aktivita diskusia Pamiatky Ničenie pamiatok

  • Ničenie pamiatok

    Posted by admin_obnova on 17. augusta 2012 at 13:35

    Ničenie a búranie pamiatok je fenomén objavujúci sa všade vo svete. Pamiatky trpia a zanikajú hlavne v oblastiach postihnutých vojnovým konfliktom a v spoločnostiach, kde vládne démon náboženského fanatizmu. To ale neznamená, že sa tento fenomén nevyskytne aj v našej “kultúrnej” spoločnosti. Tu je dôvodom ničenia pamiatok často biznis, alebo arogancia.

    benjo odpovedal 11 years, 4 months ago 6 Členovia · 19 odpovede/odpovedí
  • 19 odpovede/odpovedí
  • antik

    Member
    17. augusta 2012 at 13:40
  • antik

    Member
    17. augusta 2012 at 14:03

    Sýria je zem s množstvom architektonických pamiatok. Nájdeme tu stopy rímskeho staviteľstva, stredoveké križiacke a byzantské hrady a mestá, alebo kresťanské kostoly pamätajúce ešte počiatky tohto náboženstva. Vojnovému konfliktu už padli za obeť mnohé z nich. Uchránená nebola ani citadela starobylého mesta Aleppo. Posledný víkend bol osudný pre nádherné kované dvere z roku 1211.

    Viac sa možno dočítať o problémoch sýrskych pamiatok TU, alebo TU

  • antik

    Member
    1. októbra 2012 at 8:33

    V historickom centre mesta Aleppo bola zničená ďalšia časť svetového kultúrneho dedičstva. Jedno z najväčších krytých trhovísk na svete s viac ako 1500 obchodíkmi ľahlo popolom. Existujúce budovy sú stredoveké, ale historici tvrdia, že sa toto miesto používalo ako tržnica už najmenej 2000 rokov.

    zdroj: Global Heritage Fund

  • antik

    Member
    14. januára 2013 at 12:05

    Verandu kaštieľa strhol majiteľ bez vedomia pamiatkarov

    čítajte viac…

  • benjo

    Member
    14. januára 2013 at 13:41

    jedina budova v ziari na kt.sa da pozerat a kt.ma aspon nejaku historiu a aj o tu takymto pristupom casom pridu.. smutne

  • antik

    Member
    17. januára 2013 at 19:23

    Francúzi tento týždeň “napochodovali”, do nepokojmi skúšanej krajiny Mali.

    Písal som pred nejakým časom článok o ničení pamiatok V Timbuktu

    Islamistickí povstalci zničili mauzóleá v Timbuktu patriace pod zoznam UNESCO

    Pýtam sa kde vtedy boli títo “kultúrni mierotvorcovia”? Že by vtedy narýchlo kalkulovali, koľko prírodných zdrojov sa v Mali ponúka? Nuž teda, Mali nie je iba tretím najväčším producentom zlata v Afrike, ale krajina potenciálne disponuje obrovským množstvom prírodných zdrojov. Okrem zlata lákajú do Afriky aj urán, diamanty, železná ruda, bauxit, mangán, meď, mramor, kaolín, fosfáty, olovo, zinok, lithium, lignit, ropa a mnohé ďalšie. To už je pekný rad dôvodov, prečo sa miešať do ozbrojeného konfliktu a sprostredkovať toto bohatsvo nadnárodným korporáciam.

    Kultúrne dedičstvo je v porovnaní s týmto zoznamom asi absolútne zanedbateľná hodnota.

    zdroj: http://www.globalresearch.ca/the-war-on-mali-what-you-should-know/5319093

  • vlcik-tlcik

    Member
    7. februára 2013 at 22:29

    Mekka, významné muslimské poutní místo, začíná měnit svou podobu. Saúdskoarabské úřady ničí i tisíc let staré architektonické památky, aby uvolnily prostor pro modernizaci města.

        Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/historicka-mekka-ohrozena-urady-nici-muslimske-pamatky-pjl-/zahranicni.aspx?c=A130207_200027_zahranicni_brm

  • vlcik-tlcik

    Member
    10. februára 2013 at 23:15

    Ani zoznamy Unesco či medzinárodný záujem nedokázali uchrániť vzácne dedičstvo minulosti pred vojnami.

    Čítajte viac: http://cestovanie.sme.sk/c/6695368/vyzurit-sa-na-dedicstve-minulosti-pozrite-si-pamiatky-ktore-znicili-vojny.html#ixzz2KXLwWjzi

  • vlcik-tlcik

    Member
    31. marca 2013 at 11:05

    Ozbrojené konflikty, povstání anebo občanská válka. Jakmile se začne střílet, nestojí to jen lidské životy, ale svět často přichází o kulturní bohatství. „Cizácké“ památky ničil Tálibán v Afghánistánu i nacisté za druhé světové války. Naposledy vyprovokovali pobouření fundamentalisté v Mali a historické bohatství nenávratně mizí také v Sýrii.

    http://vtm.e15.cz/pamatky-pod-palbou

  • antik

    Member
    25. apríla 2013 at 8:56

    Umájjovská mešita v Aleppe prišla o svoj minaret z 11. storočia. Zo zničenia minaretu sa obviňujú obe bojujúce strany. Viac sa dočítate TU alebo TU

  • benjo

    Member
    15. mája 2013 at 8:21
  • antik

    Member
    15. mája 2013 at 10:12

    Pamiatky v Sýrií objektívom žurnalistov The Wall Street Journal

  • antik

    Member
    17. mája 2013 at 17:41

    Muslimovia v Tobruku ničili britský vojenský cintorín. Tu je jeden z článkov na túto tému v ktorom nájdete video, kde si nejaká vypatlaná muslimská hlava nahráva akt zneúctenia miesta, kde už by mal vládnuť iba PAX. Že je to proti logike, dehonestovať hroby tých, ktorí padli v severnej Afrike v boji proti fašizmu? Zrejme fanatickým líbyjčanom nedochádza, že či už nemecký, alebo taliansky fašista by ich nikdy nepovažoval za seberovných a to nielen kvôli odlišnému náboženstvu… Vojaci, ktorí tam ležia možno zapríčili, že predkovia týchto blbých muslimov neskončili v zamýšlaných nacistických vyhladzovacích táboroch.
    No, ale aj tak by som nechcel byť radikálne jednostranný. Jedná sa totiž o to, že pietne miesta posledného odpočinku sú ničené a dehonestované všade. Nech sa totiž človek vyberie pozrieť napríklad do nejakej hrobky tu v strednej Európe, s veľkou pravdepodobnosťou ho bude čakať rozbitý loculus, zničené rakvy a s neúctou rozhádzané kosti…    
     Na ukážku dve fotky, každý snímok je z inej hrobky. Je to u nás, v strednej Európe!

  • asomtam

    Member
    18. mája 2013 at 20:47
  • antik

    Member
    20. mája 2013 at 13:03

    Naozaj sa nedá zovšeobecňovať. Napríklad neinklinujem moc k tvrdeniu, že naši západní susedia sú vo všetkom akosi “popredu”. Neviem či bol (je) Lenešický cukrovar pamiatkou, ale odstreliť si unikátny oktagónový 73 metrov vysoký komín a ešte tomu zatlieskať…hmm, posúďte sami…”hezkyyy…a je to” …nuž atrakcia ako sa patrí…
    http://www.youtube.com/watch?v=AeQMuqDaYHM
    Info o cukrovare TU alebo TU

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť