aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Omietka
-
Omietka
Posted by jirko on 17. júla 2008 at 9:31Vie niekto poradit ci sa da pouzit hydraulicke vapno na omietku steny z nepalenych tehal a ci bude tato omietka odolnejsia voci vlhkosti ?
jirko odpovedal 14 years, 3 months ago 19 Členovia · 62 odpovede/odpovedí -
62 odpovede/odpovedí
-
Prehliadnite si starsie temy a vpiste sem postup ktory ste tam nasli my vam ho potom okomentujeme a upravime. Urcite sa popri tom vela dozviete.
-
No tak som najskor skusal omietku hlinenu pekne som tehly ocistil potom navlhcil rozrobil stare nepalene tehly s vodou a doslovne nacapkal na stenu /nemal som potrebne nacinie/ ked som chalupu nastivil po tyzdni tak moje dielo bolo cele popraskane a miestami sa dala za pouzitia slabsej sily odlupnut ale aj s kusom starej steny /tehly/ tak som to cele osupal natlkol pletivo a naspricoval hlinenou kasou no neviem ci som spravil dobre uvidim cez vikend.
Ak viete niekto poradit tak poprosim o pomoc. -
Tak som trochu pocital a moj posstup by bol asi takyto
Natlcem pletivo naspricujem stenu a potom by som nahodil omietku pouzil by som hydraulicke vapno a piesok v pomere spric: 1:3 omietka 1:3,5-4.Vrchný nater vápenný neviem ci by som tam nedal trochu kazeinu
-
Možno som už o tom v niektorej diskusii aj písal:
Hlina (blato) sa pri vysychaní výrazne zmršťuje, čím vznikajú veľké trhliny a môže dôjsť aj k odlúpnutiu od podkladu. Táto prirodzená vlastnosť hliny sa dá upraviť / obmedziť viacerými opatreniami:
– Primiešaním piesku. Ťažko všeobecne kvantifikovať, závisí od konkrétnej hliny. Podľa pravidla “koľko znesie”, aby ešte lepila a držala pohromade. Najlepšie odskúšať na nejakých vzorkách.
– Primiešaním nejakej vláknitej látky, napr. sekanej slamy, sekaného sena, pliev, pazderia, prasačích štetín. Dosť veľkého množstva. Fungujú ako tzv. rozptýlená výstuž, premosťujú trhliny.
– Obmedziť množstvo vody v malte, teda namiešať ju čo najhustejšiu. Ťažšie sa s ňou robí, ale menej praská.
– Nanášať omietku po tenkých vrstvách.
Dôležité je najmä, aby sa omietka po vyschnutí neodlupovala od podkladu, s tým sa už nič nedá robiť, len dať dole a odznova.
Nejaké trhliny na povrchu vzniknú vždy. Môžu sa buď zatrieť jemnou hlinou (bez kamienkov), alebo ich pozatláčať, kým omietka nie je príliš tvrdá, alebo suchú omietku mierne navlhčiť a trhliny pozatláčať potom.
Pletivo v omietke na murive nemám veľmi rád: časom aj tak skoroduje. Plastové síce neskoroduje, ale použil by som ho iba ako krajné riešenie.
-
Aha tak uz vie dal som moc vody :-) no pouzil som aj pletivo kralikarske pozinkovane bude to lepsie ?
-
Anonymous
Member30. júla 2008 at 11:16Napíšem zopár mojich skúseností s hlinenou omietkou.
Ja som robil omietku zo starých tehiel, podľa rád Mareka Vlčka (hlinenydum). Staré tehly som rozdrvil, najlepšie sa drvia, keď sú navlhnuté a pridal som piesok v pomere 1:1, niekedy som pridal na úkor piesku aj trochu vápna a zmiešal s vodou. Na hlinené tehly netreba dávať pletivo, tam omietka drži dobre a tak isto aj na kameni alebo aj na pálenej tehle, ale treba trochu vyčistiť špáry medzi tehlami, aby sa mala omietka kde prichytiť. V tomto pomere omietka praská iba mierne, alebo ak dáš tenkú vrstvu, tak vôbec. Ak potrebuješ hrubú vrstvu a omietka popraská, treba natiahnuť ešte jednu tenkú vrstvu, alebo iba zatmeliť špáry hlinenou omietkou. Kedysi to robili tak, že prvú vrstvu omietky, ktorá popraskala, natreli rozmiešanou hlinou s vápnom (urobili takú hustejšiu farbu) a tá špáry zatrela.
Teóriu som naštudoval na už spomenutých stránkach, kde sú aj odkazy na relácie z ČT, kde robili omietky a sú stále v archívena ČT1. Kuknite a budete múdrejší. A prax už mám vyskúšanú na mojej chalupe, takže ak by ste mali ešte nejaké otázky, rád poradím ak budem vedieť. Práca s hlinou je krásna a keď si ju vyskúšate, zaľúbite sa do nej.
Prajem krásne leto. -
Mam podobnu skusenost ako Milo, na kameni to drzi aj v hrubej (asi 5cm vrstve), len to chce popritlacat pred zaschnutim pripadne zahladit maliarskou stetkou a riedkou hlinou. Tiez som skusal na zaciatku svojich pokusov verziu bez piesku a samozrejme to skoro nedrzalo. Teraz mam este problem ako udrzat hlinenu omietku na starej vapennej, nechce sa mi tu staru obijat az po skalu, drzi totiz perfektne aj po 61 rokoch ;)
Som zvedavy ako dlho sa udrzi ta moja hlinena, murar co mi chodi pomahat nevedel ci sa ma smiat ci plakat, je to odchovanec cementoveho veku :)
-
ach ach ach, aj chceeem, asi si v kancli postavim maly murik z nepalenych tehal a potom si ho omietnem :)
-
Súhlasím s Milom, čo sa týka “záľuby” v práci s hlinou.
Takisto som najprv skúšal čistú hlinu + nasekané seno (slamu so nemal) – samozrejme to nedržalo dobre. Potom som primiešaval “obyčajný” – nie ostrý piesok – a poslúžil bez problémov. Najlepšie a bez prasklín držala hmota, v ktorej bolo na dotyk veľa piesku, nebola veľmi mokrá -a teda sa s ňou ťažko pracovalo.
Na rozdrobené a chýbajúce murivo nad základom som nahadzoval postupne asi po 3-4 cm hliny, a ubíjal gumeným kladivom (podľa rád Pala v diskusii tu – ďakujem).
Nejaké fotky sú na chiza.szm.sk .
Presné pomery neviem, aj keď som ich pred prácou dlho študoval… )
Omietku sme aplikovali na nepálené + trochu pálených tehál, kamenný základ. Vypadané kamene zo základu som zamurovával pomocou viac ílovitej malty, takisto som dopĺňal chýbajúce špárovanie. Čo sa týka starého špárovania medzi suchými tehlami, po oškrabaní omietky sa ukázalo, že stará vápenná malta drží oveľa horšie a vypadáva v kusoch, kdežto hlinená malta držala tehly pohromade.
Posledné zahladzovacie práce robila frajerka navlhčenou špongiou – neskôr som zistil, že tak majstri zahladzujú “pucovku”.
Omietka drží bez problémov od jesene 2006 – čiže zatiaľ 1 vlhkú a 1 aspoň trochu mrazivú zimu.Použitý materiál:
– hlina z výkopu nejakej šachty – veľký podiel ílu
– piesok – z Falkušoviec – 5t v cene cca 1700Sk vrátane dovozu 15km
– staré seno z pľevni – hlavne trávy
– náter – vápno zahasené asi 4 týždneNepoužitý materiál:
– cement
– akékoľvek pletivo
– kazeín, tvaroh… – bál som sa prípadnej nepriedyšnosti náteru
– vápno – do hliny som neprimiešaval žiadne
– polypropylénové vlákna namiesto slamy – odporúčané v “Manuál ekologickej výstavby” – to už miprišlo dosť SciFi…) -
Na rozdrobené a chýbajúce murivo nad základom som nahadzoval postupne asi po 3-4 cm hliny, a ubíjal gumeným kladivom (podľa rád Pala v diskusii tu – ďakujem).
To som rád, že môj výmysel s kladivom sa podarilo úspešne overiť v praxi… A chválim aj výsledok opravy fasády, ktorý som videl na fotkách; no hádam ešte lepšie sú tie lakonické komentáre k nim. -
vyzera to fakt dobre. ja mam furt dilemu, ci to robit tak ako mi vsetci majstri hovoria – obit rabicou, nahodit normalnu omietku a drzi jak fras. ked poviem, ze by som skusil hlinu, tak len krutia hlavou a ze tak to oni robit nebudu. tak asi budem sam…..
lebo ked zas vidim takuto peknu pracu, tak si poviem, ze aj u mna by to tak mohlo byt. a naviac usetrim na materialy. len problem je, kde zobrat tolko cistej hliny. ilovitu by som mal z toho, ci mi kopali zumpu, ale je tam strasne vela kamenov. a to asi vadi, ze? -
Cementovu omietku nedavaj, maximalne vapennu. Pri cementovej nebude dom dychat.
A co sa tyka hliny, myslim, ze ked sa poobzeras po okoli, urcite niekde uvidis rozpadavajuci sa dom alebo hosp.stavbu a majitel bude iba rad ked mu odtial hlinene tehly odvezies. Alebo druhy sposob je opytat sa starych ludi kde sa v okoli tazila hlina, pretoze v kazdej dedine, alebo osade take tazisko bolo a odtial hlinu zobrat. Ale zobrat stare tehly je urcite jednoduchsie a istejsie. -
no jasne, teraz ma napadlo, ze ja mam napozemku este kusok steny zo starej stodoly. tak to rozoberiem a hotovo. a urcite aj ta hlina co je okolo bude dobra, lebo to je asi tiez len z tej stodoly, len uz rozpadnuta.
diky za tip.
-
Len pre uplnost temy chcem pripomenut ze o omietkach sa uz par krat diskutovalo. Tu je najucelenejsia tema:
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=19494
Vapenna omietka -
chcel by som dať hlinenú omietku do interiéru – novostavba – mám však niekoľko otázok. a vidím, že tu sú viacerí z vás znalí, tak by som sa chcel poradiť.
1. skolaudujú mi stavbu, keď použijem hlinené omietky – keďže ku nim nebudem mať certifikát?
2. nedržia sa v omietke rôzne chrobáky a iné zvieratká, príp. korene rastlín? aby mi po čase omietka nezakvitla. resp. ako túto flóru a faunu dostať z hliny ešte pred jej použitím. asi nebudem mať možnosť zohnať starú nepálenú tehlu.
3. nie je pri hlinených omietkach interiér príliš tmavý? a keď použijem napr. kazeín na zafarbenie omietky (podľa hlinenydum.cz), nestratí svoju vlastnosť dobrej priedušnosti?
Log in to reply.