-
Obnova.sk v sprave Nadacie Pontis
udržateľnosť rozvoja slovenských mimovládok sa mierne zhoršila
8. júl 2008 – Slovenský mimovládny sektor je konsolidovaný, aj keď oproti minulým rokom sa jeho udržateľnosť mierne zhoršila. Vyplýva to z hodnotiacej správy NGO Sustainability Index pre región strednej a východnej Európy a Eurázie, ktorú v júni 2008 vydala organizácia USAID. V porovnaní s inými hodnotenými krajinami je Slovensko v oblasti rozvoja mimovládneho sektora na treťom mieste po Estónsku a Poľsku. Jedinou oblasťou, ktorá sa dlhodobo pohybuje pod hranicou konsolidovanosti, je finančná životaschopnosť tretieho sektora na Slovensku.
NGO Sustainability Index už 11 rokov posudzuje právne prostredie, organizačnú kapacitu, finančnú životaschopnosť, schopnosť obhájiť vlastné záujmy, poskytovanie služieb, infraštruktúru a imidž mimovládnych organizácií v strednej a východnej Európe a Eurázii.
Posudzovanie úrovne slovenského mimovládneho sektora na základe pevných kritérií zabezpečovala Nadácia Pontis v spolupráci s prizvanými expertmi. Slovensko celkovo spadá do kategórie krajín s konsolidovaným mimovládnym sektorom, vo väčšine hodnotených kritérií sa umiestnilo medzi prvými piatimi krajinami. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi však Index hodnotí horšie stav slovenského neziskového sektora vo väčšine oblastí. „Naše mimovládne organizácie sú stále silno naviazané na verejné zdroje, či už slovenské alebo európske, čo ešte viac posilnil odchod silných zahraničných donorov z regiónu. Akákoľvek neistota či hrozba zhoršenia právneho stavu ovplyvňuje i schopnosť mimovládok dlhodobo plánovať a rozvíjať svoju udržateľnosť,“ vysvetlila Monika Smolová, programová koordinátorka Nadácie Pontis.
Negatívny vývoj v oblasti právneho prostredia súvisí najmä s faktom, že v roku 2007 musel slovenský tretí sektor bojovať s viacerými návrhmi zákonov, ktoré ohrozovali jeho fungovanie: hrozba zrušenia mechanizmu asignácie a 2% z daní z príjmu firiem, hrozba zrušenia nezdaniteľnej čiastky 300.000 Sk pre príjmy neziskových organizácií, návrh zákona o spolkoch.
Zhoršilo sa i hodnotenie schopnosti mimovládnych organizácií obhájiť si vlastné záujmy. Organizácie sa aktivizujú skôr tematicky a jednorazovo, na Slovensku chýba kontinuálnosť v sledovaní a ovplyvňovaní verejného diania a legislatívy. Uvedený nedostatok je však okrem iného ovplyvnený aj finančnou situáciou mimovládnych organizácií, ktoré väčšinu času venujú získavaniu finančných prostriedkov na vlastnú existenciu.
Napriek celkovému hodnoteniu slovenského mimovládneho sektora ako konsolidovaného, v oblasti finančná udržateľnosť Slovensko stále spadá do skupiny stredne rozvinutých krajín. Stav finančnej udržateľnosti bol v roku 2007 negatívne ovplyvnený obmedzenosťou fondov z Európskej únie vzhľadom na to, že programové obdobie na poskytovanie štrukturálnych fondov sa začalo až v priebehu roka a bolo otvorené iba malé množstvo grantových programov. Zlepšenie tejto situácie sa však predpokladá v dôsledku otvorenia nových grantových programov Nórskeho finančného mechanizmu.
Pozitívny vývoj oproti minulým rokom sme zaznamenali predovšetkým v oblasti imidžu mimovládnych organizácií v očiach verejnosti. Ide o zvýšenie profesionality komunikácie zo strany mimovládnych organizácií. Uvedený pozitívny vývoj je mimoriadne dôležitý pre nadväzovanie partnerstiev medzi tretím sektorom a obchodnými spoločnosťami. Vďaka profesionálnemu imidžu mimovládnych organizácií sa otvára cesta napríklad pre spoluprácu v oblasti zodpovedného podnikania, firemnej filantropie a dobrovoľníctva.
Najlepšie hodnotenie dosiahlo Slovensko v oblasti poskytovania služieb mimovládnymi organizáciami a v oblasti infraštruktúry tretieho sektora. Práve v oblasti infraštruktúry rok 2007 zaznamenal rapídny nárast internetových portálov ako napríklad http://www.ideaxchange.sk, http://www.dobrovolnictvo.sk, http://www.partnerstva.sk alebo http://www.obnova.sk.
Sorry, there were no replies found.
Log in to reply.