia – košickej citadely. Táto bola v 17. storočí súčasťou protitureckého systému opevnení. Výskum zachytil líca a časť boku bastiónu, ktorý bol kedysi nazvaný „Leopold“.
Projekt Aupark Košice po dokončení prinesie obyvateľom a návštevníkom mesta na troch podlažiach a takmer 34-tisíc metroch štvorcových 161 prevádzok a 1 100 parkovacích miest, a tiež viac ako 11-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej kancelárskej plochy v najvyššom štandarde. V neposlednom rade so sebou prináša aj niekoľko stoviek nových pracovných miest. Celkové predpokladané náklady na stavbu odhaduje spoločnosť na 93 miliónov eur. Spoločnosť zároveň vybuduje modernú štvorprúdovú verejnú komunikáciu na Námestí osloboditeľov.
-
Sme presvedčení, že tento historický prvok ešte viac zvýši atraktivitu centra Aupark pre verejnosť a stane sa miestom častých návštev. Výstavba centra prebieha podľa pôvodného harmonogramu, avšak s ohľadom na zachovanie historického nálezu v zmysle inštrukcií štátneho dohľadu,“ uviedol Roman Karabelli, zástupca investora – spoločnosti HB Reavis. Doložil, že [b]výstavba sa časovo zosúladila s archeologickým prieskumom a bez negatívneho dopadu na včasné dokončenie projektu[/b]
Toto je vyhlásenie profesionála,(nie béékanie valašské,nič cenné sa nenašlo….atd) .Realizovanie a konečný výsledok môže byť však podstatne iný,nechajme sa prekvapiť. -
Sme presvedčení, že tento historický prvok ešte viac zvýši atraktivitu centra Aupark pre verejnosť a stane sa miestom častých návštev. Výstavba centra prebieha podľa pôvodného harmonogramu, avšak s ohľadom na zachovanie historického nálezu v zmysle inštrukcií štátneho dohľadu,“ uviedol Roman Karabelli, zástupca investora – spoločnosti HB Reavis. Doložil, že [b]výstavba sa časovo zosúladila s archeologickým prieskumom a bez negatívneho dopadu na včasné dokončenie projektu[/b]
Toto je vyhlásenie profesionála,(nie béékanie valašské,nič cenné sa nenašlo….atd) .Realizovanie a konečný výsledok môže byť však podstatne iný,nechajme sa prekvapiť.A nie je to ten hovorca tej firmy, ktora vraj “kablovku” nechcela uplne zburat a nakoniec sa jej tam dostali tie nestastne buldozery a zrovnali technicku (ne)pamiatku so zemou? Ja len dufam, ze tie buldozery do Kosic nepridu a pocas hlbokej noci nezacnu demolovat to malo co z “Citadely” ostalo, ako sa tento “nešvar” buldozerov v poslednej dobe na nasej dodovizni stava pravidlom (okrem kablovky sa tusim tlupa buldozerov prehnala aj zilinskym hradom a farou, nie?).
-
Presne tak som to myslel – profesionálne vyjadrenie ,”nepriatelia! sú uchlácholení,a veria slovám.Znie to až moc dobre,nato aby to bolo naozaj presne tak.Keby sme vedeli čo si naozaj myslia investori,a či už niekde neexistuje nezodpovedný buldozerista,ktorý sa postará o “prezentáciu”.
Investor ústami hovorcu povie,že veľmi ľutujú čo sa stalo,ale nebola to naša chyba , stavbu pre nich realizuje a ten pochybil…. -
davam do pozornosti informaciu o peticii za zachovanie nalezov :
http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=493185 -
Kto chce vidiet rozoberanie citadely nech sa paci:
http://www.imagebam.com/image/4f70c885761237
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=577864&page=151
v Kosiciach rozoberaju opevnenie po blokoch, vo Zvolene, Ziline, Leviciach to robili po kamenoch.
-
Pre mňa je to ako keby sme sa zriekali svojej histórie. Kvôli takému nezmyslu.
Sme hovädá, inak to nazvať neviem. -
Pod petíciou za zachovanie fragmentu citadely 2000 podpisov
Rovinský upozorňuje, že hrozí demontáž tejto kultúrnej pamiatky. Hovorca investora Roman Karabelli uviedol, že postupujú podľa pokynov pamiatkového úradu.KOŠICE 24. júna (SITA) – Petíciu za zachovanie nálezu národnej kultúrnej pamiatky – fragmentu citadely, ktorá bola objavená pri výstavbe Auparku na košickom Námestí osloboditeľov, na pôvodnom mieste už podpísalo vyše dvetisíc ľudí. Agentúru SITA o tom dnes informoval člen petičného výboru Ladislav Rovinský. Doložil, že signatári petície žiadajú, aby mesto zaistilo ochranu nálezu počas výstavby a aby bol nález zachovaný v celom rozsahu na pôvodnom mieste a bol verejne prístupný. Rovinský súčasne upozorňuje, že hrozí demontáž tejto kultúrnej pamiatky. Neskrýva obavu, že prebiehajúca výstavba môže nález ohroziť či dokonca zničiť. Rovinský a petičný výbor oslovili otvoreným listom aj košického primátora Františka Knapíka, ktorý mu podľa jeho slov zatiaľ neodpovedal. Petičiari sa listom obrátili aj na prezidenta Ivana Gašparoviča a žiadali ho o intervenciu za zachovanie nálezu.
„Mesto Košice má záujem na zachovaní časti fragmentov citadely v úrovni prvého podzemného podlažia v mieste podzemných garáží budúceho nákupného centra (v rozsahu cca šesť parkovacích miest) v charakteristickej časti múru a súčasne má záujem na zhodnotení predmetného územia výstavbou obchodno-spoločenského centra Aupark. Z dôvodu celomestského významu verejnoprospešnej dopravnej komunikácie a plynulosti premávky na vyťaženej dopravnej tepne mesta (ul. Štúrova- Palackého ), sme za urýchlené doriešenie problematiky zachovania časti archeologického nálezu.
Krajský pamiatkový úrad Košice vydal 16. júna rozhodnutie o obnove odkrytých fragmentov citadely. Sú to vlastne technické podmienky dočasného presunu na chránené miesto počas stavebných prác a potom zachovania a následnej prezentácie kultúrnej pamiatky v pôvodných súradniciach,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku mesta, ktoré agentúre SITA poskytla Katarína Jantošivičová.„Od začiatku sme hovorili, že kultúrna pamiatka zatraktívni miesto a sme za jej zachovanie. Vzdali sme sa možnosti odvolať voči rozhodnutiu pamiatkového úradu o vyhlásení nálezu za národnú pamiatku. Pri zachránení nálezu nám pamiatkový úrad za presne stanovených podmienok povolili rozobratie a dočasný transfér tejto národnej kultúrnej pamiatky z miesta nálezu, pričom pri rozoberaní musí byť presne zameraná súčasná poloha, jednotlivé diely musia byť očíslované a umiestnené priamo v areáli. Po ukončení stavebných prác potrebných pre založenie stavby a výstavbu podzemných podlaží bude nález opätovne zmontovaný na pôvodnom mieste. Všetko bude prebiehať pod odborným dohľadom“ vysvetli Roman Karabelli, hovorca HB Reavis – investora Auparku.
Fragment – bastión Leopold citadely – bol objavený pri výkopových prácach na Námestí osloboditeľov, kde sa stavia obchodné centrum Aupark. Na úrovni podzemného podlažia stavby boli odkryté múry bastiónu citadely – vojenského opevnenia zo 17. storočia. Podobné sa vyskytujú len v Taliansku a Holandsku. Pamiatkový úrad SR vyhlásil tento unikátny archeologický nález za národnú kultúrnu pamiatku.
-
Toto len potvrdzuje to, čo som napísal vyššie, tých 2000 hlasov je žalostne málo.
Ľudia zrejme potrebujú akoby Robko povedal svoje novodobé pútnické miesta bezduchého konzumu. V poriadku, len prečo sa pritom ničia pamiatky nerozumiem.
Log in to reply.