Otvoria Múzeum ilúzií s dobovými materiálmi k udalostiam 1989
NITRA 15. septembra (SITA) – Výstavu dobových dokumentov, fotografií a predmetov spojených s udalosťami roku 1989 otvoria v piatok o 17:00 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Múzeum ilúzií je súčasťou projektu Asociácie Divadelná Nitra s názvom Nitra ´89 – pamäť regiónu. “Jeho cieľom je osviežiť pamäť regiónu. Je to po prvý raz, čo sa bude organizovať podujatie s touto témou v takomto rozsahu, doteraz bývali v Nitre len spomienkové zhromaždenia,” povedala Lujza Bakošová z Asociácie Divadelná Nitra.
Niektoré predmety na výstavu zapožičali obyvatelia, hlavnú časť prehliadky však tvorí zbierka dokumentov, fotografií a publikácií z obdobia od novembra 1989 do júna 1990, ktorú na výstavu zapožičali aktéri Novembra ´89 v Nitre. Vo výstavných priestoroch bude znieť hudba 60., 70. a 80. rokov ako napríklad skladby Karla Kryla. V múzeu sa budú tiež vysielať udalosti roku 1989 zaznamenané Československou televíziou a Československým rozhlasom. Návštevníci výstavy budú môcť svoj názor a osobné spomienky na toto obdobie zapísať do Knihy pamätí.
Výstava bude mať tri časti – Obdobie socializmu, Pred rokom 89 a Rok 89. V prvej skupine budú bežné veci, s ktorými sa ľudia žijúci v Československu stretávali denne, no dnes sú už skôr raritou. Platne, časopisy, noviny, odznaky, obaly z čokolád, bankovky, mince, tuzexové poukážky či sadrová busta Klementa Gottwalda K najvzácnejším exponátom patrí podomácky vyrobený stroj, na ktorom sa rozmnožovala zakázaná literatúra – samizdaty. Nechýbajú ani jednoduché symboly doby – “céčka“ alebo menej známa, ale vtipná spoločenská hra Staviame Stalinov pomník. Ako ďalej uviedla koordinátorka sprievodných podujatí festivalu Divadelná Nitra Slávka Civáňová, pikantnou ukážkou socialistického posudzovania pracovníkov je stranícky posudok a rovnako absurdne môže na dnešného slobodne cestujúceho človeka pôsobiť žiadosť o devízový prísľub dolárov alebo colné a devízové vyhlásenie.
Časť výstavy, ktorá zachytáva obdobie pred novembrom 1989, prinesie okrem iného dokumenty ako Charta 77. Interaktívnym prvkom výstavy bude Slovník pojmov a javov, ktoré rokom 1989 zanikli: perestrojka, päťročnica, iskrička, zväzák, pioniersky sľub, disident či Berlínsky múr. Slovník možno nájsť aj na http://www.nitrafest.sk a počas výstavy ho návštevníci môžu priamo na mieste dopĺňať.
Hlavnú časť výstavy tvoria materiály z obdobia od novembra 1989 až po november 1990. Zahŕňa dokumenty, ktoré dokladujú udalosti v Československu počnúc študentskou demonštráciou 17. novembra 1989 cez študentské výzvy a vyhlásenia k verejnosti, založenie hnutia Verejnosť proti násiliu v Bratislave a Nitre až po prvé slobodné voľby v júni 1990. Súčasťou výstavy budú aj všetky výtlačky Nitrianskej verejnosti, teda prvých slobodných novín na Slovensku. K ďalším vzácnym exponátom patrí originál ostnatého drôtu z československo-rakúskej hranice, ktorá sa otvorila na Deň ľudských práv 10. decembra 1989.