Tagged: 

  • Posted by kvidoo on 25. mája 2010 at 7:58

    Konečne som si našiel čas a zastavil sa na Likave. Z cesty nádherná zrúcanina hradu,Ale odchádzal som odtial so zmiešanými pocitmi.

    harp odpovedal 11 years, 3 months ago 9 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • kvidoo

    Member
    25. mája 2010 at 8:12

    Pridávam pár obrázkov





  • uskalienka

    Member
    3. júla 2010 at 7:57

    Slávnosti oživia dobývaním hradu a mučením bosorky

    LIKAVKA 2. júla (SITA) – Likavské hradné slávnosti, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 4. júla, zaujmú dvojnásobným dobývaním hradu či mučením bosorky. Pre agentúru SITA to uviedla jedna z organizátoriek Martina Halamová. Podujatie sa odohrá v amfiteátri pod hradom Likava so začiatkom o 13:30. „Základom je denné a večerné dobývanie makety hradu s palisádami. Maketa predstaví hrad v roku 1434, keď uhorské vojsko získalo hrad späť od husitov. Najskôr husiti odrazia útok uhorského vojska, ale večer sa sily vyrovnajú a husiti prepustia hrad uhorskému vojsku za výkupné,“ vysvetlila.

    Oproti minulým ročníkom zaradili do programu viac tancov, najmä brušné a dobové. „Dianie oživia lukostrelecké a sokoliarske vystúpenia, dobová hudba od skupiny Vrbovské vŕby či ohňová šou. Súčasťou podujatia bude premietanie filmu o dejinách hradu,“ vymenovala Halamová.

    Priamo na hrade Likava budú ďalšie tanečné a šermiarske vystúpenia. „Zinscenovaný proces dievčiny, obvinenia, mučenie a odsúdenie,“ povedala o programe mučenia bosorky. V programe vystúpi vyše 100 účinkujúcich. „Na základe návštevnosti v predošlých rokoch očakávame viac ako dvetisíc ľudí,“ podotkla.

    Pre deti budú pripravené strážne veže alebo makety, pri ktorých sa môžu odfotiť. „Pre deti je ďalej určený nafukovací hrad, lukostrelecká strelnica a pre rodiny rôzne predajné stánky,“ dodala. Vstupné pre dospelých je 1,50 €, pre deti 0,70 €.

    Podujatie organizuje Občianske združenie Hortus de Likava v spolupráci s Liptovským múzeom Ružomberok a Žilinským samosprávnym krajom. Myšlienka organizácie hradných slávností vznikla v roku 2007, keď si pripomenuli 300. výročie zničenia hradu.

  • palo

    Member
    30. augusta 2010 at 0:57
  • antik

    Member
    23. októbra 2010 at 13:49

    Pohľadnica z obdobia prvej republiky pôsobí tajomne…žiaľ pri návšteve súčasnej Likavy som túto tajomosť márne hľadal

  • peterg

    Member
    23. októbra 2010 at 15:47

    Fu, posobiva fotka.. Veru tak, a Janosik (neskor na haku) by nic nenamietal. V krutej dobe zil :(.

  • harp

    Member
    22. marca 2012 at 9:07

    Foto.

  • harp

    Member
    22. marca 2012 at 9:10

    Povodne sa diskutovalo aj tu. 

    http://www.obnova.sk/diskusia/hrad-likavka-likava

    momentalne je vsak tato tema jedina, ktora funguje.

  • benjo

    Member
    17. júna 2013 at 13:25

    to ze Likava je v takom stave v ako je, som vedel davno, ale to ze tam tento vikend zaplatim 2 eura za vstup a  neuvidim takmer nic bola pre mna velka novinka a poriadne ma to zaskocilo. vlastne aj dalsich turistov z CZ, s ktorymi som sa tam stretol a ktori taktiez bezradne obchadzali hrad okolo vonkajsich hradieb… s dalsimi ludmi zo SVK ci PL co sa ta motali to bolo asi podobne. po vstupe do hradu je mozna prehliadka len casti spodneho nadvoria a Hunyadyho veze, ktora je plna informacnych tabul a vyzera to tam ako v citarni. pritom vsetky tie informacie su na nete. dobove predmety ziadne, akurat nejake repliky, ale niektore, tie v “muciarni”, su aspon k dispozicii pre verejnost a clovek sa s nimi moze pobavit. to je asi tak jedine plus co som tam nasiel. to kam idu tie dve evry netusim, kedze na zbytku hradu nevidno takmer ziadny posun za poslednych x rokov..ale hlavne ze vstupne vyberaju hned dve zeny… asi euro pre jednu, euro pre druhu. ja som sa tam trepal s tym ze som si dopredu pozrel nejake informacie k hradu na internete, ale to ze je hrad prakticky nepristupny sa nedocitate nikde (!). aspon ja som taku oficialnu stranku nenasiel. samozrejme chapem preco je ta tam uzavera, ale aspon dam o tom info. ak mam tuto navstevu obodovat tak by som im dal 2 body z 10tich. v tomto stave by som povedal, ze navstevu skor neodporucam. vyhnete sa sklamaniu.
    inak co citam na nete tak este minimalne v r.2009 tam bolo vstupne len 1 euro.. dufam, ze o dalsie styri roky to uz nebude zase viac.
    .
    a ako citam na slovenskehrady.sk/hrad-likava tak od niekoho tam mesiac dozadu pytali dokonca este aj euro za fotak. takze fasa, vlastne som este aj usetril.
    .
    nohy na stol, staci si pozriet fotky a o historii hradu si mozete precitat radsej knizku.

  • rudom

    Member
    17. júna 2013 at 20:38

    veru, hrad by si zasluzil pokracovat v konzervacii, uplne s tebou suhlasim. za dve ecka a nic z toho. uz roky sa tam nic nehybe

  • benjo

    Member
    19. júna 2013 at 17:06

    pridam este zopar fotiek horneho hradu, celkovo ich je na nete menej ako z dolnej casti. su vsak trochu uprsane a z r.2006, ale to nevadi… zrejme sa tam fakt vela odvtedy neudialo. aj ked…. “V roku 2012 sme realizovali konzerváciu hradnej pekárne a kuchyne. V spolupráci s Liptovským múzeom v Ružomberku sa snažíme nachádzať zdroje a odborníkov pre záchranu hradu.” http://www.obnova.eu/portfolio/hrad-likava/#.UcHGFkBwdCo Takze niekto tunajsi by mohol k tomu napisat aj viac. potesilo by aj nejake foto pripadne.
    .
    p.s.: s hradom by sa urcite este dalo spravit vela vylepseni… aj tych opracovanych kamennych clankov je na hrade vcelku dost. jeden konkretny parik je na obr. 12,13 – ale uz je len na fotke. fyzicky je uz niekde v nevedkove.
    .
    zdroj “letecky zaber” : bergfrit.mediago.sk/main.php?page=30-sk-Likavske_hradne_slavnosti

  • benjo

    Member
    20. júna 2013 at 13:01

    tak to bolo pekne prirovnanie asomtam. presne nejak tak to je…aj ked v zasade nemam nic proti hradu samotnemu aj ked je uz dofacovany ako sa len da. stale je to vsak dost velka zrucanina a posobi na prvy pohlad zaujimavo a zachovalo ( na druhy/blizsi to uz take ruzove nie je )
    najviac ma tam vytocila prave ta neinformovanost, ze zretelne a zrozumitelne neupozornia verejnost na to ako sa veci maju. prides tam… kde nic-tu nic a malo muziky za vela penazi = casto vidana forma slovenskeho turizmu.
    ked som isiel na devin aspon som vopred vedel ze je horna cast zatvorena, aj ked tiez neviem preco kedze tam prace tiez pekne dlho stali.. a s pracou tam stalo rozostavane lesnie,,,,,,ale aspon som to vedel. v BA regione sa sice o vyplasenie turistov myslim bat nemusia… neviem ci sa toho v RK tak boja ci co.
    .
    muzeum.sk:
    “Hrad Devín / horný hrad je od roku 2008 uzavretý pre verejnosť, ostatné časti sú sprístupnené.
    Horný hrad je naďalej uzavretý. Opakovane upozorňujeme ctenú verejnosť na jeho nedostupnosť. Chceme sa tak vyhnúť sústavným sťažnostiam zo strany verejnosti. Nie je v silách vedenia múzea tento stav zmeniť. Ďalej upozorňujeme, že platné vstupné sme zľavnili od okamihu jeho uzávierky v roku 2008 a je platné aj v súčasnosti.”
    .
    vstupne je tam 3 eura. na likave 2. a to porovnavame financne silny BA region s RK, notoricky znamy hrad aj mimo SVK s hradom o kt. nemaju uz trebars v ZA zvacsa ani sajnu a aj ked je na devine polka arealu zatvorena, aj tak je tam toho na pozeranie viac ako keby bola spristupnena cela Likava.
    povazujem za drzost este zvysit vstupne za danych okolnosti. akoze zbojnici v tamojsom kraji este stale nevymreli.

  • asomtam

    Member
    20. júna 2013 at 18:21

    Mne tie repliky, pripomínajú diel z Áno šéfe, kde sa český majiteľ reštaurácie v Bavorsku priznáva k tomu, že roky podáva (nielen) mongoloidnému zákazníkovi miesto lososa pangasiusa, s tým že mongoloidovi je jedno čo je, aj tak nerozozná či ide o lososa. 
    Tak je to aj s poplatnením fotenia replík, ton betónu a informačných tabúľ (kde sa občas vyskytnú aj obrázky od veci, nesúvisiace s lokalitou, dokonca aj reprodukcie replík), sú to pangasiusy, nie lososy. 

  • harp

    Member
    23. júla 2013 at 16:45

    Hrad Likava: Študentské prezentácie

     

    Dňa 11.7.2013 sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku stretli zástupcovia strán, ktoré sa zaoberajú možnou konzerváciou a revitalizáciou hradu Likava. Svoju prácu odprezentovali študenti tretieho ročníka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity Jakub Števanka, Emília Rigdová, Antónia Rebjaková a Ivana Pilchová. Predmetom ich prezentácie bola štúdia areálu hradu v troch variantoch, ktorú spracovali v rámci malého ateliéru v letnom semestri. Tri varianty od konzervačného cez korekčný až po odvážny rekonštrukčný realizovali pod vedením Ing. arch. Zuzany Ondrejkovej s konzultáciami Ing. arch. Magdalény Janovskej a Mgr. Michala Hrčku

     

    http://www.obnova.eu/studenti-likavsky-hrad

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť