aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › ocenenie za príkladnú obnovu
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
ocenenie za príkladnú obnovu
Posted by ta-mara on 5. februára 2010 at 14:39– dnes ma v škole na nástenke zaujal plagát týkajúci sa súťaže s názvom: “OCENENIE ZA PRÍKLADNÚ OBNOVU“. :: poslaním tohto ocenenia je zviditeľnenie a prezentácia pozitívnych príkladov obnovy architektonického dedičstva na území malokarpatského regiónu; :: súťaží sa v dvoch kategóriách – ocenenie odbornej poroty + ocenenie verejnosti :: viac info na http://www.ainova.sk – prehliadka nominovaných objektov s možnosťou hlasovania tu :arrow: nominacie– dnes ma v škole na nástenke zaujal plagát týkajúci sa súťaže s názvom:
“OCENENIE ZA PRÍKLADNÚ OBNOVU“.
:: poslaním tohto ocenenia je zviditeľnenie a prezentácia pozitívnych príkladov obnovy architektonického dedičstva na území malokarpatského regiónu;
:: súťaží sa v dvoch kategóriách – ocenenie odbornej poroty + ocenenie verejnosti
:: viac info na http://www.ainova.sk– prehliadka nominovaných objektov s možnosťou hlasovania tu :arrow: nominacie
tatar odpovedal 13 years, 1 month ago 6 Členovia · 14 odpovede/odpovedí -
14 odpovede/odpovedí
-
Celkom by ma zaujímalo, aký rebríček ocenení by zvolili návštevníci obnova.sk.
(moje hodnotenie na prvých štyroch miestach je: 5; 1; 4; 3) -
Celkom by ma zaujímalo, aký rebríček ocenení by zvolili návštevníci obnova.sk.
(moje hodnotenie na prvých štyroch miestach je: 5; 1; 4; 3)No, zdviham hodenu rukavicu:
Fotiek a informacii je dost malo, ale mne sa najviac pozdava 10 a potom mozno 3. -
suhlasim s tym, ze ta fotodokumentacia by mohla byt o cosi bohatsia a aj vypovednejsia. mne osobne sa najviac paci c.10, s prizmureným jedným okom aj c.7, no a ak zatvorým obe oci viem si predstavit, ze aj c.9 by mohlo byt celkom fajn (:
-
Ach jajaj, to je zase len volenie menšieho zla. V týchto nomináciách mi to pripadá, ako keby sme mali voliť miss krásy medzi telesne handicapovanými len preto, aby sa necítili byť handicapovanými.
-
Ach jajaj, to je zase len volenie menšieho zla. V týchto nomináciách mi to pripadá, ako keby sme mali voliť miss krásy medzi telesne handicapovanými len preto, aby sa necítili byť handicapovanými.
Ak máš nejaký kvalitnejší tip, alebo link na nehendikepovanú miss príkladná obnova – sem s ním!
(Pred tým, ako sme začali s rekonštrukciou my, by som tiež – a to som laik – mnohé počiny v hodnotených stavbách ostro skritizovala, teraz som pokornejšia, lebo viem, že to nie je jednoduché…) -
Netreba to brať tak, že nad tým ohŕňam nosom, sú to pekné, ale nie príkladné. Ak by sa tieto obnovy považovali za príkladné, význam kvalitnej obnovy by mierne povedané devalvoval. Niektoré z nich poznám aj bližšie, ich obnovu som mal česť do určitej miery sledovať. Je to pekné, a to je asi ta to hlavné.
-
A tak Porsena sa vyjadril ako pamiatkár, ja by som od neho ani iné nečakal ( v tom dobrom zmysle),myslím si že ono to súvisí aj s tým nehmotným kultúrnym dedičstvom, kdesi sa to seklo a teraz sú s tým problémy, chýba určitá kontinuita, počnúc architektom, remeselníkmi, poznaním tradícií, materiálov, technológií……
-
Je to pekné, a to je asi ta to hlavné.
…nesúhlasím. Možno sme sa zle pochopili. Alebo sa hodnotí len vizuál? Región vôbec nepoznám, miestne tradičné staviteľstvo podobne, preto by som skutočne veľmi rada videla niečo, čo je hodné nasledovania. -
A tak Porsena sa vyjadril ako pamiatkár, ja by som od neho ani iné nečakal ( v tom dobrom zmysle),myslím si že ono to súvisí aj s tým nehmotným kultúrnym dedičstvom, kdesi sa to seklo a teraz sú s tým problémy, chýba určitá kontinuita, počnúc architektom, remeselníkmi, poznaním tradícií, materiálov, technológií……
Vĺčik, prsne si to klepol po hlavičke, teda ten klinec pomyselný :). Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale vôbec zaradiť do “príkladnej” obnovy ničo čo je obložené “nobasilom” tak, že to bije do očí, alebo dom obhádzaný hotovou vrecovanou cementovou omietkou, považujem za nepochopenie snahy obnovovať pamiatky. Je iné urobiť si “chalúpku” alebo štýlovú pivnicu, áno je to pekné a pôsobivé, a znovu opakujem, že je to tak všetko. Mám viacero blízkych ľudí, ktorí obnovujú, alebo obnovovali staré stavby, nehaním ich za to, že porobia dispozičné zmeny, že si kúpia hotové omietky, a podbijú trámové stropy, vymenia okná a na nových nemajú pôvodné členenie. Oni nerobia “príkladnú” obnovu ani neobnovujú pamiatky. A výsledok ich práce je uspokojivý, ich domovy sú pekné a štýlové, ale nikdy by ma ani nenapadlo dávať ich za “príklad” kvalitnej obnovy kultúrneho architektonického dedičstva. Napríklad gýčové prezentovanie holého muriva osekaním pôvodných omietok, prístavba s “činžákovým” oknom a stavanie kolumbárií (nozaj to vyzerá ako v hrobke :D ) na ukladanie fliaš sú tak trochu úsmevné faux pas. Najviac sa zabávam na jednom prípade z uvedených objektov, chvalabohu to nie je pamiatka :D. Investor najprv zaplatil reštaurátora na zreštaurovanie plastických a dekoratívnych prvkov fasád, potom dal okrem nich osekať komplet omietky a dal tam “natiahnuť” hotovú zrnitú tónovanú omietkovú zmes nemenovanej značky :D.
Znovu vravím, toto sú pekné obnovy a nie príkladné obnovy. -
Téma primrzla, škoda…
Súčasný stav povedomia a úrovne rekonštrukcií je, aký je…vĺčik napísal prečo a má pravdu. Dnešní investori (a investor je dôležitý – človek, akokoľvek vzdelaný a fundovaný bez peňazí nič neopraví) nevedia ako a prečo takto. Rozhľadenejší tušia a percento vzdelaných, majetných a zabezpečených aj urobí. Kde je to spropagované?
Pri troške snahy sa laik dopracuje k príkladným obnovám: NKP + zaujímavých objektov v BŠ a pod. Mnoho objektov nie je takých významných (domy, na ktoré nepôjdu žiadne financie z fondov a nadácií), ale tvoria niečo, čo som si nazvala kultúrnu architektonickou úrovňou sídiel. To je to, čo sa za posledné roky vytráca. Jasné: kto chce a hľadá – nájde. Ale nezaškodilo by to viac osvety… -
evi: úplne súhlasím s Tebou, osveta je nadovšetko a najmä keď som si pozrel znova ten zoznam, až ma striaslo. Je potrebná osveta, aby ľudia naozaj mohli vedieť zhodnotiť, čo je dobré a čo nie. Znovu som si pozrel 10-ku a ostal som zdrvený. Toto je doslova antiobnova, ni to ešte príkladná. Mimo toho, že v interiéri nie je jeden omietnutý povrch, som si až teraz všimol, ako dopadla fasáda. Nie len že odstránili akékoľvek členenie, zmizli nadokenné rímsy a šambrány, korunná rímsa pašla v póľo, ale okrem vymenenia okien ich aj zmenšili. Potom na všetko natiahli sterilnú hladkú omietku, pravdepodobne cementovú. Ach, ach, ak sa toto niekomu zdá ako správny prístup k obnove, keď pod obnovou rozumieme zachovávanie, naozaj niet čo vysvetľovať, pretože je to ako hrach na stenu hádzať a pomôže len osveta.
No len ja sa pýtam, kto by mal osvetovať? -
Však ai AINOVA osvetuje,
majú tam celkom dobré veci, ako je prezentácia stavebno-historického vývoja, tradičné techniky a technológie konzervácie ruinálnej architektúry hrad Uhrovec.
Iba tento nový produkt, Ocenenie za príkladnú obnovu sa im akosi vymkol z rúk, pritom mená tam majú onakvejšie ako som ja s Porsenom, čo je na škodu veci, lebo by mohli niekoho naozaj zmanipulovať na príkladnú obnovu a potom ju tak isto prezentovať in situ aj s postupom prác, použitých materiálov, technológií….etc
Osvetovať by mali, aj na škole, veď jedna teta je univerzitná docentka, Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok.
Ďalšou kategóriou na osvetu sú majitelia budov a nielen historických, architekt môže navrhnúť sebelepší projekt obnovy, ak je majiteľ “necita”, potom je skoro každá snaha márna, tu by mohol pomôcť len naozaj dobrý príklad.
Však ai Obnova osvetľuje obnovu. -
…ospravedlňujem sa za použitie slova “osveta”…asi nebolo najlepšie zvolené.
Oficiálne hodnotenia (ako CEZAR v kategórii obnova roka, alebo tu práve pretriasané príkladné obnovy sú pre verejnosť výzvou a testom, ako oddeliť zrno od pliev.
Pozitívne príklady existujú, rovnako ako dostatok odborníkov, to je dobrá správa.Mimo tému:
Milí spolubojovníci na poli laickej rekonštrukcie stavieb, ktorí, podobne ako my, šetríte na projekte a myslíte si, že všetko zvládnete sami, môžete sa inšpirovať mojimi dvojročnými skúsenosťami:
1. na každé rozhodnutie si nechaj dostatok času, ujasni si, čo chceš
2. dobrý výsledok je kolektívna práca, zlý Tvoja škoda
3. riaď sa citom a ak sa dá, tak dobrým vkusom :wink:
4. v štyroch prípadoch z piatich, keď počuješ : „nedá sa“ – sa „dá“, buď vytrvalý
5. maj na pamäti, že v neznámo koľkých prípadoch z piatich sa môžeš mýliť Ty
6. hodne študuj, nedaj sa odradiť, informácie sú často protichodné
7. nie, po 2 týždňoch prestavby ešte nie si všemajster
8. majstrov brzdi v tvorivosti, na jednu stavbu stačí jedna vízia
9. skontroluj, či si podal LOTTO
10. často si opakuj , že na svete sú dôležitejšie veci ako stavba -
Aj keď to sem úplne nepatrí.
http://www.epiteszforum.hu/node/19877
Ak by som mohol, tak tejto obnove, revitalizácii poslednej zachovanej bašty, (v tomto prípade je to bastión) v Temešváre by som cenu určite dal. V porovnaní s našimi počinmi za európske peniaze je to ako z inej planéty, viď Topoľčany, Vígľaš aj keď nie celkom sa to dá porovnávať. Porovnať by sa to dalo ale s Novou a Starou pevnosťou v Komárne, zrekonštruované sú iba obe brány (za 20 rokov úspech), staršia Ferdinandova a nápis na Leopoldovej bráne. Sprístupnená je tuším iba nepodstatná časť Novej pevnosti, kde je výstava. Len tak mimochodom moje spojenie Temešvár – Komárno je zámerné, 7. apríla 1820 sa v Temešvári narodil Görgy, ak chcete aj Juraj Klapka, neskorší hrdina od Komárna.
Log in to reply.