• bacil

    Member
    11. novembra 2009 at 21:34

    Všetko záleží od kotla…
    …ja mám kondenzačný – kúrenie je v medených trubkách (je to lepšie ako plast – nezanáša sa to vodným kameňom, hreje aj popri stene…), pitná voda je samostatný okruh (aj v kotli)- tam mám klasiku – zinkovú oceľ + na niektorých ťažkých úsekoch teflónovú hadicu

  • kapo

    Member
    11. novembra 2009 at 21:54

    Uff, no to bude tým, že každý majster sa sústreďuje na nejakú technológiu a tá je potom najsam lepšia. Teda, ak si kúpi zváračku na plastové trubky, tak najlepšie na všetko bude plast.

  • bacil

    Member
    12. novembra 2009 at 8:46

    To je možné. Aj tak to funguje. Vodu som si ale ťahal ja :-), kúrenie mi robili… ale tá meď mi je milšia.
    U suseda to má plastom -robil to asi opitý majster, hadice naťahané kdejako do oblúka, až ich musel maskovať sadrokartónovými soklami. :roll:

  • apple

    Member
    12. novembra 2009 at 22:57

    Na kurenie je medene potrubie lepsie z dovodu lepsieho prestupu tepla, na vodovodne rozvody pitnej vody sa neodporuca koli prestupu medi do pitnej vody. Tam je najistejsia obycajna zelezna klasika.Plast ako novy material je predsalen otazny.

  • kapo

    Member
    12. novembra 2009 at 23:39

    Na kúrení mám meď a na vodu plast.
    S plastom nemám problém. To ale nemôžem povedať o gulových liatinových ventiloch. Stále nejaký praskne a slzí. Hold, čína je čína. :?

  • prievan

    Member
    13. novembra 2009 at 8:11

    Páni, ak môžem : mi máme na rekonštruovanej chalupe ťahanú pitnú vodu v medi a časť aj plastom. Myslím že argument o jej vyplavovaní je oprávnený, ale z toho plastu mám predsa väčší strach. Z dôverihodných zdrojov mám informáciu, že z plastu sa v kúrenárskom rozvode uvoľňuje mazľavá hmota až v takom množstve, že sa po krátkom čase prevádzky kazia čerpadlá tým že sa upchajú. Ďalšia info: vraj sú už (alebo v krátkom čase budú) zakázané plastové rúry na pitnú vodu väčších priemerov z dôvodu veľkej styčnej plochy vody s plastom – údajne sa zistilo vyplavovanie nejakého “sajrajtu”.
    Takže za plast príliš nie som (aj keď tých plastov je na výber viacej druhov), meď je tiež diskutabilná a ocel vraj nie je to čo pred 25. rokmi, lebo rúrky majú také tenké steny že po narezaní závitu zostane skoro len sám závit a stena rúrky v podstate zmizne.
    Takže: – umyjem sa aj v medi
    – napijem sa z prameňa v lese
    – a kúrim radiátorom nie rúrkami

    Mmmmmajstri, to je téma sama o sebe.

  • kapo

    Member
    13. novembra 2009 at 10:02

    Veru, kde sú tie staré dobré časy, kedy sa pitná voda viedla v plum-bum rúrach, v lepšom prípade hrdzavých železných. :twisted:

  • apple

    Member
    13. novembra 2009 at 11:39

    Prievan, aj tak si mozeme len piskat, ked je hlavny rozvod vody po ulici tahany vo velikanskych plastovych rurach. :roll:

  • apple

    Member
    13. novembra 2009 at 11:53

    A ked sme uz pri teme pitnej vody, tak chcem upozornit, ze ked sa rano ide pit voda, nech je potrubie akekolvek, treba ju nechat odpustit z potrubia, pretoze tym, ze v nom dlhu dobu v noci len stoji, uvolnuje sa do nej kopu vselicoho a sajrajt je tak koncentrovany. Pohybom vody sa jeho obsah znizi. Odpustit :arrow: znamena PORIADNE nechat vytiect z potrubia.

  • kapo

    Member
    13. novembra 2009 at 17:52

    Uff, ešte že vodu nepije. A keďže treba s vodou šetriť, tak sa treba ísť najprv ráno osprchovať. :)

    A na medených trubkách sa netvorí medenka? Lebo tá nie je moc zdravá.
    /Ale asi bez vzduchu nie./

    A brat má plastové-PPR trubvky na kúrení už niekolko rokov, a nemá žiadny problém. Inak čerpadlám najviac vadí keď dlho stoja. Naprílad celé leto. Preto majú plynové kotle naprogramované, že raz za den ich na chvílu zopne.

  • jirko

    Member
    13. novembra 2009 at 19:35

    Medené rozvody by som si ja osobne určite na pitnú vodu nedal.Na kúrenie je to dobré ale určite by som si ja na kúrenie dal rozvody kovové (železo je železo a môžeš si o tie trubky aj kadečo oprieť alebo uchytiť :-) ) a čo sa týka tej kvality kovových trubiek predávajú sa aj tie čo boli kedysi ako normálne trubky tie sú ale myslím Z ČR tie čo predávajú bežne v obchodoch majú naozaj tenšie steny a životnosť na túv (na sídliskach) tak 2 roky na studenej vydržia dlhšie.Takže na kúrenie radšej kov a určite to bude lacnejšie ak meď.Plast mám skúsenosti s PPR Na kúrenie sa dá použiť no treba rátať s roztažnosťou ktorá je značná.Čo sa týka uvoľňovania nejakej mazľavej hmoty do kúrenia s tým som sa nestretol to so mi nezdá skôr to môže byť spôsobené tým,že PPR sa teplom roztiahne a keď rozvod ochladne tak vlastne tá trubka stále pracuje takže všetky usadeniny (koľko ľudí v rodinných domoch alebo chalupách napúšťa do rozvodu upravenú vodu)stále cestujú rozvodom ale skôr by som očakával zanesenie filtra.PPR na vodu no do chalupy asi najlepšie riešenie (je tam väčšia šanca,že pri zamrznutí rozvodu a následnom rozmrznutí bude všetko OK.Kov keď zamrzne tam je veľmi pravdepodobné,že bude dakde roztrhnutý.
    Čiže meď na kúrenie vhodná pekná drahá málo únosná.
    Na vodu určite nie aspoň nie na pitnú (mám z nej zlý pocit)
    Na plyn no plynár nie som videl som aj rozvody z medi a prešli revíziou.

  • chorche

    Member
    25. novembra 2009 at 20:53

    vdaka za prispeky
    nakoniec som si dal medene rozvody na TUV, lebo kovove mi nechcel nikto urobit, aspon si majstri zarobili islo tam okolo 50 metrov trubiek
    a na pitnu vodu plast, sice mam vlastnu studnu a kovove trubky v nej ale ked mi menili vodarnicku tak od studne mi to uz natiahli v plaste aj tak v tej vodarni je nejaky plastovy vak, takze tomu plastu sa uz clovek v dnesnej dobe nevyhne

  • steve

    Member
    25. novembra 2009 at 22:01

    Nechcem polemizovať čo je lepšie ale po otvorení hraníc 1990 som navštívil Grécko a tam mali rozvody vody v medi asi všade. Čo tak kotlík medený ako spieval Dočolomanský, alebo navštívil niekto pálenicu. Asi tá meď nebude až taká škodlivá.

  • jirko

    Member
    26. novembra 2009 at 15:03

    No ja by som vodu z vodovodu v Grécku nepil :-) ani keby mali trubky zlaté :-)

  • vlcik-tlcik

    Member
    26. novembra 2009 at 20:19

    Ono všetko je to trochu zložitejšie, alebo naopak jednoduchšie. Máme na to normy

    Rozvody plynu
    Plynové rozvody sa kedysi zhotovovali z liatinových rúr, neskôr sa používali oceľové, ktoré boli izolované rôznymi izolačnými materiálmi a spájané závitom. Závitové spoje neskôr nahradili zvárané. Dnes sa na rozvody plynu používajú aj plasty a meď. Kedysi často používané kohúty typu K sa nahradili guľovými uzávermi.

    Rozvody teplé vody – II
    Datum: 20.7.2009 | Autor: Ing. Jakub Vrána, Ph.D. | Organizace: VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB
    Druhá část seriálu o teplé vodě uvádí přehled materiálů, problematiku tepelné roztažnosti a v části o tepelných izolacích např. pravidlo, že potrubí teplé vody bez cirkulace (zpravidla připojovací a podlažní rozvodná potrubí k výtokovým armaturám) se tepelně neizolují z důvodů hygieny vody.

    6 Materiály potrubí pro rozvod teplé vody
    Vodovodní potrubí se označuje jmenovitou světlostí DN vyjadřující přibližně vnitřní průměr trubky v mm (např. DN 20) nebo vnějším průměrem a tloušťkou stěny s zapisovaným jako da x s (např. Ø 25 x 4,2). Jmenovitou světlostí se označuje ocelové závitové potrubí a kovové závitové a přírubové armatury. Rozměr potrubí z plastů, mědi a korozivzdorné oceli se vyjadřuje vnějším průměrem a tloušťkou stěny.

    Další veličinou označující potrubí je jmenovitý tlak. Označení jmenovitého tlaku se skládá ze zkratky PN a bezrozměrného čísla vyjadřující kombinaci mechanických a rozměrových charakteristik součástí potrubí (např. PN 10). Číslo za zkratkou PN není však žádnou měřitelnou veličinou. Na čísle se zkratkou PN je závislý nejvyšší pracovní přetlak potrubní součásti závislý na teplotě a u plastových potrubí také na životnosti potrubí. Vodovodní potrubí musí zpravidla odolat pracovnímu přetlaku 1,0 MPa.

    6.1 Potrubí z plastů
    Pro rozvody teplé vody se dnes používají potrubí z chlorovaného polyvinylchloridu (PVC), síťovaného polyetylenu (PE), polypropylenu (PP) a polybutenu (PB).

    Výhodou potrubí z plastů je odolnost proti korozi a inkrustaci (k zanášení potrubí dochází jen výjimečně), snadná montáž a malá hmotnost. Nevýhodou je malá odolnost proti požáru a oproti neplastovým materiálům velká délková teplotní roztažnost.

    6.1.1 Potrubí z PVC
    Pro rozvody teplé vody se používají potrubí z chlorovaného polyvinylchloridu (PVC-C). Trubky se spojují pomocí tvarovek s hrdly lepením (tzv. svařováním za studena). Pro přechod na jiný materiál se vyrábějí závitové přechodky.

    6.1.2 Potrubí z PE
    Z polyetylenů lze pro rozvody teplé vody použít trubky ze síťovaného polyetylenu (PE-X neboli VPE). Spojování potrubí se provádí pomocí mechanických spojek.

    6.1.3 Potrubí z PP
    Pro rozvody teplé vody se používá potrubí ze statistického (random) kopolymeru polypropylenu (PP-R nebo PP typ 3). Vzhledem k teplotě teplé vody 55 °C, maximálnímu přetlaku 1 MPa a požadované životnosti potrubí 50 let se má používat potrubí tlakové řady (jmenovitého tlaku) PN 20. Spojování potrubí se nejčastěji provádí pomocí tvarovek polyfúzním svařováním.

    6.1.4 Potrubí z PB
    Potrubí z polybutenu (PB) se používá pro rozvody teplé vody uvnitř budov. Další uplatnění (velké průměry) nachází v oblasti dálkových rozvodů topné a teplé vody. Potrubí se spojuje pomocí tvarovek polyfúzním svařováním nebo mechanickými spojkami.

    6.2 Potrubí z kovových materiálů
    Ke kovovým materiálům používaným dnes pro rozvody teplé vody patří ocel a měď.

    6.2.1 Ocelové potrubí
    Pro vnitřní vodovody se používají trubky ocelové závitové pozinkované. Ochrana proti korozi pozinkováním má však dnes, zejména u rozvodů teplé vody malou trvanlivost, a po čase se projevuje důlková koroze, inkrustace a proděravění trubek. Protože v současné době existuje řada jiných trubních materiálů, není použití ocelových pozinkovaných trubek na rozvody teplé vody upřednostňováno. Ocelové závitové pozinkované trubky spojujeme závitovými fitinky z temperované litiny.

    Dalším materiálem vhodným pro rozvody teplé vody jsou trubky z korozivzdorné oceli. Tyto trubky se spojují mechanickými spojkami s těsnicími kroužky (lisované spoje).

    Výhodou ocelových trubek je oproti plastovým materiálům především malá teplotní roztažnost, odolnost proti požáru, velká pevnost a mechanická odolnost. Nevýhodou je (kromě trubek z korozivzdorné oceli) především menší odolnost proti korozi.

    6.2.2 Potrubí z mědi
    Pro rozvody teplé vody je vhodné potrubí měděné. Nerozebíratelné spoje měděných trubek se provádějí především pomocí tvarovek k pájení nebo pomocí lisovacích tvarovek (lisované spoje s těsnicím kroužkem).

    Výhodou měděných trubek je oproti plastovým materiálům především malá teplotní roztažnost, pevnost a mechanická odolnost. Další výhodou je odolnost proti korozi a inkrustaci.

    Měděné potrubí lze pro pitnou vodu použít pouze, pokud má pitná voda hodnotu pH v rozmezí 6.5 < pH < 9,5 a obsah CO2 (celkový) ≤ 44 mg/l a voda není jinak agresivní. Má splňovat hodnotu kyselinové neutralizační kapacity KNK4,5 ≥ 1,0 mmol/l. Praxí a nejnovějšími poznatky je prokázáno, že při pH pitné vody nad 7,4 je zajištěn bezpečný provoz měděných trubek bez ohledu na ostatní parametry. Uvedené parametry jsou legislativně závazné a jsou zabezpečeny v provozu veřejných vodovodních sítí. U vody z vlastního zdroje (studny) je nutné zjistit, zda jsou uvedené parametry v požadovaných mezích. Pokud tomu tak není, je možné použít měděné potrubí uvnitř pocínované. Pro pitnou vodu má měděné potrubí oligodynamický účinek – zabraňuje množení bakterií, což má význam zejména u stagnující vody a rozvodů teplé vody. Na přívodu vody do vnitřního vodovodu z měděných trubek se osazuje mechanický filtr.

    6.3 Potrubí z vícevrstvých materiálů
    Kromě trubek vyráběných z jednoho materiálu existují také trubky, jejichž stěny jsou tvořeny z více vrstev různých materiálů.

    K vícevrstvým trubkám můžeme zařadit tlakové trubky skládající se z vnitřní (základní) PP nebo PE plastové trubky, hliníkové fólie a vnější ochranné PP nebo PE plastové vrstvy. Jednotlivé části trubky jsou mezi sebou spojeny speciálním lepidlem. Konstrukce těchto trubek zmenšuje některé nevýhody plastových trubek. Mají především malou teplotní roztažnost blížící se roztažnosti hliníku a jsou více samonosné. Tyto trubky se mohou použít pro rozvody teplé vody. Spojování se provádí mechanickými spojkami. Některé typy lze po obnažení vnitřní trubky spojovat pomocí tvarovek polyfúzním svařováním a při dodržení doporučení výrobce upevňovat bez kompenzací délkových změn, což je vhodné při uložení potrubí v drážkách.

    Ak by som si mal vybrať ja z čoho rozvody pitnej studenej či teplej vody, tak určite nerez.
    Ďalej ste si mohli všimnúť, že pri medi je dôležité PH, ktoré ale dnes vyriešiť nie je problém.
    Ešte jedna dôležitá vec pri medi, zabraňuje množeniu baktérií, myslím, že podobnú vlastnosť majú už aj nové plastové trubky, na rozdiel trebárs oceľových pozinkovaných, v ktorých sa usadzuje vodný kameň, živná pôda, pre množenie baktérií.
    Ak teda dilema meď či pozink. oceľ, myslím, že nie je čo riešiť.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť