aktivita diskusia Všeobecné diskusie Naši krajania – ako sa im darilo/dari vo svete

Tagged: 

  • Naši krajania – ako sa im darilo/dari vo svete

    Posted by uskalienka on 6. marca 2010 at 21:53

    Až 72 % zahraničných Slovákov žije v Srbsku

    BRATISLAVA 1. marca (SITA) – V zahraničí sa nachádza 3 795 ľudí s Osvedčením Slováka žijúceho v zahraničí, z toho takmer 72 percent žije v Srbsku. Od roku 2006 k dnešnému dňu zaregistroval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí 4 131 žiadostí o vydanie osvedčenia zahraničného Slováka, krajina ho zatiaľ odsúhlasila 3 795 ľuďom. Druhý najväčší počet žiadostí po Srbsku pochádza z Ukrajiny a potom z Rumunska. Zaujímavosťou sú tri žiadosti z Bolívie a jedna z Peru, poznamenal hovorca podpredsedu vlády SR pre menšiny Michal Kaliňák.

    Každú žiadosť o osvedčenie preveruje Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru SR v Bratislave. Doposiaľ odhalil falšovanie dokumentov v 50 prípadoch. Ak polícia potvrdí falšovanie dokumentov, informácie operatívne postupuje príslušnému zastupiteľskému úradu a úradu hraničnej a cudzineckej polície.

    Vicepremiér Dušan Čaplovič pripomína, že vydávanie osvedčení nie je pretekom o vydanie čo najväčšieho počtu dokladov, ale “zaväzuje k slušnosti a poriadku tých, ktorí sa hlásia k svojim koreňom, našej kultúre, tradíciám a histórii”. Žiadateľ musí preukázať svoju bezúhonnosť a to predložením výpisu zo slovenského registra trestov, ako aj adekvátnym dokladom z domovského štátu, alebo zo štátu, v ktorom má pobyt. Žiadateľ zároveň k žiadosti prikladá aj doklady týkajúce sa národného povedomia, ako napríklad štúdium slovenského jazyka, svedectvo krajanskej organizácie a pod. Tiež predkladá doklady, ktorými preukazuje svoj osobný stav.

    Týmito dokumentmi sú napríklad cestovný pas, rodný list, sobášny list či matričné doklady svedčiace o slovenskej národnosti priamych predkov. Jednou z výhod osvedčenia je, že zahraničný Slovák v prípade záujmu o zamestnanie môže požiadať o zamestnanie bez povolenia príslušného úradu práce. Po troch rokoch nepretržitého pobytu na Slovensku zároveň môže požiadať o udelenie štátneho občianstva.

    uskalienka odpovedal 12 years, 11 months ago 2 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Moderator
    6. marca 2010 at 22:21

    pri citani tejto spravy sa mi ihned vybavili rozhlasove pasma o roznych slovenskych rodoch a nasich rodakoch posobiacich v zahranici…

    vzdy ma fascinuje s akym odhodlanim sa nasi predkovia zijuci v zahranici pustali do roznych projektov, ako odvazne podnikali a popri vsetkom dokazali byt hrdi na to, ze su Slovaci a nikdy sa za svoju narodnost nehanbili… aj v casoch pohnutych…

    aaa kedze uskalienka ma slabost skor na sledovanie zivotnych pribehov akterov diania… ich odhodlanie, lasku, doveru a veru i pasovanie sa s roznymi prehrami a obdivuje, ze opat naberaju silu a vieru potrebnu k prekonavaniu prekazoch… popritomto vsetkom si veru malokedy zapamata ich mena a dosiahnute ciele…

    tuto temu otvaram s prianim vzdania ucty tym, ktori sa vacsou ci mensou mierou pricinili i podielaju na zviditelneni Slovenska a predstaveniu nasej natury tam v dalekom svete…
    by bolo fajn, keby ti… co mame nejake infosky o nasich krajanoch posobiacich vo svete… sa podelili o tieto poznatky s nami ostatnymi…

    uz vopred vdaka za kazdy prispevok v diskusii :thumbleft:

  • uskalienka

    Moderator
    8. marca 2010 at 9:01

    V Katalánsku začal fungovať krajanský spolok Koliba

    BRATISLAVA 7. marca (SITA) – Na území španielskeho Katalánska vznikol krajanský spolok Slovenský dom – Koliba. Oficiálny španielsky názov inštitúcie je Associació Casa Eslovaca – Koliba. Oficiálne ho predstavili na pôde honorárneho konzulátu v Barcelone koncom februára. Iniciatívu vytvoriť Kolibu vyvinuli krajanky Nadia Cisárová, Katarína Dibdiaková a Martina Tverdáková, ktoré sú taktiež riadiacimi členkami spolku. Informovali o tom z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí SR.

    Spolok má v prvom rade šíriť znalosti o slovenskej kultúre v Katalánsku. Ďalšími z úloh sú podpora vzťahov a integrácie krajanov žijúcich na území Katalánska, rozširovanie informácií o Slovensku v kultúrnych inštitúciách, centrách a na školách, kongresoch či výstavách. Koliba si kladie za cieľ aj podporovať spoluprácu medzi katalánskymi a slovanskými inštitúciami, napomáhať spolupráci a integrácii slovenských a slovanských krajanov s Kataláncami a mať stály kontakt a spoluprácu s krajanmi žijúcimi a prebývajúcimi na území Katalánska. Spolok bude organizovať a podporovať kultúrne a vzdelávacie podujatia na území.

  • uskalienka

    Moderator
    8. marca 2010 at 9:05

    uz tu mame prvu zaujimavu infosku o troch nasich sikovnych krajankach…

    …ja len dufam, ze v tejto teme sa s nami o informacie nebude delit iba agentura SITA :)

  • uskalienka

    Moderator
    21. novembra 2010 at 17:43

    KRAJANIA: Pripravujú spustenie internetového rádia v USA
    RádioSlovakiaUSA má ambíciu priniesť krajanom v USA informácie z politickej, ekonomickej a kultúrnej sféry na Slovensku, v Čechách a v Severnej Amerike, pôvodnú slovenskú a českú hudbu, ale aj zábavu, šport, náboženstvo a vzdelávacie programy.

    BRATISLAVA 20. novembra (SITA) – Na pôvodnú slovenskú a českú tvorbu zastupujúcu každý žáner a éru bude zameraná hudobná dramaturgia internetového rádia, ktoré od januára budúceho roka spúšťa v Spojených štátoch nezisková organizácia RádioSlovakiaUSA (RSU). Tá sa prostredníctvom internetového rozhlasového vysielania bude snažiť o udržiavanie našej kultúry za hranicami. Krajania dostanú informácie o činnosti krajanských spolkov a organizácií v Spojených štátoch a Kanade, ale aj o aktuálnom dianí v politickej, ekonomickej a kultúrnej sfére na Slovensku, v Čechách a v Severnej Amerike. Dôvodom vzniku rádia je to, že v Spojených štátoch amerických žije vyše dvoch miliónov Slovákov a Čechov, no chýba im zastrešujúca organizácia, ktorá by túto komunitu zjednotila a bola zdrojom informácií o jej aktivitách.

    Okrem spravodajských relácií má rádio ambíciu ponúkať aj rôzne zábavné, športové, náboženské a vzdelávacie programy pre všetky vekové kategórie. Rádio od začiatku ponúka priestor nielen začínajúcim hudobníkom, ale aj talentovaným amatérom hľadajúcim možnosť sebarealizácie v médiách na postoch redaktorov, reportérov alebo moderátorov. Iniciátori projektu sa stretli so záujmom krajanov, ktorí ponúkli svoju pomoc pri výstavbe rozhlasového štúdia, poskytnutím finančných dotácií či darovaním rôznych hudobných nosičov slovenských a českých interpretov zo súkromných zbierok.

    RádioSlovakiaUSA bude k dispozícií prostredníctvom internetovej stránky http://www.radioslovakiausa.org, mobilných telefónov a Smartphone aplikácií.

  • duros

    Member
    23. novembra 2010 at 9:53

    Ak uz ste spomenuli Srbsko v uvode, nedavno som natrafil na krajanov vo Vojvodine a stranku http://kulpin.net/ . Tak prepracovanu a bohatu stranku som davno nevidel.

  • uskalienka

    Moderator
    26. januára 2011 at 17:27

    Strážkyňou himalájskeho pokladu je Slovenka

    Už desiaty rok pôsobí slovenská indologička Alena Adámková v ďalekých Himalájach. Vedie tam medzinárodnú nadáciu, výskumné centrum a galériu nesúcu meno ruského kultového maliara a filozofa Nikolaja Rericha. Komplex jedenástich budov v údolí Kullu zaberá rozlohu šestnástich hektárov a volá sa International Roerich Memorial Trust (IRMT). India sa stala druhou vlasťou tohto originálneho umelca i mysliteľa a celej jeho rodiny.

    viac… http://spravy.pravda.sk/strazkynou-himalajskeho-pokladu-je-slovenka-fno-/sk_domace.asp?c=A110122_200251_sk_domace_p29

  • uskalienka

    Moderator
    29. januára 2011 at 9:05

    FILM: V talianskom Terste udelili Hanákovi cenu za celoživotné dielo

    BRATISLAVA 28. januára (SITA) – V stredu sa v talianskom meste Terst skončil 22. Medzinárodný filmový festival Alpe Adria, na ktorom získal významné ocenenie slovenský režisér Dušan Hanák. Organizátori festivalu mu udelili cenu za celoživotné dielo a vzdali mu poctu v podobe premietania štyroch jeho snímok.

    Režisérovi Dušanovi Hanákovi, ktorý stále patrí k najžiadanejším slovenským tvorcom v zahraničí, v Terste udelili cenu Stredoeurópskej iniciatívy CEI Award. Organizátori sa mu ju rozhodli venovať za celoživotné dielo a prístup k tvorbe, v ktorej sa venuje potrebe vytvárania medziľudského dialógu a zložitému a kontroverznému vzťahu jednotlivca a moci. Pre Dušana Hanáka je táto cena dôležitým ocenením jeho tvorby. Po Veľkej cene medzinárodnej poroty na 29. MF autorského filmu Sanremo 1986, Cene za celoživotné dielo udelenej na 5. MF umeleckých filmov Bergamo 2006, po udelení Literárnej ceny Elsy Morante na 3. Festivale talianskej kultúry Dolce Vitaj 2010 v Bratislave, je toto ocenenie štvrtou filmárovou veľkou cenou pochádzajúcou z Talianska. “Mám radosť, že niektoré moje filmy vydržali veľa rokov, majú univerzálnu platnosť a oslovujú medzinárodné publikum,“ povedal Dušan Hanák po návrate z Terstu, kde si bol cenu prevziať osobne.

    Festival Alpe Adria v Terste pri príležitosti udelenia ceny režisérovi Dušanovi Hanákovi premietol kolekciu jeho štyroch filmov, medzi nimi jeden z najhranejších slovenských filmov v zahraničí Obrazy starého sveta (1972) a tituly 322 (1969), Ružové sny (1976) a Papierové hlavy (1995). Okrem reprezentatívnej kolekcie Hanákových filmov mala slovenská kinematografia v Terste svoje zastúpenie aj v programe animovaných filmov, kde ju reprezentovala snímka Kamene Kataríny Kerekesovej, ale aj na koprodukčnom fóre When East Meets West a v programe pre filmové školy Eastweek.

    Pre záujemcov o Hanákovu tvorbu koncom minulého roka vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) kolekciu troch jeho filmov na DVD pod názvom 3 x Dušan Hanák. Obsahuje tituly 322, Ružové sny a Ja milujem, ty miluješ. DVD popri filmoch s digitálne remastrovaným obrazom a zvukom obsahuje viaceré bonusy: texty o filmoch, ohlasy z tlače, profily tvorcov a fotogalériu, menu má voliteľné slovenské a anglické titulky. V predchádzajúcich rokoch vydal SFÚ všetky tri Hanákove filmy na DVD jednotlivo v edíciách Slovenský film 60., 70. a 80. rokov. Film Obrazy starého sveta vydal SFÚ v minulosti pre veľký záujem už v troch vydaniach.

  • uskalienka

    Moderator
    6. februára 2011 at 16:45

    Zomrel krajanský kultúrny dejateľ Ján Dorča

    BRATISLAVA 6. februára (SITA) – Vo veku nedožitých 63 rokov zomrel 5. februára slovenský krajanský kultúrny dejateľ Ján Dorča zvaný Jovi z Báčskeho Petrovca v Srbsku. Narodil sa v roku 1948, bol absolventom Slovenského gymnázia v Báčskom Petrovci, potom vyštudoval žurnalistu Na FF UK v Bratislave. Povolaním novinár pôsobil aj ako kultúrny dejateľ. Bol popredným hercom Divadla VHV v Petrovci, konkrétne jeho scén v Báčskom Petrovci, Kovačici a Starej Pazove. Istý čas bol aj riaditeľom divadla, okrem toho rozhlasovým redaktorom, publicistom. V oblasti Vojvodiny, kde žijú slovenskí krajania, bol medzi ľuďmi veľmi známy.

    Dlhé roky pôsobil vo svojom rodisku v oblasti kultúry, umenia, novinárstva. Bol spoluzakladateľom obnovenej Matice slovenskej v Juhoslávii v roku 1990 a Miestneho odboru Matice slovenskej v Petrovci. Bol majiteľom galérie Pri jasliach, divadelného kútika TNG, snažil sa prezentovať slovenské tradície v slove, piesni, umení i humore, organizoval aj výstavy insitného umenia slovenských krajanov. Pohreb Jána Dorču – Joviho bude dnes o 14:00 v rodisku na Petrovskom cintoríne. Agentúru SITA informovala Viera Tapalagová z Krajanského múzea Matice slovenskej Bratislava.

  • uskalienka

    Moderator
    20. marca 2011 at 21:33

    Zomrel spisovateľ Štefan Dováľ
    Rodák z rumunského Nadlaku skonal v sobotu 19. marca vo veku 60 rokov.

    BRATISLAVA 20. marca (SITA) – V sobotu 19. marca skonal vo veku 60 rokov slovenský spisovateľ a publicista Štefan Dováľ. Príčina úmrtia nie je známa.

    Štefan Dováľ sa narodil 11. decembra 1950 v rumunskom meste Nadlak. V Bukurešti vyštudoval slovenský a rumunský jazyk. Po ukončení vysokej školy pracoval na Slovenskej základnej škole v Starej Hute, neskôr na Lýceu Jozefa Gregora Tajovského v Nadlaku. V roku 1990 bol zakladajúcim členom Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku a zakladajúcim redaktorom časopisu Naše snahy. O štyri roky neskôr spoluzakladal Kultúrnu a vedeckú spoločnosť Ivana Krasku. Je autorom viacerých zbierok krátkych próz a románov.

    Agentúru SITA informoval Vlado Dolinay.

  • uskalienka

    Moderator
    19. septembra 2011 at 19:26

    Vo Švajčiarsku zomrel slovenský rodák, profesor Daniel Belluš

    Belluš bol vynikajúcim vedcom, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky v oblasti chémie a stal sa známym po celom svete

    BRATISLAVA 19. septembra (SITA) – Vo veku 73 rokov zomrel v nedeľu 18. septembra vo Švajčiarsku slovenský rodák, profesor Daniel Belluš. Vedec, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky v oblasti chémie, sa narodil 8. marca 1938 v Trnave a na Slovensku a po absolvovaní gymnázia vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Chvíľu pracoval v Chemických závodoch Wilhelma Piecka v Novákoch. V rokoch 1961 až 1967 pôsobil v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied v Bratislave, kde od roku 1965 viedol výskumný tím zaoberajúci sa fotoreaktívnymi polymérmi. Od roku 1969 do roku 1996 pracoval vo firme Ciba-Geigy vo švajčiarskom meste Bazilej ako vedúci výskumu a od roku 1980 až do roku 1999 prednášal vybrané kapitoly organickej syntézy ako externý profesor na Univerzite vo Fribourgu a zároveň ako hosťujúci profesor na viacerých univerzitách v Európe, Spojených štátoch amerických a v Japonsku.

    Belluš bol zakladateľom a majiteľom firmy BSI (Bellus Science and Innovation, International Consulting). Trvale udržiaval kontakty so svojou domovinou a považoval sa za Trnavčana. Zúčastňoval sa na trnavských dňoch Lásky, pokoja a porozumenia. Prispieval k propagácii Trnavy a Trnavskej univerzity v zahraničí. Za vynikajúce vedecké výsledky v chémii mu rodisko udelilo za rok 2008 Cenu mesta Trnava.

    Informáciu agentúre SITA poskytla Viera Malatinková z referátu zahraničných vzťahov kancelárie primátora mesta Trnava.

  • uskalienka

    Moderator
    19. septembra 2011 at 19:26

    Vo Švajčiarsku zomrel slovenský rodák, profesor Daniel Belluš

    Belluš bol vynikajúcim vedcom, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky v oblasti chémie a stal sa známym po celom svete

    BRATISLAVA 19. septembra (SITA) – Vo veku 73 rokov zomrel v nedeľu 18. septembra vo Švajčiarsku slovenský rodák, profesor Daniel Belluš. Vedec, ktorý dosiahol vynikajúce výsledky v oblasti chémie, sa narodil 8. marca 1938 v Trnave a na Slovensku a po absolvovaní gymnázia vyštudoval Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave. Chvíľu pracoval v Chemických závodoch Wilhelma Piecka v Novákoch. V rokoch 1961 až 1967 pôsobil v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied v Bratislave, kde od roku 1965 viedol výskumný tím zaoberajúci sa fotoreaktívnymi polymérmi. Od roku 1969 do roku 1996 pracoval vo firme Ciba-Geigy vo švajčiarskom meste Bazilej ako vedúci výskumu a od roku 1980 až do roku 1999 prednášal vybrané kapitoly organickej syntézy ako externý profesor na Univerzite vo Fribourgu a zároveň ako hosťujúci profesor na viacerých univerzitách v Európe, Spojených štátoch amerických a v Japonsku.

    Belluš bol zakladateľom a majiteľom firmy BSI (Bellus Science and Innovation, International Consulting). Trvale udržiaval kontakty so svojou domovinou a považoval sa za Trnavčana. Zúčastňoval sa na trnavských dňoch Lásky, pokoja a porozumenia. Prispieval k propagácii Trnavy a Trnavskej univerzity v zahraničí. Za vynikajúce vedecké výsledky v chémii mu rodisko udelilo za rok 2008 Cenu mesta Trnava.

    Informáciu agentúre SITA poskytla Viera Malatinková z referátu zahraničných vzťahov kancelárie primátora mesta Trnava.

  • uskalienka

    Moderator
    3. decembra 2011 at 17:02

    Slovenskému veľvyslancovi udelil prezident Iraku pamätnú tabuľu

    BRATISLAVA 2. decembra (SITA) – Slovenský veľvyslanec v Iraku Miloslav Naď si prevzal z rúk irackého prezidenta Jalala Talabaniho pamätnú medailu za pomoc, ktorú Slovensko vynaložilo na oslobodenie irackého ľudu od totalitného režimu. Veľvyslanec si prevzal medailu spolu s ostatnými veľvyslancami krajín, ktoré sa zúčastnili koaličnej operácie Iracká sloboda. Na slávnostnej ceremónii na počesť stiahnutia amerických síl z Iraku, ktorá sa konala na bývalej najväčšej americkej základni v Bagdade – Victory, sa ako čestný hosť zúčastnil aj viceprezident USA Joseph R. Biden. Všetky zostávajúce americké sily budú z Iraku stiahnuté do 31. decembra 2011.

    Počas trvania operácie Iracká sloboda zahynuli štyria príslušníci Ozbrojených síl SR. Ministerstvo zahraničných vecí iniciovalo tento rok v súčinnosti s rezortom obrany a Úniou vojnových veteránov Slovenskej republiky návrh na postavenie pamätníka v Iraku. Pamätnú medailu prezidenta Irackej republiky pošlú do Siene slávy ministerstva obrany, kde sa stane súčasťou historickej expozície venovanej účasti Slovenska v operácii Iracká sloboda.

    Agentúru SITA informovali z tlačového odboru rezortu diplomacie. 

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť