aktivita diskusia Múzeá a Galérie Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene

Tagged: 

  • Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene

    Posted by uskalienka on 24. júna 2009 at 22:41

    Múzeum predstaví vzácne kópie vzácnych diel

    BANSKÁ BYSTRICA 15. júna (SITA) – Kolekciu galvanoplastických kópií vyhotovených v 19. storočí v galvanizérskych dielňach v Budapešti a Štrasburgu podľa originálov z 9. až 17. storočia predstaví zvolenské Lesnícke a drevárske múzeum na výstave Kópia či originál?, ktorú otvorí 18. júna. Ide o prevzatú výstavu z dielne Východoslovenského múzea v Košiciach a prezentuje profánne i liturgické zlatnícke práce a plakety. Ako uviedla Želmíra Šípková z Lesníckeho a drevárskeho múzea, najcennejšími exponátmi výstavy sú kópie diel zo zlatého pokladu zo Sinnicolau Mare (známeho aj pod názvom Nagyszentmiklós) v Sedmohradsku, objaveného v roku 1779. Poklad tvorí 23 zlatých nádob na jedlo a nápoje, rôznej veľkosti a s váhou takmer 10 kilogramov. Datuje sa na prelom 9. a 10. storočia a jeho originál sa dnes nachádza v Umeleckohistorickom múzeu vo Viedni. „Kanvice zdobia okrem rastlinných ornamentov aj figurálne motívy v medailónoch. Časté sú námety bájnych zvierat. Majstrovským dielom je miska s býčou hlavou obrátenou dozadu,“ uviedla Šípková.

    Vzácne sú aj prezentované plakety – kópie prác z dielne významného nemeckého architekta, sochára, medirytca, rezbára a zlatníka Petra Flötnera (1485 –1546).

    Výstavu Kópia či originál? si návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea budú môcť pozrieť do 7. augusta.

    uskalienka odpovedal 13 years, 9 months ago 2 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    9. októbra 2009 at 20:14

    Vystavujú to najlepšie z 10 ročníkov súťaže Etudy z dreva

    BANSKÁ BYSTRICA 9. októbra (SITA) – Reprezentatívny výber z najlepších prác doterajších 10 ročníkov dizajnérskej súťaže autorov a výrobcov drevených úžitkových predmetov ponúka Lesnícke a drevárske múzeum na výstave Etudy z dreva 1999 – 2009, ktorú dnes otvorilo vo svojich priestoroch na Námestí SNP vo Zvolene. Jej návštevníci si môžu pozrieť širokú škálu hračiek od jednoduchých drevených zvieratiek, cez stavebnice, skladačky, hojdačky a preliezačky až po hravé rehabilitačné pomôcky, rôzne drevené bytové doplnky, šperky a dekoratívne predmety.

    Ako informovala Želmíra Šípková z Lesníckeho a drevárskeho múzea, súťaž s následnými výstavami Etudy z dreva vznikla z potreby múzea aktívnejšie sa zaoberať otázkami súčasného diania v práci s drevom. Jej zámerom je podnietiť tvorbu nových nápaditých úžitkových predmetov, vytvoriť priestor pre vzájomnú komunikáciu medzi tvorcami-výrobcami a teoretikmi z oblasti dizajnu dreva a prostredníctvom výstav priblížiť verejnosti aktuálne výsledky tvorby z dreva. Postupne sa stala podujatím, ktoré komunikuje predovšetkým so strednými a vysokými školami výtvarného a drevárskeho zamerania a s mladými profesionálnymi autormi.

    Súťaží sa v dvoch kategóriách. Prvou sú sériovo vyrábané predmety, druhou originály, prototypy a modely predmetov. Tematické zameranie súťaže sa mení v trojročnom cykle pravidelným striedaním tém detská hračka, bytový doplnok a drobný úžitkový predmet spolu so šperkom. Od vyhlásenia úvodného ročníka sa do súťaže zapojilo 498 autorov a výrobcov, ktorí prihlásili spolu 1 508 súťažných prác.
    Výstavu Etudy z dreva 1999 – 2009 si budú môcť záujemcovia pozrieť v Lesníckom a drevárskom múzeu do 27. novembra.

  • uskalienka

    Member
    8. apríla 2010 at 18:17

    V Lesníckom a drevárskom múzeu dve výstavy s témou les

    BANSKÁ BYSTRICA 8. apríla (SITA) – Na apríl – Mesiac lesov pripravilo zvolenské Lesnícke a drevárske múzeum dve výstavy s tematikou lesa, obe sprístupní v piatok 9. apríla.

    Prvou je prezentácia najlepších fotografií súťaže mladých fotografov Zelený objektív, ktorú Lesnícke a drevárske múzeum organizuje už deväť rokov. Obsahovo je zameraná na les a formálne na dokumentárnu fotografiu. V minulom roku, z ktorého kolekcia vystavených prác pochádza, sa na nej zúčastnilo 174 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska s 513 fotografiami. Porota z nich ocenila siedmich. Výsledky súťaže vyhlásia v utorok 13. apríla v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea.

    Druhá výstava sa venuje životu a dielu lesníka a šľachtiteľa ruží Rudolfa Geschwinda (1829 – 1910). Pochádzal z Čiech, väčšinu života však prežil na Slovenku ako zamestnanec lesného eráru a neskôr ako lesmajster mesta Krupina. Venoval sa hybridizácii lesných drevín, pre nepochopenie okolia sa však toho vzdal a sústredil sa naplno na ruže, ktorých vyšľachtil 707 odrôd. Výstava predstaví jeho životnú dráhu, lesnícke pôsobenie, snahy v oblasti hybridizácie lesných drevín i úspechy pri šľachtení ruží.

    Obe výstavy potrvajú do 14. mája

  • palo

    Member
    21. júna 2010 at 18:26

    Pred štyrmi rokmi sa múzeum presunulo z priestorov starej zvolenskej radnice do vedľajších budov, ktoré patria Lesom SR. Výstavné priestory v historickej radnici by mali opustiť už o niekoľko týždňov.

    19. 5. 2010 17:24 | Milan Suja
    Čítajte viac: TU

  • uskalienka

    Member
    21. novembra 2010 at 17:31

    Lesnícke múzeum priblíži históriu turistických chát
    Výstava S batohom cez hory potrvá od stredy 24. novembra do konca tohto roka

    BANSKÁ BYSTRICA 20. novembra (SITA) – Históriu turistických chát a útulní na Slovensku približuje výstava S batohom cez hory, ktorú otvorí Lesnícke a drevárske múzeum vo svojich priestoroch na Námestí SNP vo Zvolene v stredu 24. novembra. Pomocou krátkych textov a fotografií predstavuje chaty a útulne z rôznych oblastí Slovenska od stavieb prvých chát koncom 19. storočia až do polovice 20. storočia.

    Ako informoval Milan Longauer z Lesníckeho a drevárskeho múzea, s výstavbou turistických útulní a chát na území Slovenska sa začalo v 19. storočí, a to predovšetkým v oblasti Vysokých Tatier. Prvou chatou na slovenskej strane Tatier bola Rainerova chata, respektíve útulňa, ktorú v roku 1863 postavil Johann Rainer na Starolesnianskej poľane. Chaty vznikali najskôr živelne, neskôr ich stavali aj nadšenci z Uhorského karpatského spolku, založeného v auguste 1873 v Starom Smokovci. Po založení Uhorského turistického spolku v Budapešti v roku 1891 sa postupne rozvinula výstavba chát aj v iných oblastiach Slovenska.

    Rozmach turistiky a tým aj výstavby turistických chát a útulní nastal po vzniku Československa v roku 1918. Väčšina chát prešla do majetku Klubu československých turistov, ktorý ich udržiaval a budoval ďalšie turistické zariadenia. V roku 1939 prešli chaty do správy Klubu slovenských turistov a lyžiarov, ktorý bol v roku 1949 začlenený do jednotnej telovýchovnej organizácie
    Výstavu S batohom cez hory si budú môcť záujemcovia pozrieť v Lesníckom a drevárskom múzeu do konca tohto roka.

  • uskalienka

    Member
    6. decembra 2010 at 9:28

    Výstava Poslovia mágie prezentuje africké masky a bábky

    BANSKÁ BYSTRICA 5. decembra (SITA) – Kolekciu cenných bábok a masiek zo subsaharskej Afriky prezentuje výstava Poslovia mágie, ktorú si návštevníci Lesníckeho a drevárskeho múzea na Námestí SNP vo Zvolene budú môcť pozrieť do konca januára budúceho roka. Lesnícke a drevárske múzeum ju pripravilo v spolupráci s pražským Náprstkovým múzeom ázijských, afrických a amerických kultúr, z ktorého zbierok exponáty pochádzajú. Výstavu otvorili vo štvrtok.

    Prehliadku exponátov sprevádza reprodukovaná africká hudba a premietanie filmových záberov. Preniesť sa v mysli do domoviny tvorcov vystavených exponátov má návštevníkom pomôcť aj haptická (dotyková, hmatová) časť výstavy, tvorená kópiami predmetov vyrobenými z rovnakých materiálov ako originály. “Exponáty predstavujú nielen nedeliteľnú súčasť tradičnej africkej kultúry a spôsobu života, ale poskytujú pôsobivý estetický zážitok,” uviedla Mária Rošková z Lesníckeho a drevárskeho múzea.

    Masky sú najcharakteristickejším a najznámejším prejavom tradičného afrického umenia. Najobľúbenejším materiálom na ich výrobu je drevo, vyberané vždy len z určitého stromu podľa miestnej tradície. Drevo ako základný materiál býva často doplnené ďalšími prírodnými materiálmi: kožou, perím, zvieracími zubmi, mušľami alebo korálikmi. Zatiaľ čo bábkové divadlo v európskom kontexte je chápané ako zábava určená predovšetkým deťom, v Afrike sú prestavenia s bábkami určené dospelým. Bábkové predstavenia bývajú často súčasťou rituálov a odohrávajú sa obvykle na verejnom mieste. Najčastejším materiálom na výrobu bábok je drevo.

  • uskalienka

    Member
    13. februára 2011 at 22:36

    Otvoria výstavu drevených hračiek zo súťaže Etudy z dreva
    Najlepšie práce z 12. ročníka súťaže si budú môcť záujemcovia pozrieť do konca marca v Lesníckom a drevárskom múzeu

    BANSKÁ BYSTRICA 8. februára (SITA) – Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene otvorí vo štvrtok výstavu drevených hračiek, ktoré boli témou aktuálneho, 12. ročníka súťaže výrobcov drevených predmetov Etudy z dreva. Prezentuje práce 91 autorov a výrobcov, ktorí súťažili v dvoch kategóriách: sériovo vyrábané hračky a originály, prototypy, modely.

    Ako informovala Mária Rošková z Lesníckeho a drevárskeho múzea, väčšie zastúpenie mala druhá kategória, do ktorej sa prihlásilo 82 študentov z 15 stredných a vysokých škôl so 129 hračkami. Do kategórie sériovo vyrábaných hračiek sa prihlásili deviati výrobcovia so 73 hračkami.

    “Aj keď v súčasnosti v obchodnej sieti prevládajú hračky z plastických hmôt a drevených hračiek je veľmi málo, na výstave sa môžu návštevníci pokochať iba hračkami zhotovenými zdreva alebo vkombinácii siným, prevažne prírodným materiálom. Menšie deti nesporne potešia hračky na kolieskach, či už autíčka, vláčiky, ale aj rôzne postavičky azvieratká. Tie staršie určite zaujmú hlavolamy, stavebnice askladačky,” uviedla Rošková.

    Otvorenie výstavy vo štvrtok o 13:30 bude spojené s vyhlásením výsledkov súťaže a slávnostným odovzdaním cien jej víťazom. Výstavu si záujemcovia budú môcť v Lesníckom a drevárskom múzeu pozrieť do konca marca.

    Zámerom súťaže Etudy z dreva je podnietiť tvorbu nových nápaditých úžitkových predmetov, vytvoriť priestor pre vzájomnú komunikáciu medzi tvorcami-výrobcami a teoretikmi zoblasti dizajnu dreva a prostredníctvom následných výstav priblížiť verejnosti aktuálne výsledky tvorby zdreva. Postupne sa stala podujatím, ktoré komunikuje predovšetkým so strednými a vysokými školami výtvarného adrevárskeho zamerania asmladými profesionálnymi autormi. Tematické zameranie súťaže sa mení v trojročnom cykle, striedajú sa témy detská hračka, bytový doplnok adrobný úžitkový predmet alebo šperk.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť