Tagged: cat_industrial
-
Ladovna – Spisske podhradie
Posted by admin_obnova on 12. októbra 2008 at 1:28Dobry. Mam staru ladovnu v Spisskom Podhradi. Je velka asi 3000m,kub,-klembove obluky a najvyssie steny su cca. 11m vysoke. Niekde som cital ze vo Vlachove je tiez nejaka grofska ladovna a patri medzi technicke pamiatky. Nevie niekto ze ak by sa na to prisli pozriet pamiatkary a bolo by to zaujimave ci sa to da zaradit tiez medzi techn.pamiatky? Nevie niekto ci sa daju aj na technicke pamiatky ziskat nejake peniaze od statu? Dakujem
Anonymous odpovedal 16 years, 2 months ago 2 Členovia · 5 odpovede/odpovedí -
5 odpovede/odpovedí
-
v zmysle zákona o ochrane pamiatkového fondu veci, ktoré vykazujú špecifické hodnoty môžu byť vyhlásené za národné kultúrne pamiatky (NKP). Jediné rozdelenie pamiatok, ktoré vyplýva zo zákona sú hnuteľné a nehnuteľné NKP. Čiže táto ľadovňa sa môže stať nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou. Podľa zákona vyhlasuje veci za NKP ministerstvo kultúry (MK) na základe návrhu spracovaného Pamiatkovým úradom SR (PÚSR). Takže by ste mali na PÚSR (cesta na červený most 6, 814 06 Bratislava) poslať podnet na spracovanie návrhu na vyhlásenie objektu za NKP (alebo žiadosť o vyhlásenie objektu za NKP).
Zo zákona MK vytvára systém na financovanie obnovy a ochrany NKP, takže máme grantový program “Obnov si svoj dom”, cez ktorý môžu vlastníci NKP žiadať financie na obnovu a prípravu obnovy NKP.
A teraz realita:
Na PÚSR sú 3! ľudia, ktorí majú na starosti vypracovávanie návrhov na vyhlásenie vecí za NKP z celého Slovenska. Odhadujem, že im príde každému 100 žiadostí ročne a 100 sa im vždy prenesie nespracovaných z predošlých období.
Najlepšie pre Vás by bolo kontaktovať Vám príslušné pamiatkárske pracovisko:
Krajský pamiatkový úrad Prešov
Pracovisko Levoča
Nám. Majstra Pavla 41, 054 01 Levoča,
053/4512 727
053/4513 874
Oni by mali objekt obhliadnuť (ak na to budú mať čas a možnosti), zfotodokumentovať a poskytnúť to ľuďom na PUSR (pretože ti si naplánujú cestu do Sp. Podhradia možno o 2 roky), aj keď to nie je ich povinnosť, a to by mohlo urýchliť proces vyhlasovania. Ideálny prípad by bol, keby niekto miestny spracoval podľa metodiky návrh a poslal ho do BA, ale neviem si predstaviť, kto by mal na to čas.
Ďalšia skutočnosť sa týka financií.
Spomínal som grant. Súčasná situácia je taká, že do tohto grantu sa poskytuje smiešne málo prostriedkov a ešte lepšie to vyzerá v porovnaní k objemu financií, ktoré boli žiadané. hmmmm, chcel som sem dať odkaz na štatistiky MK, ale zase im nefunguje stránka, no v každom prípade ten pomer bol asi 1:30 (poskytnuté:žiadané).
Najmilšia novinka je, že okrem nedostatočného množstva poskytovaných financií sa zvýšila aj účasť žiadateľa na financiách. V súčasnosti musí mať žiadateľ 30% sumy, ktorú žiada na obnovu, resp. prípravu obnovy.Takže to všetko stojí za uváženie
-
Anonymous
Member13. októbra 2008 at 13:58Napriek tomu, že som v Spišskom Podhradí pracoval ako pamiatkár niekoľko rokov, o spomínanej ľadovni nič neviem. Z technických pamiatok boli zapísané pôvodne viaceré (lisovňa oleja, Harmatova továreň, dielňa modrotlače, mlyn, sklad) z ktorých niektoré boli medzičasom vyradené pre úplný zánik technológie. Otázka je, čo z ľadovne zostalo zachované a v akom objekte sa nachádza. Kontaktujete Ing. Petra Odlera na pracovisku v Levoči.
Ku príspevku nicku Porsena na upresnenie:
1. spolufinancovanie vo výške 15 % sa požaduje od fyzických osôb, občianskych združení, nadácií, záujmových združení právnických osôb, neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby a neinvestičného fondu,
2. spolufinancovanie vo výške 30 % sa požaduje od fyzických osôb a právnických osôb oprávnených na podnikanie, vyššieho územného celku, obce, rozpočtovej alebo príspevkovej organizácii, ktorej zriaďovateľom je VÚC alebo obec, vysokej školy, registrovanej cirkvi a Matice slovenskej,
Táto situácia je pre rok 2009, v nasledujúcom roku sa výška spolufinancovania s najväčšou pravdepodobnosťou zmení smerom nadol.
-
Anonymous
Member14. októbra 2008 at 21:00Ďalšia skutočnosť sa týka financií.
Spomínal som grant. Súčasná situácia je taká, že do tohto grantu sa poskytuje smiešne málo prostriedkov a ešte lepšie to vyzerá v porovnaní k objemu financií, ktoré boli žiadané. hmmmm, chcel som sem dať odkaz na štatistiky MK, ale zase im nefunguje stránka, no v každom prípade ten pomer bol asi 1:30 (poskytnuté:žiadané).
Najmilšia novinka je, že okrem nedostatočného množstva poskytovaných financií sa zvýšila aj účasť žiadateľa na financiách. V súčasnosti musí mať žiadateľ 30% sumy, ktorú žiada na obnovu, resp. prípravu obnovy.Vážený pane,
uvažujte. Rozpočty (verejné rozpočty) netvorí a nezostavuje len Štát (vláda a rezorty SR). Uvažujte, kto ešte vyberá dane, a v akej výške a výnosoch. Pýtajte sa, ako odvodovo povinný občan, kde, ako a koľko prispieva na Pamiatky správca dane, ktorým je obec, a tak podivná entita – “vyšší územný celok, ktorým je samosprávny kraj”. A ešte predtým uvážte, aký je prístup zmienených subjektov, a uvážte, ako je nastavená prax používania rozpočtov (tiež zdravica na večne neschopnú, nekompetentnú a impotentnú legislatívu MK SSR). -
Anonymous
Member14. októbra 2008 at 21:03Otázka je, čo z ľadovne zostalo zachované a v akom objekte sa nachádza
Ladovňa je s určitosťou len miestnosť v podzemí, veď diskutujúci aj sám uviedol s podrobnosťou. Ale možno je tam aj nejaká Calexka…
-
Anonymous
Member15. októbra 2008 at 9:16Otázka je, čo z ľadovne zostalo zachované a v akom objekte sa nachádza
Ladovňa je s určitosťou len miestnosť v podzemí, veď diskutujúci aj sám uviedol s podrobnosťou. Ale možno je tam aj nejaká Calexka…
Ak je to “len miestnosť” je potom otázne, či to má význam zapisovať ako technickú pamiatku, skladovanie ľadu bolo v suterénoch meštianskych domov bežné.
Log in to reply.