Dôležité dátumy v histórii mohyly…
Najprv si však pripomeňme, že 11. mája 1919 boli na návrh Dušana Jurkoviča na Bradle pochovaní generál M. R. Štefánik a traja talianski letci Giotto Mancinelli, Umberto Merlini, Gabriele Aggiusti. Nad ich spoločným hrobom bola navŕšená mohyla z kameňa a v nej zapustený pomník – kamenný kresťanský kríž. Potom na žiadosť pozostalej rodiny exhumovali poručíka Mancinelliho (25. februára 1921) a previezli ho do Talianska. Architekt Jurkovič, ktorý už mal pripravenú prvú verziu mohyly so štyrmi obeliskami (obeťami), nebol touto skutočnosťou vôbec nadšený.
4. 5. 1924 – položenie základného kameňa ministrom zahraničia ČSR E. Benešom
Sedem zvláštnych vlakov priviezlo do Brezovej účastníkov „položenia základného kameňa k mohyle nad hrobom národného hrdinu, ministra, generála, doktora M. R. Štefánika na Bradle 4. mája 1924, pri príležitosti 5. výročia jeho tragickej smrti. Táto manifestácia československého vlastenectva prerástla na takú slávnosť, akej Slovensko doposiaľ nebolo svedkom“, napísal obecný kronikár. Oficiálni hostia boli na stanici uvítaní starostom Jurajom Kopeckým a okresným náčelníkom Petrom Kvasničkom. Slávnostný akt na Bradle začal piesňou Speváckeho zboru slovenských učiteľov Hľa, vzlietol orol. Oficiálnymi rečníkmi boli minister zahraničných vecí Edvard Beneš, minister s plnou mocou pre Slovensko Jozef Kállay a generálny inšpektor čs. vojsk Josef Machar. K zhromaždeným sa prihovorili aj zvolenský župan Juraj Slávik a tajomník Matice slovenskej Štefan Krčméry. Do základného kameňa boli vložené listiny prezidenta T. G. Masaryka, Národného zhromaždenia, Pamätníka odboja, Štefánikovho spolku a obce Brezovej. Medzi oficiálnymi hosťami bol aj architekt Dušan Jurkovič. Celkový počet prítomných bol odhadnutý na dvadsaťtisíc ľudí.
1924 /1925 – vybudovanie cesty na Bradlo
Na jar 1925 začala sa výstavba cesty z Brezovej na Bradlo. Túto komunikáciu v dĺžke 3,6 km projektoval architekt Juraj Tvarožek a postavená bola na náklady Pamätníka odboja. Práce ukončili v jeseni 1925 a vrch sa stal prístupným.
11. 7. 1927 – začiatok prác firmou Švarc a Vinduška z Prahy
20. 9. 1928 – ukončenie stavby
23. 9. 1928 – odovzdanie diela verejnosti ministrom J. Šrámkom
„Spolok pre postavenie pomníka gen. M. R. Štefánikovi na Slovensku“ päť dní pred odovzdaním mohyly verejnosti, teda 18. septembra 1928, podľa zachovanej zápisnice, citujem – „začal akt vloženia pozostatkov generála Štefánika do hrobky pod tumbou mohyly… Mozog a srdce sú uložené… v hlinenej urne na základnom kameni…“ Vavrínový veniec pod urnu potom položil predseda Spolku pre postavenie pomníka Dr. Samuel Osuský a po zavalení hrobu kameňom, nasypal prvú hrsť vápna na jeho zamurovanie architekt Dušan Jurkovič.
Slávnosť odhalenia mohyly bola v nedeľu 23. septembra 1928. Už predtým Spolok pre postavenie pomníka vydal vyhlásenie: „Národe! Oznamujeme Ti, že mohyla Tvojho bohatiera generála M. R. Štefánika sa dostavuje a že jej slávnostné odhalenie bude 23.septembra pod protektorátom a za osobnej účasti hlavy štátu dr. T. G. Masaryka… Slováci a Česi! Ukážte svetu ako si vieme uctiť svojich hrdinov! Príďte poďakovať sa Prozreteľnosti, že nám v pravý čas dala Štefánika!“ Toľko citát z pozvánky.
Podľa dostupných prameňov však vieme, že prezident Masaryk sa na slávnosti nezúčastnil, ale prišiel minister Ján Šrámek s ďalšími členmi vlády, politikmi a zahraničnými hosťami. Celkový počet účastníkov odhadli na 30 tisíc, ale starostlivo pripravenú pietnu slávnosť pokazilo nepriaznivé počasie. „Potoky vody zaplavili lúky, rozliali sa po námestí Brezovej a bičujúci lejak vyhnal i tých najodhodlanejších“ napísal kronikár. Spolok pre postavenie pomníka navrhol MNO, aby prevzalo dielo do svojej opatery, čo armáda prisľúbila, ale oficiálne sa tak stalo až 16. novembra 1931. Dozor a údržba mohyly bola zverená 3. leteckému pluku generála Dr. M. R. Štefánika v Piešťanoch. Zodpovedným strážcom mohyly sa stal bývalý ruský legionár Martin Mihočko. Pre jeho váženú prácu a časté vojenské i politické návštevy Bradla postavila vojenská správa chatu, ktorá na svojom mieste slúži dodnes.
viac:
10. 10. 1928 – oficiálna návšteva prezidenta T. G. Masaryka, E. Beneša a Š. Osuského
20.-21. 5. 1939 – veľkolepá manifestácia SEM, hlavný rečník ev. a. v. biskup V. P. Čobrda
Zaujímavé udalosti sa na mohyle udiali v roku 1939. Na oslavy 20.výročia smrti M. R. Štefánika mal prísť ako slávnostný rečník predseda vlády Slovenského štátu Vojtech Tuka. Výbor pre prípravu osláv na Brezovej poslal do Bratislavy protest, v ktorom uvádzal, že nemôže prevziať zodpovednosť za priebeh osláv a za Tukovu bezpečnosť. Zároveň žiadal o zmenu slávnostného rečníka. Okrem toho učiteľ Ján Kubačka ešte telefonicky poslal výstrahu na predsedníctvo vlády, že na Brezovej a na Bradle nemožno zaručiť bezpečný pobyt ministerského predsedu. V predvečer osláv sa rozhodli štyria vlastenci z Košarísk osadiť pred vchodom na mohylu tabuľu s nápisom: „Kto si rúcal to, čo Štefánik budoval, nevkroč sem, lebo toto miesto pre každého Slováka sväté!“ Citát napísal J. Mikulčík a pomáhali mu Š. Bojnák, Š. Čúvala a Š. Gabriš.
V. Tuka ani iní predstavitelia slovenského štátu napokon na Bradlo neprišli. Akcia mala veľký politický význam, londýnsky rozhlas každý rok v deň osláv vysielal toto vyhlásenie ako dôkaz odporu ľudu pod Bradlom. (zdroj: Kolektív autorov: Brezová pod Bradlom. Stimul, Bratislava 1998)
4.-5. 5. 1968 – nezabudnuteľná spomienková slávnosť za účasti viac ako stotisíc ľudí, slávnostný rečník predseda SNR O. Klokoč
1987 – prvé záchranné práce
1988 – rok začiatku generálnej opravy
28. 10. 1988 – odhalenie pamätnej tabule pred mohylou, uznanie zásluh M. R. Štefánika na vzniku ČSR komunistickým režimom
7. 5. 1989 – vystúpenie disidentov, vedených J. Čarnogurským a H. Ponickou, za úplnú rehabilitáciu M. R. Štefánika
9. 12. 1989 – prvé ponovembrové zhromaždenie verejnosti, zorganizované na podnet spisovateľky H. Ponickej
5. 5. 1990 – uctenie pamiatky M. R. Štefánika prezidentom ČSFR V. Havlom a predsedom FZ A. Dubčekom
2. 5. 1993 – zavítal na Bradlo prvý prezident Slovenskej republiky M. Kováč
23. 9. 1993 – zhromaždenie občanov, pri 65. výročí odhalenia mohyly, zvolané Spoočnosťou MRŠ, Spolkom rodákov MRŠ a Nadáciou MRŠ, ktoré vyzvalo investora a dodávateľov prác na mohyle k ich úspešnému dokončeniu
4. 5. 1996 – pri príležitosti 77. výročia smrti M. R. Štefánika odovzdal generálne opravenú mohylu verejnosti predseda NR SR I. Gašparovič
15. 9. 1999 – pri príležitosti inaugurácie do svojho úradu navštívil Bradlo prezident R. Schuster a svoju návštevu ako tradíciu opakoval i v nasledujúcich rokoch
Zdroj info, foto:
http://www.mrstefanik.sk/
Kniha Brezová pod Bradlom