aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › kravský chomout
-
kravský chomout
Posted by kolovrat on 14. februára 2012 at 22:09Chtěl bych se zeptat-možná Harpa-nebo i jiného povolaného:dostal jsem dvoje kravské chomouty-vcelku pěkné takové ty do písmena obráceného V-materiál dřevo,vevnitř nějaká pytlovina plněná slámou,plus kovářské kování.Vše vcelku zachovalé,jen dřevo napadené červotočem.Tak jsem to rozdělal,železo a tkaninu vyčistil,dřevo planžetou zbavil původního nátěru-taková černá trošku lepivá sra.čka.Dřevo odčervil,díry vyplnil-a teď ten problém.Čím to natřít???Staří strýci říkali že se to natíralo volskou krví-ale prej to fakt musí být volská-protože má nějakou "protihmizí" složku.No ne že bych žádného" vola" neznal,ale nechtěji na transfůzi:O)))))) Jaké je možné řešení???A jakou udělat koncovou ochranu,když to chcu dát ven na chalupu(proti povětrnostním vlivům)Díky Kolovrat
rotor odpovedal 12 years, 2 months ago 6 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
Natri to fermežou (kravky ťahali i v daždi) a ináč čisté a suché. V praxi to chytilo patinu od potu, srsti, múch a rúk gazdu. Červotoč nemal šancu. Ak sa s chomútom nepracuje, nie je až taký velký aby sa v nejakej debni (vreci) nedal občas zasíriť sírnym knotom (používajú občas včelári na dezinfekciu rámikov i úľov).
-
Osetrovanie volskou krvou je znamy sposob ale priznam sa, ze som ho nikdy nepouzil. Zalezi na tom ako velmi chces mat predmet "autenticky obnoveny". Vedel by som si predstavit aj morenie v spojitosti s voskom. Viac vrstiev liehoveho moridla s pripadnym stieranim a prebrusenim by mohlo poskytnut rovnaky efekt.
Viac by vsak mohol napisat docent, alebo Sasha.
Napisem im.
PS: foto potesi
-
naj, dik za foto.
Priznam sa ze som tiez niekedy pouzival sirny knot na dezinfekciu. Ale skor len pokusne. Urzite nenici, zakulenych jedncov, resp. vajicka.
-
Po „google“ slov „volská krev“ (na českých weboch je toho viac) som zistil, kolko veľa ľudí to zaujíma. Názory v diskusiách sú také pestré, že ich čítanie človek vzdá. Od názoru že je to povera, až po biochemický rozbor krvi. Hlavne, prečo to nemôže byť aj iná krv, hlavne kravská. Dnes, keď laborky odlíšia krv Jana od Ivana (DNK), nevieme, v čom je tá volská exluzívna. Na Slovensku, keď si spisovatelia poviedok nedali príliš robotu s rozlíšením býka od vola, to isto majú ľudia za synonymum. Ja si myslím, že tá takmer čierna červeň natretej veci touto krvou je tá správna farba pre chomúty. Tak, ako mahagón pre nábytok. Je to skrátka estetická záležitosť. Aj pre tú kravu. Ten chomút, natretý volskou (možno býčou) krvou, ju preberá z pasivity, tak ako feromóny (či smrad?) jeleňa v októbri aktivuje všetky lane v lese. Ako estetická záležitosť sa to stalo aj vínu. Ak si dáme Egri bikavér, myslíme si, že žeň-šeň je proti nemu len tráva.
-
Zaujimave, urcite by som sa o tom dozvedel viac. Teraz si vsak neviem predstavit ze by kastracia byka mohla ovplyvnit kvalitu jeho krvi natolko aby bola vhodna pre nater. Alebo opacne. Skusim o tom nieco vyzistit.
-
Dík všem za odpověď-asi to udělám zas "nějak chemicky":o))))
viz Harp-někdy jsem měl na toto téma diskuzi s kámošem veterinářem,a ten mi potvrdil to co jsem vygoogloval na webu,tedy že každý kastrát, po onom aktu-tedy ne hned…nepřichází jen o možnost reprodukce,ale i složení jeho krve se vcelku podstatně mění.Jde tam něco o bílkovinách,atd-nejsem odborník na toto téma,ale říkal mi že je velký rozdíl mezi krví vola,býka,natož krávy…ještě jsem zjistil že se do té volské krvi dávala někdy zvířecí moč či žluč…Perlička nakonec-pomáhal jsem kamarádovi u vsetína z renovací staré chalupy(dřevěnice-asi 150l stará..podlaha prej natřená volskou krví-a po demontáži-stav velice dobrý-ani dřevokazi,ani houby-po mírném zásahušla zase použít)Kolovrat
-
kolovrat, peknú tému si tu začal a aj admin ti odpustili príspevok ohne foto. Čakal som, že ťa niekto upozorní (aby som zas nebol ten čo ryje) ale volská mágia účinkuje.
Vo všeobecnosti väčšina akademikov považuje používanie volskej krvi ako náteru za volovinu a blud. Bez ohľadu na to existuje receptúra na prípravu hnedočervenej farby označovanej ako "volská krv" (Ochsenblut) z krvi kastrovaného hovädzieho dobytka.
A dostali sme sa k jádru pudla. "Volská krv" neznačí krv vola, slúži na označenie farby a definuje aj farebný odtieň.
Používala sa na ochranný náter dreva (bez fungicídnych a insekticídnych účinkov), ktorý zlepšuje vzhľad a uľahčuje údržbu, nie ani tak pre vzhľad ako nízke náklady.
V súčasnosti sa "volská krv" vyrába výhradne zo syntetických pigmentov a jej cena za 1 kg sa pohybuje od 21,95 € do 24,25 Fr. (švajčiarskych).
Nuž a nakoniec. Aj keď som relatívne mladý, videl som už všeličo, ale červený chomút ešte nie. Lenže možné je všetko.
-
Nie som síce akademik, ani zverolekár, ale dosť silno pochybujem, že by sa nejak dramaticky líšila volská krv od býčej či kravskej. To podstatné zloženie je rovnaké, líši sa iba hormónmi obsiahnutými v krvi, a z toho vyplývajúcich
rozdielností.
Čo sa týka podlahy v drevenici, teda jej dobrého stavu, je to skôr o "dovednosti" starých majstrov a kvalite dreva, ako o zázračnosti "volskej krvi".
-
Možno sa mýlim, ale ja som doteraz vedel, že chomút je konský postroj a kravičky sa priahali do dreveného jarma. Ale na obrázkoch od naj to vyzerá ako kožený chomút. Docentov obrázok ako jarmo. Alebo to bolo v každom regióne ináč?
-
Prehrabaval som stare fotky a aha co som nasiel:
od roku 2003-2006:
http://www.obnova.sk/galeria-obrazkov/nezaraditelne-fotografie/etnoilustracie
Povedzte ci to prve sluzilo taktiez na zapriahanie krav.
-
Existovali aj aj, nemyslím si, že by to bolo otázlkou regiónov, skôr čo komu vyhovovalo, ale rozšírenejšie boli jarmá.
http://en.wikipedia.org/wiki/Yoke
http://www.humanist.de/rome/harnessing/collar-romemisc.html
http://www.prairieoxdrovers.com/collars.html
http://www.youtube.com/watch?v=8j0WgdeArPs&feature=share
Ešte by som sa vrátil k tej krvi, tiež som čítal, že sa používala volská, alebo býčia krv, o kravskej sa nehovorí.
Možno z prozaického dôvodu, že kravy sa nechávali na mlieko, na mäso boli prevažne voly a býky, takže ich krv bola dostupnejšia, nie žeby bola kvalitatívne až tak veľmi iná.
A na takomto som sa naposledy vozil, keď som mal 7 rokov, na južnom Slovensku neďaleko Chateau Belá.
http://www.youtube.com/watch?v=8j0WgdeArPs&feature=share
Harp, je.
Log in to reply.