aktivita diskusia Múzeá a Galérie Kysucké múzeá

Tagged: 

  • Kysucké múzeá

    Posted by uskalienka on 8. marca 2010 at 8:57

    Kysucké múzeum v pondelok otvára veľkonočnú výstavu

    ČADCA 7. marca (SITA) – Tradičná veľkonočná výstava Kysuckého múzea v Čadci predstaví tento rok kraslice z celého Slovenska. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, výstavu otvoria už 8. marca a potrvá až do Veľkonočného pondelka 5. apríla. Okrem kraslíc rôznych veľkostí a zdobených rôznymi technikami budú súčasťou výstavy aj veľkonočné dekorácie a práce žiakov Centra voľného času z Čadce. Každý utorok a štvrtok spestrí prehliadku ľudový výrobca, ktorý bude predvádzať zdobenie kraslíc drôtovaním. Všetky vystavené vajíčka zdobili ručne a rôznymi technikami ako voskovanie, vyškrabovanie, batikovanie, leptanie či oblepovanie. Okrem klasických slepačích vajíčok nebudú chýbať aj veľké pštrosie a kačacie.

    S Veľkonočnými sviatkami a štyridsaťdňovým pôstom sa aj na Kysuciach spája mnoho tradícií. V minulosti počas pôstu zmizli zo ženského kroja pestré farby a ozdoby, muži sa zdržali fajčenia fajok a pitia alkoholu. Tanečné zábavy, spoločné páračky i priadky sa odložili a veselý spev vystriedali len vážne piesne. Po pôste sa veľkonočnou šibačkou vyháňalo z tela všetko zlé, či už choroby alebo rôzne neduhy, veľkonočná oblievačka mala zas zabezpečiť zdravie.

    uskalienka odpovedal 14 years, 4 months ago 1 Člen · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • uskalienka

    Member
    14. júla 2010 at 6:51

    V radoľskom kaštieli vystavujú liturgické textílie

    RADOĽA 12. júla (SITA) – V radoľskom kaštieli na Kysuciach dnes otvorili výstavu Symbolika liturgických textílií. „Odev a textílie používané počas liturgických obradov vnímame často ako ich menej dôležitú a možno i nepodstatnú súčasť liturgického slávenia. Málokto sa zamýšľa nad symbolikou a umením, ktoré prostredníctvom jednotlivých typov odevov a textílií, ich farieb a nádhernej dekoratívnej výzdoby vplývajú na naše zmysly,“ povedala Veronika Šarlinová z Kysuckého múzea v Čadci. Výstava ponúka komplexnejší pohľad na odev a textílie používané počas bohoslužieb. Je rozčlenená na tri samostatné časti, ktoré jednotlivo objasňujú niektoré viac či menej viditeľné a známe symboly prostredníctvom typov odevov a ich súčastí, liturgických farieb a zdobenia. K pochopeniu symboliky napomáhajú sprievodné texty.

    Liturgické textílie inštalované na výstave pochádzajú zo zbierkového fondu Oravského múzea v Dolnom Kubíne a reprezentujú odev rímsko-katolíckych kňazov. Výstava potrvá do konca septembra.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť