aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › obnova kovovych predmetov
-
obnova kovovych predmetov
Posted by admin_obnova on 10. augusta 2005 at 21:00Prosim o radu, resp. postup, ako mam vycistit a osetrit stare hrdzave kovane panty na drevenych dverach. Nechcem ich netierat farbou ale nechat v prirodyenom stave.
Anonymous odpovedal 19 years ago 2 Členovia · 20 odpovede/odpovedí -
20 odpovede/odpovedí
-
Okefovat drotenou kefou (ak nie su opatrene pokovovanim) -> odhrdzovac -> okefovat -> viac krat -> Napustit fermezou -> nechat vyschnut -> navoskovat.
Nezabudajte… realizujete na vlastne riziko. Takto cez internet tazko radit, zaslite mi pripadne na e-mail fotografiu: michal (zavinac) obnova (botka) sk
-
Anonymous
Member17. augusta 2005 at 9:37Poradi niekto?
Mam doma staru mosadznu nadobu, ktora bola vo velmi zlom stave. Uz sa mi podarilo sa popasovat s hrdzou a inym zaslymi miestami. Mojim problemom ale nadalej ostava, ako mam zabezpecit, ze sa mi vo vnutri nadoby zase nevytvori hradza? (neverim, ze sa mi ju podarilo dokonale odstranit. Existuje najaky nater, lak, alebo nieco podobne, co by reagovalo na hrdzu tak, aby sa nezirila dalej? Nie som od fachu a tak neviem, ci veci nazivam pravymi menami.
Poradte.
Dakujem. -
Anonymous
Member17. augusta 2005 at 22:25Mosadz sa dá najjednoduchšie vyčistiť handričkou namočenou do kuchynského octu 8% ktorí sme posypali kuchynskou soľou. Trochu to smrdí, ale funguje spoľahlivo. Po dokonalom opláchnutí vodou prestriekať acetónovým lakom. Vnútro nádoby vyčistiť obdobne, pokial sa do nej nezmestí ruka, naliať trochu octu, soľ a za hrsť hrubšieho piesku. Riadne prešejkrovať, vyliať, dokonale opláchnuť.
-
Anonymous
Member18. augusta 2005 at 1:40Pre ” harp “
dakujem za radu, ale chcel by som ju trochu rozviest.
1.
teda ak nieje ocel pokovovaná a nie velmi zkorodovaná a staci okefovat drotenou kefou aby sa odstranila korozia. Potom odhrdzovac, kefa, odhrdzovac….viac krat. O.K. teraz otazka. pouzit fermež lanovú alebo radsej cisty lanovy olej ? Je sice drahsi ale nebude lepsi ? Potom to vyschne, a na to este navoskovat vcelym voskom ? naco je tam ten vosk? Nestacil by ten lanovy olej , zaleštený ?
2.
Co v pripade, ked je ocel mimoriadne zkorodovaná, lezala v zemi vela rokov. Vid foto. Pocul som o nejakej kyseline, do ktorej to treba namocit, ale neviem nic dalej. Poradis ?
Mohol by som to dat opieskovat, ale toho sa bojim. Je to velmi surova metoda ?Foto posielam na tvoj e-mail.
Dakujem
rudo -
Anonymous
Member23. septembra 2005 at 2:23Ak tej hrdze nieje veľa, rovnakú službu ako odhrdzovač spraví ocot alebo kyselina citrónová-trvá to trošičku dlhšie, ale je to úplne zadarmo!!
-
Anonymous
Member26. septembra 2005 at 19:08Juro, dobrá rada, dakujem.
A co ak je tej hrdze vela ?? Mas nieco ? -
Anonymous
Member27. septembra 2005 at 18:14Je to kyselina fosforecna, tusim…Ten vosk na povrch je nutny preto, lebo olej sa pouzivanim zotrie, vyparuje a ked nan kvapne voda – obali kvapku, potom druhu… a zlezie z povrchu. Vosk to neurobi a zaroven nepusti na povrch vzduch…
-
Anonymous
Member27. septembra 2005 at 19:35bacil, dakujem.
Mas recept na ten vcely vosk ? Včo ho treba rozpustiť?. Ako nanásať?
2.
Mas nejaku skusenost s tou kys.fosforecnou ?. Treba ju zriedit? Hrdzave predmety ponorit až dokial hrdza neodpadne ?
Dakujem vopred za rady.
rudo -
Anonymous
Member28. septembra 2005 at 0:18Bacil, Rudo: kľudne použi aj spomínanú kyselinu fosforečnú-ja som používal coca colu-tá má určité množstvo kyseliny, ale mne určite viac pôsobí kyselina octová a tá je totálne neškodná!-
tan vosk použi včelí-rozpusť v terpentíne, alebo niečom prchavom /za tepla/, ale pozor na požiar! a vosk sa rozpustí-pekne nanes, je to dobré, ale olej tiež nieje na zahodenie-časť sa vstrebe do zoxidovanej vrstvičky a vydrží večnosť-ak to ale mieniš mať vonku, tak buď lak na kov, alebo ten vosk! -
Anonymous
Member28. septembra 2005 at 18:26Vosk ja rozpustam v zmesi technickeho benzinu (rozpusta velmi rychlo) a terpentinoveho oleja, lebo pomalsie schne, je vlacny a mastny…a pekne vonia.:-)
S tou kyselinou nemam az take skusenosti – nerobil som este, kovy som nechaval robit inym. Len viem, ze sa pouziva – najlepsie je skusit na nejakom inom bezcennom kusku rozne koncentracie. Ma tu vyhodu, ze pasivuje zelezo (vytvori vrstvicku fosforecnanu, odolneho proti korozii). Podobny ucinok ma 98%kyselina sirova. (teda viem, ze sa pouziva na pasivovanie…nerobil som to v praxi).
Ale ani ocot nie je zly – no je ho hlavne pouzivam na odstranovanie korozie z medi a jej zliatin, pripadne na slabu “lisku” hrdzu z brneni, ked zmoknem pri serme. Podobne posluzi potravinarska kyselina citronova… -
Anonymous
Member28. septembra 2005 at 22:33Takže si šermiar? no pekne… to je paráda. TAk na takú ako vravíš “lisku” je ocot a citrodeko ako stvorený.
-
Anonymous
Member4. októbra 2005 at 5:40Juro, Bacil,
Dakujem za rady, chcem skúsiť ten včelý vosk. Nikdy som to nerobil, skúste mi dať nejaký recept, :
Pomer zložiek : ?
tech. benzín %
terpentín ( aký ? ) %
včelý vosk %
Postup :
dám hrniec so zložkami do hrnca s vodou a zahrievam to cez tú vodu ??,Nanášanie :
nanášam za tepla, štetcom, handričkou ? potom zaleštím ?Vopred dakujem za Vaše recepty
Rudo -
Anonymous
Member4. októbra 2005 at 16:35Uff! Pomer neviem – robim to odhadom, ked chcem redsie dam menej vosku (lepsie zatecie do detailov a nevytvori hrubu vrstvu), ked chcem hustejsie dam viac…ked potrebujem dlhsie schnuci a mastnejsi dam viac terpentinoveho oleja (klasicky co dostat vo farbylakoch), pripadne mozno cisty v umeleckych potrebach – je drahsi… . Nuz zaraba sa to tak ze do vacsej nadoby sa da voda, do nej sa ponori mensia, v ktorej su ingrediencie…pomaly zohrievat, kym sa to nerozpusti. (pouzivam to ako pastu (skoro ako zubna,trochu redsia)). Pozor na ohen! Potom naniest – skor stetcom, ked je to horuce, handrickou mozno studene…ako viac vyhovuje. Po ciastocnom zatuhnuti prelestit handrickou (nesmie pustat chlpy)…
-
Anonymous
Member4. októbra 2005 at 23:33Terpentín je fajn, ale na pomer sa vykašli-ten terpentín ajtak vyprchá, potrebuješ ho len na to aby si vosk naniesol v rovnomernej vrstve, ked si spravíš redší, bude redší-nie je to chyba. Ale pri ohreve pozor na plamen-najlepší je elekt. ohrievač!
-
Anonymous
Member8. októbra 2005 at 6:48Když dáš hustější, bude to zapatlané voskem. Utřeš to hadrem namočeným do terpentýnu.
Vosku stačí málo. Po zaschnutí by to po několika dnech nemělo lepit, jinak se na to bude chytat prach.
Vosk není nutno rozpouštět v terpentýnu zatepla, jen to trvá déle.
Používám to na dřevo i železo.
Spotřeba vosku je překvapivě malá.
Jen pozor na nátěry, některé to rozpouští.
Log in to reply.