aktivita › diskusia › Archeológia › Obchodné cesty na prelome stredoveku a novoveku
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Obchodné cesty na prelome stredoveku a novoveku
Posted by corax on 14. februára 2011 at 23:08Zdravím, obraciam sa sem pre radu. Zbieram informácie o obchodných cestách najmä križujúce SZ Slovensko (Žilina a okolie), zaujíma ma hlavne tzv. Poľská cesta.
Za akékoľvek informácie som predom vďačný. :)
harp odpovedal 13 years, 8 months ago 5 Členovia · 6 odpovede/odpovedí -
6 odpovede/odpovedí
-
Pre coraxa.
Vyhľadaj si http://www.tisicileti.cz a to tému (vľavo): Suché trasy.
Máš tam obrovské množstvo informácií, všeobecných, z celého sveta, aj také, ktoré sú vhodné pre Tvoj región, napr. Jablunkovský priesmyk…A Jablunkov určite nie je od slova jabloň alebo jablko…Veď si to nájdi sám.
Fakt dobrá stránka. Odporúčam všetkým.
Kardinál -
Díky, pozriem sa i na tú Ruskú cestu a z toho druhého článku ma najviac potešila použitá literetúra, určite to použijem, ďakujem.
A pre ostatných stále hladám Polskú cestu :-)
-
Možno toto je zaujímavé , aj keď nie je priamo použité pomenovanie, že “Poľská cesta” :
Cez dnešnú Komjatnú od včasného stredoveku prechádzala veľmi dôležitá obchodná cesta do Poľska. Svedčia o tom viaceré nálezy najmä v oblastiach medzi Komjatnou a Žaškovom. Táto cesta viedla z Nitry cez Turiec na Nolčovo, odtiaľ hrebeňom Fatry do Ľubochne a Hubovej. Tu prechádzala popod stredoveký hrádok zvaný Turnisko (od turňa – veža). Cesta do Stankovian prechádzala z Ľubochne lipovou alejovu cez brod Váhu a pravou stranou popri Váhu viedla do Stankovian. Ďalej pokračovala smerom na Švošov a severovýchodne postupovala Komjatskou dolinou cez Komjatnú. Tu sa rozdeľovala na dve vetvy, jedna viedla cez Jasenovú a druhá do Žaškova naprieč Oravou popri rieke Orave až do Poľska. (Žaškovská cesta bola kratšia, ale menej schodná.) Táto obchodná cesta bola to oveľa staršia cesta ako tá, ktorá viedla cez Ružomberok do Dolného Kubína, pretože pochádzala ešte z čias Veľkomoravskej ríše. Úsek cesty od Kráľovian po Párnicu vybudovali až v 18. storočí. Najdôležitejšími tovarmi, ktoré sa po spomínanej ceste cez Komjatnú a Žaškov prepravovali boli soľ, súkno a olovo. Význam obchodnej cesty dosvedčuje aj to, že pred rokom 1380 bola na nemeckom práve založená pri obchodnej ceste aj osada Žaškov (Saskov, aj Deutschdorf) a jej práva boli odvodené od žilinského práva.
-
Tuto je 2 voj. mapovanie uhorska možno niečo pomôže.
-
http://www.obnova.sk/clanok/vojenske-mapovanie-na-slovensku-1769-%E2%80%93-1883
Dole odkazy na diskusie o troch mapovaniach.
Log in to reply.