aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Nočníky, šerblíky, bourdalou

  • Nočníky, šerblíky, bourdalou

    Posted by dorotka on 20. novembra 2006 at 21:07

    O týchto potrebných nádobách sa z literatúry dozvieme pramálo, i keď v nedávnej histórii boli pravidelným nočným, ale i denným spoločníkom.
    Pomenovanie nočník vzniklo z nemeckého názvu Nachttopf (nočný hrniec) a ten presne označoval hrniec, zväčša starý a vyradený, ktorý slúžil len jednému účelu. V nemecky hovoriacich kantónoch Švajčiarska bol pre nočník výstižnejší názov Nachthafen alebo i Hafen (nočný prístav, prístav).
    Zaujímavý, však doposiaľ nepotvrdený, je vznik slova šerblík, zdrobnenina zo šerbel, pravdepodobne zložený z dvoch francúzskych slov Cher (milý) a bell (pekný, krásny).
    Celkový vývoj nočníkov, šerblíkov, už ako vyhranených a len na onú udalosť určených nádob , sa započal vynálezom Louisa Bourdalou, jezuitského pátra na dvore Ľudovíta XIV. Nádobu z kvalitného materiálu – keramiky, porcelánu, fajansy, oválneho tvaru s uškom a pompézne zdobenú, si dámy nosili a aj používali v spoločnosti, v divadle, v kostole skryté v intimite širokých sukní.
    Po smrti pátra Bourdalou sa pre tieto nádoby ujal výraz po svojom objaviteľovi a aj výroba zmasovela . Postupne tvar dostal okrúhly pôdorys a lacnejšie materiály s jednoduchým zdobením otvorili cestu širokým masám.

    sasha odpovedal 17 years, 11 months ago 2 Členovia · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • sasha

    Member
    7. decembra 2006 at 13:26

    Kúpim nočník s uchom dovnútra. Zn: malý byt
    Barbora – 23. 8. 2006

    Písať o nočníku… ó hrôza, ó hanba hanbúca. Napriek tomu, že každý z nás ho používal na začiatku a možno ho bude používať i na sklonku života, je nočník ešte stále tabu. Napriek tomu, že bol, je a pravdepodobne bude predmetom zberateľskej vášne, nenajdete o ňom ani slovíčko v prestížnych encyklopédiách venovaných starožitnostiam.
    Napriek tomu, či sa to niekomu páči alebo nie, však je a ostane súčasťou ľudskej kultúry a teda aj všeľudského kultúrneho dedičstva.
    Nočník s najväčšou pravdepodobnosťou vznikol v dobách, kedy sa človek presťahoval do obydlí. Večné odbiehanie za krík, najmä v zime, bolo nepríjemné a prečo neurobiť potrebu v tepľúčku a potom, oblečený nevyhodiť finálny produkt tam kam patrí – za krík.
    Používali sa na to staré, nepotrebné nádoby a najstaršie, skutočné nočníky sú datované do polovice 15. storočia.


    Ich miesto bolo pod posteľou alebo v nočnom stolíku pri posteli.


    Pretože v mestách tej doby ešte nebola bežná kanalizácia, nočníky sa vyprázdňovali z okna, často na hlavy nevítaných hostí alebo náhodných chodcov.


    Michael Greyff, 1494
    Skutočný koniec nočníka v domácnosti znamenajú až splachovacie záchody. V domácnostiach plnia svoju krátkodobú úlohu v rannom veku potomstva no prežívajú v nemocniciach a starobincoch.
    Nočníky sa vyrábali a vyrábajú z najrozmanitejších materiálov – kameniny, skla, plechu, striebra, umelých hmôt a ich úlohu niekedy preberajú aj artefakty, ktoré pôvodne boli určené na niečo úplne iné.


    Zvláštnou kapitolu v dejinách nočníku zohral pot de chambre oval, ktorý sa začal používať okolo roku 1700 na dvore Ľudovíta XIV. Bol to dámsky nočník oválneho tvaru na vykonávanie „malej potreby“. V tej dobe kázal na kráľovskom dvore slávny jezuitský kazateľ Louis Bourdaloue (* 1632; † 1704). Jeho kázne boli nielen pútavé ale aj nekonečne dlhé a to bola asi príčina, prečo sa po jeho smrti pre tento nočník vžil názov bourdalou. Vyrábal sa až do polovice 19. storočia nielen napr. v Anglicku kde ho nazývali „coach pot“ ale aj v Číne.


    Nočník tvoril ešte aj v 20. storočí súčasť menej či viac okázalých toaletných súprav, ktoré vyrábali renomovaní výrobcovia.


    Nakoniec ešte malý exkurz do sveta „trónov“. „Sedí na tróne“ sa zvyčajne hovorí o dieťati na nočníku a diela významných umelcov dôb dávno minulých dokladajú existenciu zvláštnych detských stoličiek s otvorom, pod ktorým bol umiestnený nočník.

    MMMMMM
    AMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMB
    A) Hieronymus Bosch (* 1450; † 1516), Záhrada pozemských rozkoší, 1500-1504
    B) Adriaen van Ostade (* 1610; † 1685), 1610-1685, Sedliacky interiér (výrez)

    V Nemecku boli označované ako “Nachtstuhl”, “Kanzel” alebo “Krippstuhl” a boli určené nielen pre deti ale aj staršie, zvyčajne málo pohyblivé osoby.

    MM
    Nemecko, 1900-1920MMMMMMMMMMMMMMMMMMMAnglicko, 1920

    V tvare kresiel s odklopným sedadlom sa vyrábali až do polovice 20. storočia a vyrábajú sa až dodnes.

    Tí, ktorým by to nestačilo a navštívia Mníchov (Böcklinstrasse 30), majú jedinečnú možnosť navštíviť múzeum nočníkov zriadené v rámci ZAM – Das Zentrum für Aussergewöhnliche Museen (Centra pre neobvyklé múzeá).

    Vieš, prečo má nočník ucho?
    Aby počul, či niekto čurá vedľa.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť