aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Odizolovanie kamenneho muriva a osetrovanie kamena voci eroz

  • harp

    Member
    17. apríla 2004 at 23:14

    Je mnoho sposobou ako zastavit vzlinajucu vlhkost bez chcemie. Uvediem vsak aj tie chmicke. Uvediem vsak iba par najpouzivanejsich metod.

    – – – mechanicke:

    – Odkopat okolo murur teren (pozor na zosuv steny, videl som ako jednemu chlapikovi v Martine-Zaturci, padla polovicka domu), robil by som to na etapy. Po odkopani tam vlozit, teraz tomu nepridem na nazou, tu plastovu cuplikovitu izolaciu :), polozit drenazne trubky a zasipat vhodnym zasypom (strk), drenazi vsak treba venovat zvysenu pozornost aby si si vodu neprivadzal namiesto odvadzania. Toto by mohlo pohltit narazovu vlhkost.

    – tiez je dobre odstranit trsty travy pri stenach domu aby sa do neho mohlo opierat lepsie slnko…

    – potom existuju rozne podrezavania muriva a vkladanie lepenky, kovovych platni ktore sa tam daju nabit (dost draha varianta)

    – zaujimavym sposobom je (avsak len v pripade ze nejde o pamiatku, alebo ze mozes zasahovat do muriva) doplnenie vodorovnej izolacie (lepenky) svojpomocne. Vyberes cast muriva striedavo povedzme kazde 2m. vlozis izolaciu a zamurujes, potom vyberes zostavajuce murivo a po vlozeni izolacie prepojis konce s uz vlozenou izolaciou. Taktiez zamurujes a mas kompletnu izolaciu. Tento sposob je vsak vhodny pri tehlovom, rovnomerne kladenom murive.

    – – – chemicke

    – zaliat pory muriva roznymi zivicami. Je to na dlho spolahlive, ale aj drahe riesenie, tiez je problem v tom ze posunmi zakladou sa tieto zabrany trhaju a tvoria sa nove kapilary. Co je vsak skoro zanedbatelne oproti povodnemu stavu. Niektore hmoty su vsak pruzne a tymto zmenam sa prisposobuju.

    – – – alternativne

    – existuju rozne magneticke pristroje, ktore zabranuju vstupu vzlinajucej vlhkosti do kapilar. Do urovne terenu. Tieto vraj plnohodnotne funguju. Nezabrania vsak zavlhcovanju priestoru pod terenom.

    – – – – – – – – – – – – – – – – –
    Nazaver uz len tolko ze som tu uviedol len niektore pouzivane metody. Opis technologie je velmi strucny a vela krokov treba konzultovat s odbornikom.

  • Anonymous

    Member
    19. apríla 2004 at 14:58

    Základ je opravdu snížení spodních vod (anglický dvorek). Pokud to nepomůže, zkuste se spojit přes http://www.vorek.cz. Asi Vám bez podrobného průzkumu nikdo neporadí.

  • Anonymous

    Member
    19. apríla 2004 at 15:06

    Další na http://www.htplus.cz (naše stránka).

  • Anonymous

    Member
    23. apríla 2004 at 3:35

    Tiez je moznost pouzit rozne pripravky ako harp spominal ale doporucujem ich kombinaciu pretoze jednotlivo to nebude tak uplne idealne.
    Ked by som iba odkopal okolo urobil drenaze, tak murivo alebo zaklady zostanu este dlhu dobu vlhke co neni v ziadnom pripade dobre
    je znizena tepelna pohoda v miestnosti, vlhke prostredie je ziva poda pre plesne a inu pliagu.
    Ked zase len pouzijes chemiu ktoru akymkolvek sposobom dostanes do muriva alebo zakladov tak voda si zase najde nejaku cesticku.
    Doporucujem zaklady odkopat, nechat slnieckom presusit aspon pocas doby kedy vybudujem drenaz v okoli objektu aby voda bola odvadzana a zatial co nechame konstrukciu okopanu alebo jednoducho taku obnazenu aby preschla (mozno schnutiu bude treba trosku pomoct – susenim, roznymi ohrievacmi alebo pripadne aj inymi technologiami) a potom aplikovat nejaku chemiu ( predpokladam moznost ze vybudovanie klasickej hydroizolacie by bolo velmi zlozite, aj ked toto riesenie je vhodne ale nie vzdy realne, nemusi sa jednat len o pamiatku ale aj o objekt vacsieho rozsahu)
    Pri mensje miere vlhkosti je mozno pouzit Tesniaci náter proti netlakovej vode nanasat aspon 2x ale tento nater musi byt zhotoveny na rovny povrch co je u stien dost problem, potom je moznost pouzit nejaky hydrofobizacni nater. Toto su vsak iba moznosti ako zabezpecit konstrukciu proti posobeniu vody z prednej strany nie vsak zo spodu. Na to doporucujem inu technologiu. Navrtavat mensie otvory do ktorym bud pod tlakom alebo len tak nechat nejaku dobu vsakovat rozne chemicke latky napriklad spominane hydrofobizacne pripravky.
    Dufam ze moja odpoved bola dostatocne vycerpavajuca :)

  • harp

    Member
    25. apríla 2004 at 0:28

    Ikapusta napisal:

    DIK ZA VYCERPAVUJUCU ODPOVED MAM VSAK NEAKE OTAZOCKY

    TAKZE MAS NEAKE OSOBNE SKUSENOSTI S CHEMIOU NA TRHU JE JEJ STRASNE VELA A JA FAKT NEVIEM KTORA JE DOBRA AKTORA NIE
    NAPIS MI PROSIMTA NAZVY PRODUKTOV KTORE BY SI SI SAM VYBRAL
    ALEBO NEAKY NAVOD NA VYBER CHEMIE

    A ESTE MI PROSIM TA PFESNEJSIE OPIS AKO ZALOZIT TU DRENAZ PO OKOPANI TAK ABY VODU CO NAJLEPSIE ODVADZALA A NIE NAOPAK
    DIK IGOR

  • Anonymous

    Member
    26. apríla 2004 at 16:29

    Zkuste se podívat na http://www.vorek.cz. Ale chce to mít zkušenosti. Určité pohledové komplikace může způsobit změna barvy…. Při provádění drenáže je nutné sledovat statiku staré budovy, pomůže snížení terénu (postupem času dochází ke zvýšení) a počítat také s tím, že je dobré drenáž občas vyčistit (kontrolní šachtice)…Na zeď vhodná odvzdušňovací folie….aj.

  • Anonymous

    Member
    29. apríla 2004 at 17:03

    Odbornou publikaci Sanace vlhkého zdiva, kde jsou shrnuty základní zásady řešení tohoto problému, vydala Společnost pro technologie ochrany památek, http://www.vol.cz/wstop.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť