Dobrý deň, pokúsim sa o pár rád.
Vždy je lepšie ak sa Vám dá, keď k takejto otázke pošlete aj nejaké fotky objektu.
1. Treba skontrolovať či je v poriadku strecha a nezateká niekde a či správne funguje odtekanie dažďovej vody cez zvodový systém preč od objektu. Stáva sa že býva porušený alebo upchatý.
2. Určite treba odstrániť betónové chodníky okolo domu. To ste napísali správne.
3. Ak Vám zateká zrážková voda popri múre, tak by trebalo vyspádovať terén smerom od objektu a možno tam pridať nejaký žlab, kadiaľ bude povrchova voda odtekať.
4. S obkopávaním opatrne. Ak sa rozhodnete obkopávať nechodte hlbšie ako je základová škára objektu. Ak máte možnosť nechajte si skontrolovať objekt statikom, on Vám povie ako hlboko môžete kopať. Vykopanú zeminu potom nahradiť napríklad ílovou zeminou, ale štrk by som nepoužíval k zasýpaniu. Jediné čo tým dosiahnete je, že voda vám pretečie rýchlejšie a hlbšie k základu. Štrk sa používa väčšinou pri zaizolovaných objektoch, nie pri objekte vášho typu, ktorému chýba izolácia. S nopovou fóliou to býva ťažko, pretože väčšinou je spravená majiteľmi zle a miestamiza ňu zateká (neprilieha k murivu…). Existujú také lišty, ktoré ju síce zvrchu zakryjú, ale oni časom vplyvom UV žiarenia sprhnú. Chcem povedať, že ak máte dobre poriešené odvodnenie terénu, asi by som tam tú nopovú fóliu nedával. Ona sa používa najmä pri tlakovej vode.
5. Píšete že pivnica je bez podlahy. Všetky nánosy treba vyviezť to ste urobili správne. V pivnici by som poriešil odvetrávanú podlahu: Tu posielam link ako to vyzerá: https://www.obnova.sk/sanacia-vlhkosti-seria-ozivene-pamiatky/
6. určite treba osekať aj navlhnuté a zasolené omietky (asi sú cementové) v interéri aj exteréri. Do budúcnosti by som potom použil sanačné omietky, ktoré sa nanášajú tak 15 cm nad navlhnutú časť. Na zvyšok osekaného muriva potom použiť klasické vápenné omietky. Stáva sa, že pri osekávaní Vám vypadne aj kus muriva, ktoré treba najprv domurovať.
7. Čo sa týka tej drevenej podlahy nad pivnicou. To záleží od Vás či ju tam chcete. Podlahu by som povyberal a pomedzi postrholce by som vložil sklennú vatu. Ak by boli dosky v dobrom stave vrátil by som ich naspäť a ošetril nejakým ľanovým olejom určeným do interéru.
8. Pri takejto stavbe je dôležité do budúcnosti vetranie v najmä letných mesiacoch, keď sa nevykuruje.
Sanácia vlhkosti / Séria: Oživené pamiatky