aktivita diskusia Starožitnosti a zbierky Obrazy – identifikacia

  • atiak1

    Member
    28. júla 2012 at 1:05

    Dobrý deň, pán Tibor.

    Prosím Vás, ak zostíte moiekoho kto poradí pri ocenení obratov, prosím Vás napíšte mi, ja tiež potrebujem ohodnotiť obrazy.Odpoveď mi prosím Vás pošlite na   atiak1@azet.sk

    )Ďakujem.

    Hana

  • sasha

    Member
    28. júla 2012 at 9:32

    Ľudí povolaných na oceňovanie obrazov nájdeš tu

    http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm

    odbor 440000 umelecké diela

    odvetvie 440301 umenie výtvarné

  • starozitnik

    Member
    3. októbra 2012 at 13:13

    Obrazy su dekorativneho charakteru. Autori nepatria ku tzv. zberatelskym.  

  • starozitnik

    Member
    3. októbra 2012 at 13:34

    ….skus ma kontaktovat mozno Ti poradim,

  • nina

    Member
    4. októbra 2012 at 16:59

    Dobry den
    chcela by som zistit autora tohoto obrazu,ale fakt to neviem vylustit.
    Dakujem za kazdu pomoc :-)

  • starozitnik

    Member
    4. októbra 2012 at 17:13

    …precitat to neviem ani ja. Tak ako som uz spominal vyssie dekorativny obraz.

  • pipo

    Member
    5. októbra 2012 at 12:12

    Chcel by som sa opytat starozitnika aky iny este moze byt obraz nez dekorativny. Neviem preco rovno nenapises, ze tie obrazky nestoja za vela a za hranicami regionu ich nikto nekupi. Mozu mat ale aj velky regionalny vyznam a mozu byt v mieste vzniku cenene. U nas bol pan Smekal co mal obchod s lahodkami, volakedy sa tomu hovorilo bodega. Bol maliar naturista a maloval o nieco lepsie ako tu prezentovani autori. Jeho obrazy su za hranicami mesta nepredajne, ale tunajsi zberatelia su za ne ochotni zaplatit aj 200 eury. Teda tak.

  • starozitnik

    Member
    8. októbra 2012 at 12:22

    …..vazeny pipo.

    V podstate mas pravdu obraz sluzi na dekoraciu. Vedla seba moze visiet obraz s hodnotou 50.-Eur a 15 000.-Eur. Oba budu dekorovat stenu. Ale medzi obrazmi existuje tzv. pomyselna ciara ktora ich rozdeluje na klasicke dekorativne (gyce, malovane ludovimi maliarmi, samoukmi, poloprofesionalmi a.i.) a zberatelske ci dnes casto pouzivane slovo investicne. Da sa popisat mnozstvo viet o tych dekorativnych pod tou pomyselnou ciarou a aj o tych zberatelskych ale to je na dlhsie.

    Nemam zaujem hovorit ,,ze tie obrazky nestoja za vela a za hranicami regionu ich nikto nekupi” nepocuva sa to dobre a niektori sa mozu aj urazit – nepozname sa z diskutujucimi osobne. Inac ako sa hovori ze papier a v dnesnej dobe aj internet znesie vsetko a tym padom by som mohol povedat ze maju doma velke ….. v rame a mozu s tym zakurit v peci  ale to nieje moj styl. Takze tak.

  • pipo

    Member
    9. októbra 2012 at 14:14

    …vazeny starozitnik, myslim, ze nemas pravdu v nicom. Obrazy “nedekoruju” stenu ale od nepamati pribytok cloveka. Ziadna “pomyselny ciara” nejestvuje. Tu vymysleli kunsthistorici ruka v ruke s obchodnikmi so starozitnostami . Pises ze obrazy sa delia na “klasicke dekorativne (gyce, malovane ludovimi maliarmi, samoukmi, poloprofesionalmi a.i.)” a tym posielas do psej matere celu slovensku ludovu tvorbu. Nuz a potom su tu “zberatelske ci dnes casto pouzivane slovo investicne”. Nepoznam zberatela, ktoreho motivacia prameni zo snahy dobre ulozit peniaze – zainvestovat. Ti co si ukladaju do akychkolvek predmetov eury nie su zberatelia aj ked to o sebe radi pocuvaju. Zberatela potesi aj obrazok, ktory nemusi stat zavela a investor casto zaplati velke peniaze aj za to co je bezcenne. Zalezi len na “hubovej omacke”, ktora sa pri kupe podava.

    Dufam iba v jedno, ze tento portal tu nie je na to aby svojich navstevnikov zavadzal s klamal alebo vymyslal specialnu rec, ktora by vlastnika nejakeho predmetu neurazila. Ludia sem prichadzajú a ocakavaju, ze sa dozvedia o svojich veciach pravdu, nie formulácie, ktoré síce neurazia ale tiez o nicom nevypovedaju. Teda tak a neurazaj sa.

  • benjo

    Member
    10. októbra 2012 at 11:32

    ja myslim ze ma starozitnik pravdu naopak vo vsetkom. tukni, kukni dekorativne umenie kde iste patria aj obrazy, sklo, lampy,..atd. je to uplne normalne slovne spojenie a to co znamena nech si kazdy vylozi po svojom. napr.fotka naheho gorbacova v spalni pre mna dekorativna iste nebude, ale ked si zaramujem plagat van goghovych slnecnic a capnem do kuchyne, hodnotu to nema ziadnu ( zberatelsku ani penaznu ) ale je to dekoracia, dekorativny obraz. horeuvedene obrazy su sice malovane ale tazko povedat ci maju velku hodnotu… ja sa do malieb vyznam ako hus do piva ale ako amater vidim ze to ziadna slava nie je… hl.ten jelen bude zrejme dobry akurat tak nad krb do chaty. kazdopadne vsetko ma svoju cenu…aj amaterske obrazy.. kolko a ci vobec, to si vystihol aj ty celkom dobre este v tom tvojom predoslom prispevku.

  • asomtam

    Member
    11. októbra 2012 at 10:19

    Dobry den chcela by som zistit autora tohoto obrazu,ale fakt to neviem vylustit. Dakujem za kazdu pomoc :-)

    tak znela otázka, a je jedno či tento ukážkový gýč má nejakú trhovú cenu. Na rozdiel od starožitníka nevidí pipo svet len cez okuliare kšeftu a peňazí.

    A napríklad taký božský Kája Gott maľuje celkom drahé gýče.
    http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/54980/karel-gott-jeho-nejlepsi-obrazy.html
    alebo Braňo
    http://www.aktuality.sk/clanok/191663/obrazy-brana-mojseja-idu-na-dracku/

  • starozitnik

    Member
    11. októbra 2012 at 12:33

    …vazeny pipo

    Myslim si ze na otazku ktora bola polozena som odpovedal.

    Ak sa chces tahat za slovicka tak dobre. Osobne si myslim ze to nieje vobec potrebne ale co uz.

    Obrazy “nedekoruju” stenu ale od nepamati pribytok cloveka.

    Neviem si dost dobre predstavit pribytok cloveka kde su umiestnene obrazy o ktorych sa bavime inde ako na stene. Zeby na zemi?, na plafone?, na peci? Bavime sa o obrazoch z 20teho storocia ktore visia na stene v domoch , chatach, v panelakoch nie o malbach kdesi v jaskyni na kameni.

    Ziadna “pomyselny ciara” nejestvuje.

    To ze o nej nevies alebo si ju nechces pripustit  neznamena ze neexistuje. Nemozu existovat len veci bez dalsieho zatriedenia ktore hadzeme do jedneho kosa. Len obrazy len nabytok len auta len ……a ine.

     Tu vymysleli kunsthistorici

    V tomto mas pravdu ale preco to vymysleli. No preto aby ludom umoznili lepsie poznat umenie, selektovat, katekorizovat. Pisu knihy, lexikony, robia vystavy proste robia velmi prospesnu pracu robia osvetu pre ludi. Jednoduchy clovek nema moznosti cas ani niekedy intelekt aby to robil. Berie to tak ze tak to je. Samozrejme ze o vsetkom sa da polemizovat ze preco prave tak.

     Pises ze obrazy sa delia na “klasicke dekorativne (gyce, malovane ludovimi maliarmi, samoukmi, poloprofesionalmi a.i.)” a tym posielas do psej matere celu slovensku ludovu tvorbu

    Myslim si ze predmetne obrazy niesu rydzou ludovou tvorbou ale len okrajovou ci hraniciacou. Pod pojmom ludova tvorba (bavime sa stale o obrazoch)  si predstavujem napr. malbu na skle a okrajovo aj predmetnu  malbu samoukmi amatermi a miestnymi ludovymi talentami. Vseobecne ludovu tvorbu neodcudzujem lebo ma vyznamnu ulohu v Slovenskom narode. Slovensko nebolo len mesto umenie inteligencia slachta ale aj vidiek a jej ludova tvorba.

    Nepoznam zberatela, ktoreho motivacia prameni zo snahy dobre ulozit peniaze – zainvestovat. Ti co si ukladaju do akychkolvek predmetov eury nie su zberatelia aj ked to o sebe radi pocuvaju.

    Tu som sa mozno ja zle vyjadril. Malo by to byt ze zberatel a novodoby zberatel investor. Zberatel zbieral aj pred dvadsiatimi rokmi a zbiera aj teraz. Tzv. investor ma balik penazi zoznam autorov a zbiera – investuje, uklada svoje peniaze do umenia s tym ze sa mu casom zhodnotia alebo aspon nedevalvuju . Je velmi pravdepodobne ze zberatel sa tesi ked sleduje trh z umenim a zisti ze priemerny Jasusch (maliar)  ktoreho kupil pred 10timi rokmi za  50 000.-Sk sa dnes predava za 6 000.-Eur. Zase nie je to pravidlo ze vsetky obrazy co  kedysi kupil stoja dnes 3krat tolko.

    Inac keby nebola ta pomyselna ciara – hranica tak co myslis zberatelovi ako dlho by vydrzala chut nalada alebo radost zbierat obrazy ? Myslim si ze za pol roka by nazbieral tolko ze by mal plny byt, garaz a aj chatu-chalupu. Zberatelstvo je vasen a moze oslovit kazdeho kto vie nieco usporit z vyplaty. Nie je to len o Benkovi, Bazovskom, Jasuschovi, Mudrochovi a i. za velke peniaze ale je tu kopec autorov ktori su profesionali studovani a su v lexikonoch, slovnikoch patria nad tu pomyselnu ciaru a ich nakupna  cena je  dostupna aj pre inych ako bohatych. 

  • asomtam

    Member
    13. októbra 2012 at 11:28

    Neviem si dost dobre predstavit pribytok cloveka kde su umiestnene obrazy o ktorych sa bavime inde ako na stene.

    …no predsa v trezore.

    Tu som sa mozno ja zle vyjadril. Malo by to byt ze zberatel a novodoby zberatel investor.

    …”investícia do umenia” je o tom, že sa nájde bohatý hlupák čo kúpi obraz za milión a verí že exituje ešte väčší a bohatší hlupák, alebo zberateľ čo dá za ten obraz milióny dva. Táto pyramídovo-lavinová hra ale raz skončí, akonáhle nebude záujem o tieto obrazy,

    Keď príde čas plasknutia tejto “obrazovej bubliny” a investori zberatelia zistia že im na stene visí nepredajný obraz  v hodnote XY€.

    Stará rímska múdrosť hovori

    Kúpiť je možné všetko, ale príde čas a na predaj to bude zas.

  • starozitnik

    Member
    15. októbra 2012 at 12:15

    ….ano su ludia co maju obraz (obrazy) ulozene v banke v trezore. Nieje ich vela ale su aj taki.

    Inac stoji za precitanie. http://profit.etrend.sk/aktivny-zivot/lovci-umenia.html

  • pipo

    Member
    15. októbra 2012 at 14:56

    Vazeny starozitnik, tu nejde o slovicka ale pohlad na problematiku “umenia” ako takeho. Ze nezdvihnes pohlad k plafonu je tvoj problem a ze si myslis o zberatelstve obrazov, ze je vysadou dvadsiateho storocia tiez. Skutocne zberatelstvo cohokolvek je v prvom rade o radosti, potom dlho nic a nakoniec o uspokojeni. Lenze to starozitnik nepochopi. A kunsthistorici, myslim ze by sme bez nich vyzili, ked nam nechybali 18 storoci nasho letopoctu. Hovgh, dopisal som.

Page 1 of 4

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť