aktivita diskusia Múzeá a Galérie Muzealita a vsetko okolo nej

Tagged: 

  • Muzealita a vsetko okolo nej

    Posted by admin_obnova on 13. júna 2005 at 18:03

    Oficialna def.: Muzealita je zvlastny poznavaci a hodnotiaci vztah cloveka k realite.

    …co vy na to?

    Anonymous odpovedal 19 years, 3 months ago 2 Členovia · 19 odpovede/odpovedí
  • 19 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    13. júna 2005 at 18:36

    No to som zvedava kto co na to. Este sa vratim.

  • harp

    Member
    13. júna 2005 at 22:07

    Tak ma napadlo, ked deti zbierali cvocky, cvoky… ci ako, pokusali sa uchopit realitu. Alebo ziskat iny spolocensky status.

    Trochu prehnane, viem. :)

  • Anonymous

    Member
    13. júna 2005 at 22:20

    Mám tomu rozumieť tak, že “muzealita” je mimo reality ?!

  • harp

    Member
    13. júna 2005 at 23:08

    Uf zacina to myslim dobre.

  • Anonymous

    Member
    14. júna 2005 at 16:55

    Hovorí sa, že odbornosť je spiknutie určitej skupiny voči laikom, pričom takáto “skupina” používa nielen rôzne “odlišovacie” metódy, ale aj špecifický (ergo “odborný”) jazyk, lekári dokonca latinčinu. Po tomto prológu sa takto opýtam: “Má muzeológia dostatok muzeality na to, aby bola vedou ?” (Bisťu, až sa sám tej otázke divím……)

  • Anonymous

    Member
    14. júna 2005 at 17:14

    tak co sa muzeality tyka.
    tu definiciu co vytiahol harp by sa dalo povedat mozno zrozumitelnejsie.Muzealitu chapem ako urcitu hodnotu predmetu, ktorou zbierkovy predmet disponuje. Ale musim uznat ze znie strasne nezrozumitelne. Liptay s tou odbornostou mas svatu pravdu.

  • Anonymous

    Member
    14. júna 2005 at 18:36

    Pani,
    berte ma ako interesovaneho laika, ktoreho sa spiknutie urcitej skupiny priamo tyka. Preto ma hned nebite, ked to nebude az take “odborne”. Ale su to otazky, bez ktorych si skutocne neviem predstavit svoju robotu.
    V prvom rade otazka: existuje ludska cinnost, v ktorej sa neuplatnuje zvlastny poznavaci a hodnotiaci vztah cloveka k realite?
    Kedysi davno som sa dostala k studii, v ktorej sa autor snazil odpovedat na otazku ci je nuzealita kvalita, vlastnost alebo este nieco co som uz zabudla. Priznavam sa, ze po chvilke som sa na to vykaslala, pretoze to skutocne nebolo pre normalneho smrtelnika / čku. Suhlasim s tanterom, ze to musi asi byt hodnotova kategoria i ked si nemyslim, ze nou “zbierkovy predmet disponuje”. Skor si myslim, ze mu ju prisudzujeme. Tiez si myslim, ze muzealita je zvlastna axiologicka konstrukcia, ze je to A po ktorom nenasleduje vsade inde obligatne B. Som presvedcena, ze som este muzealiu, teda zbierkovy predmet vyznacujuci sa touto specifickou hodnotou este nevidela a to mam v katalogovej karte vyplnit kolonku “hodnota”.
    V druhom rade otazka pre Liptaya: “Má historia dostatok muzeality na to, aby bola vedou ?”

  • Anonymous

    Member
    14. júna 2005 at 19:37

    Neviem k čomu by história potrebovala muzealitu (?!), k dokazovaniu vedeckosti už vôbec nie. Tam skôr by som na mieste videl otázku, či má história dostatočný prístup k pôvodným prameňom/dokumentom, aby mohla “byť” vedeckou! Či pracujú vedecky aj všetci historici, tak o tom mám značné pochybnosti…

  • Anonymous

    Member
    15. júna 2005 at 17:51

    :) Po prečítaní všetkých príspevkov do diskusie ma celkom teší, že som vyštudoval cestovný ruch (kde teda bolo definícií tiež požehnane, ale aspoň sa dali pochopiť na prvé prečítanie) :)

  • Anonymous

    Member
    15. júna 2005 at 18:48

    Rasto sak preto si ju aj vystudoval! Hi hi (:o)

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2005 at 15:25

    Dumbo: :) Len ci potom aj tie muzea nevyzeraju preto tak, ako vyzeraju, ze v nich pracuju ludia, ktori riesia podobne filozoficke otazky a nie realny zivot… Resp. tie filozoficke otazky dodnes nevyriesili, takze sa do realu kapitalizmu, ktory za nimi nasleduje, este nedostali…

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2005 at 18:43

    Mily Rasto, neviem co vies o tom ako vyzerajú muzea a kedy si v niektorom z nich bol. Neviem co vies o vztahu kapitalizmu k muzeu a naopak. Bola by som Ti aj s Dumbom povdacna, keby ste si otvorili zvlastnu temu a tam sa dohadovali. Asi si neuvedomujete ze unavujete a okrem toho vyzierate energiu druhych, napriklad moju. Aj som zabudla co som chcela. Nabuduce.

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2005 at 21:20

    Lujza: Viditelne mas zlu naladu, ale ver, ze v muzeu som bol (dokonca som v nom kazdy den). Veta “Muzealita je zvlastny poznavaci a hodnotiaci vztah cloveka k realite.” je naozaj ako z mudrej knizky, akurat je mam pocit, ze je taka mudra, az je hlupa. Podla mna aj napr. Ekonomika je zvlastny poznavaci a hodnotiaci vztah cloveka k realite. Ak sa s tymto tvrdenim stotoznis, zistime spolocne, ze definicia muzeality, ktoru sa zrejme kdesi ucia je uplne nanic. Mozno sa na tuto temu da urobit aj prednaska alebo nejaka vedecka praca. Ale opytaj sa ludi v muzeach (tych, co maju na starosti zbierky) co je to muzealita. Myslis, ze Ti trafia tuto definicu? Ale si myslis, ze sa nad tym niekedy zamyslali? Myslis, ze by bolo dobre, aby to vedeli? Ak odpovies ano, potom je podla mna vysledkom to, ze by vsetci Ti, co pracuju so zbierkami mali absolovat povinne studium muzeologie… Kolki z nich ho absolvovali? Nakoniec prideme na to, ze so zbierkami pracuju ludia, ktori nemaju zakladne teoreticke poznatky z oblasti muzeologie… Ako potom mozu pracovat s kludnym svedomim v muzeu na tak dolezitych postoch? Ako mozu robit vystavy a stale expozicie? Prepac, urcite som Ti zobral vela energie a asi aj velmi odbehol od temy, ale niekedy ma stve, ked mladi o comsi filozofuju a maju aj spravne nazory ale realita je uplne ina a Ti, ktori by o tom mali filozofovat to maju na haku…

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2005 at 21:36

    Muzealita, in : Weidacher F.:Príručka všeobecnej muzeológie, strany : 415 a od 21 na preskačku po 111.
    Ak chce niekto polemizovať…

  • Anonymous

    Member
    16. júna 2005 at 22:06

    Pre zbierky v múzeách/galériách je zrejme ich “mezealita” dôležitá, priam podstatná, no nie som presvedčený, že všetci pracovníci v múzeách (vrátane odborných) musia mať dostatok “muzeality” na to, aby svoju prácu robili dobre. Takmer by som povedal, že “muzealita” mnohých muzejníkov je pre múzeá pohromou. Howgh!

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť