aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Omietka z vápenného hydrátu a test paropriepustnosti

  • Omietka z vápenného hydrátu a test paropriepustnosti

    Posted by antikleber on 31. októbra 2018 at 13:29

    Zdravím všetkých. Chcem vyvrátiť názor, že z vápenného hydrátu sa nedá urobiť kvalitná omietka. Tiež som si to myslel, a preto ešte predtým ako som natiahol celú stenu, som si urobil vzorky. Ale najprv, ako pripraviť hydrát, aby sa správal ako doma hasené vápno? Ja som ho nasypal do velkeho vedra, zalial vodou, a miesadlom na vrtacke miesal, miesal, miesal, kym z toho nebola taká hustejšia pasta. Takto som to nechal, a kazdy den som to takto po dobu 5 dni (podla mna staci aj 1, ale pisem moju skusenost) znova premiesaval. Potom som daval do miesacky takto pripravene vapno s pieskom v pomere 1:3,5-4. Tu som si na vzorkach vsimol, ze hydrat je ovela haklivejsi na spravny pomer ako hasene vapno, kde je skoro jedno aky sa da pomer, funguje vzdy. To co bolo pri hasenom 1:2, pri hydrate bolo 1:4 aby bola aj hustota, aj farba v cerstvom aj uschnutom stave rovnaka. Takisto je potrebne hydratovu maltu v miesacke poriadne dlho miesat, nechat postat aj polhodinu a znovu miesat. Stale ma tendenciu “pit” vodu. Moze sa urobit redsia na uplne tenke gletovanie, hustejsia na hrubsie omietky. Ja som daval 1-3 mm hrubky na ploche asi 60 m2, poriadne som uz polosuchu omietku molitanovym hladitkom vydrhol a mozem vyhlasit, ze omietka zostala krasna, silno drzi aj na hline, tvrda, bez jedinej trhlinky. Tvrdost a prilepenost k podkladu nevidim ziadny rozdiel oproti hasenemu. Samozrejme, uvidi sa casom, ktora viac vydrzi. Musim ale priznat, ze som trosku pridaval aj modry duvilax, co mozno nebolo najlepsie, ale nebolo ho viac ako 3% k hmotnosti sucheho hydratu. Vyrobca udava, ze do 5% neznizuje paropriepustnost….tak dufam, ze je to tak. Ale podla mna, aj keby som ho nedal, asi by nebol ziadny rozdiel. Ja som ho dal, bolo mi tak poradene, a dufam, ze to nie je velky problem.

    Dalej mam otazku, ak to niekto doteraz docital, ze ci existuje nejaky sposob, ako doma odskusat, otestovat paropriepustnosť materiálu. Ďakujem.

    antikleber odpovedal 6 years, 1 month ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    9. novembra 2018 at 10:54

    Dodam akurat to, ze niekedy je lepsie namiesat omietku z hydratu, ako zo zle zahaseneho vapna. Hasenie je vsak proces, ktory je len zaciatkom dobrej vapennej kase. Musi byt nasledovanim odlezanim. Aj pri hydrate aj pri haseni oxidu vapenateho (vzdusneho vapna) urcite pomoze aktivovanie – jemne rozomletie. Treba vsak poukazat aj na to, ze je tu este jedna moznost kvalitnejsia, ako hasit praskove nehasene vapno a to je hasit kusove vapno, kde si viete vybrat najkvalitnejsie vapno a zvysok pouzit na ine ucely.

  • antikleber

    Member
    13. novembra 2018 at 9:10

    Ano. Ja som prisiel na taky bizarny sposob ako odskusat, ci omietka dycha. Nesrandujem. Treba sa ustami pricucnut na omietku a silno dychnut do omietky tak, ze jazykom tlacit na vzduch. Ked je dobre prievzdusna, porovita, pojde to lahko a vytlaceny vzduch svojou tlakovou zotrvacnostou vam doslova jazyk aj usta pritiahne k stene.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť