aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Oprava kamenného plota
-
Oprava kamenného plota
Posted by evi on 26. júla 2010 at 21:01Opať Vás prosím o radu, ako vyriešiť ploty.
Drevo je jasné, betónové čiapky na stĺpoch a múrikoch sú dobré, len kamenný korpus je problém. Možno je to analógia s mojou témou: nadmurovanie kamenných múrov (to sa týkalo domu), ale toto je ešte trochu iné – murivo je nesúdržné a drobí sa tam, kde už nie je kryté omietkou. Majstri navrhujú cementový špric, aby držal kamene pohromade, potom omietku s cementom, tak neviem…vlcik-tlcik odpovedal 10 years, 1 month ago 7 Členovia · 23 odpovede/odpovedí -
23 odpovede/odpovedí
-
Evi, ak ho chceš zachrániť tak treba vyčistiť medzery od machov mechanicky, potom prúdom vody. Potom dajte ten cementový špric a na omietku by som použil UNIMALT alebo niečo podobné, skrátka nie len čisto cementovú omietku.
Môj názor je, že by bolo vhodné plot rozobrať a postaviť nanovo trebárs aj s tých kameňov alebo iného materiálu, ktorý sa dá ľahko a lacno zohnať. Ten múrik od ulice by pekne ukázal aj keby tie kamene na spodku len vyšpárujete a boky omietnete. Veľa zdaru. -
Majstri navrhujú cementový špric, aby držal kamene pohromade, potom omietku s cementom, tak neviem…
Keď sa pozerám na prvú fotku, presne to tam bolo doteraz a práve preto je múrik v takom stave v akom je. Nenapíšem nič nové:
– múrik nie je odspodu izolovaný proti vzlínaniu zemnej vlhkosti,
– voda v ňom v zime zamŕza (a rozmŕza),
– mäkká stará vápenná / hlinená (?) malta medzi kameňmi sa postupne rozpadá,
– tvrdá, málo prievzdušná cementová omietka sa postupne oddeľuje od muriva; vzniká za ňou dutina, do ktorej padá rozpadnutá malta spomedzi kameňov,
– cementová omietka opadáva v celých “paneloch”, pod ňou sa odhaľuje do hĺbky rozložené murivo.Čo s tým? Pri takej malej výške by múrik mohol zostať stáť aj úplne bez malty. Ale to asi v tomto prípade nie je vhodné. Preto navrhujem tento postup:
– celoplošne odstrániť zvyšky predchádzajúcej cementovej omietky,
– rozpadnutú murovaciu maltu zo škár povymetať,
– ak má byť múrik nakoniec omietnutý, tak do škár nahádzať novú hrubozrnnú (0 – 4 mm, aj viac) vápennú maltu, potom takou istou maltou omietnuť; odporúčam nechať hrubú úpravu povrchu omietky – strhávanú, škrabanú alebo striekanú,
– ak má múrik zostať neomietnutý, tak novú hrubozrnnú (0 – 4 mm, aj viac) vápennú maltu do škár natláčať špachtľou, aby sa ňou zbytočne neznečistil viditeľný povrch kameňov.
Treba rátať s tým, že to nebude riešenie na celý život, ale občas bude treba niečo takým istým postupom opraviť. -
Ďakujem za rady, čaká ma ťažká práca s majstrami aj s tým, že plot je okolo 20-árového pozemku…
Z múrikov sa priebežne uvoľňujú kamene, zle sa kosí. Odhalené kamenné ploty v dedine nemajú tradíciu, volíme omietnutie.Celkom chápem uvedený postup, no mám ešte pár upresňujúcich otázok:
– môžeme tú rozpadnutú maltu z medzier namiesto kefkovania vyvapkovať? (dĺžka plotu je značná)
– v miestach, kde nie sú betónové čiapky na múrikoch (obrázok 2.) stačí povrch upraviť vápennou maltou s vyspádovaním na strany?
– vápenná omietka, aj keď nebude úplne držať – po opravení sa nebude oddeľovať v plátoch, je šanca, že len bodovo?
– je este nejaká finta v zložení malty, ktorá by efekt trvanlivosti podporila?
– má zmysel okolo základu múrikov vykopať rýhu a vyplniť ju štrkom, aby sa malta priamo nedotýkala trávnika?
– omietnutý plot sa, predpokladám, natrie vápnom?
– pomohlo by, ak by sa do existujúcich betónových čiapok zo spodnej strany nejakým šikovným spôsobom zapílili odkvapkávacie drážky? -
Evi, pozerám, že sme sa na teba všetci vykašľali…
– môžeme tú rozpadnutú maltu z medzier namiesto kefkovania vyvapkovať?
Áno, ale opatrne, aby voda nebrala kamene :wink: .– v miestach, kde nie sú betónové čiapky na múrikoch (obrázok 2.) stačí povrch upraviť vápennou maltou s vyspádovaním na strany?
Dal by som nejakú striešku. S maltovou korunou kamenného muriva nech sa trápia hradári :wink: .– vápenná omietka, aj keď nebude úplne držať – po opravení sa nebude oddeľovať v plátoch, je šanca, že len bodovo?
Vápenná omietka bude zvetrávať – mrviť sa najprv na povrchu, potom do hĺbky. Nemala by sa plošne odlupovať.– je este nejaká finta v zložení malty, ktorá by efekt trvanlivosti podporila?
Možno použitie hydraulickej vápennej malty. Isto pomôže vhodná úprava povrchu: hrubozrnná, neutlačená namiesto hladenej.– má zmysel okolo základu múrikov vykopať rýhu a vyplniť ju štrkom, aby sa malta priamo nedotýkala trávnika?
Áno. Ale nepreceňuj to. Treba zvážiť pomer pracnosti a prínosu.– omietnutý plot sa, predpokladám, natrie vápnom?
Môže sa aj sa nemusí.– pomohlo by, ak by sa do existujúcich betónových čiapok zo spodnej strany nejakým šikovným spôsobom zapílili odkvapkávacie drážky?
Určite. -
Ďakujem za rady, časť plota už je hotová – tá zachovalejšia. Postup bol hybridný: pôvodné betónové prvky sú oškriabané a natreté cementovým mliekom, korpus je robený s vápennou maltou a ten šedý soklík unimaltovým špricom. Nemala som dosť síl a ani presvedčivé argumenty, aby so to robilo inak, tak som rezignovala. Vyhútané drážky sa nedali zrealizovať, lebo niekde je presah betónových čiapok malý a technicky sa to chlapom nedalo s tou brúskou urobiť ani tam, kde sa dostali. Takže asi bieda, aj keď to zatiaľ vyzerá celkom pekne.
-
Tento spôsob opravy plota… sa javí ako nie najsprávnejší :( .
Čaká nás pokus číslo dva, (bohužiaľ, nielen pri plote). -
Fuaha !!! Ten unimaltový špric to nejako nezvládol ako pozerám… :? Toto je výsledok po tejto “zime”??? Je problémom použitý materiál, alebo kvalita remeselného prevedenia? Kým ešte nemám tak veľa práce, by som sa rád došiel osobne na to kuknúť. Viem, sľuboval som už na jeseň, ale časovo to napokon nebolo možné… :( Len neviem, bývavate na chalupe stále, alebo len cez víkendy? Zrovna v ostatný pondelok ma Rastooo z Vyšehradného ukecával troška, aby som nestaval nový dom, ale práve takúto chalupu obstaral a dával dokopy.
-
Ech !!! Zabudol som dôležitú otázku : ktorá varianta bude tým pokusom č. 2?
-
To skutočne netuším, zatiaľ rozdýchavam vlaňajšie neúspechy a neviem, ako ďalej.
-
Tak do tretice, tá omietka sa mi zdá, ako keby ešte nevyzretá zmrzla, nepamätám si presne, ale začiatkom jesene boli relatívne dosť veĺké mrazy, (aj keď len deň, dva), následne extrémne vlhko, dažde, mrazy, ktoré dielo dokonali.
Čo ďalej, netreba nič vymýšľať, stačí si o kúsok vyššie poriadne prečítať Paľa.
PS. Na hydraulickú maltu v tomto prípade zabudni, horúcu už poznáš, Paľo ju síce spomína, ja mu rozumiem. -
Múrik asi treba očistiť opäť až na kameň, alebo nie?
S tradičnými, ( pri plote skôr polotradičnými) technológiami pôsobím v dedine ako odstrašujúci príklad akou cestou sa určite nevydať – a to som si na začiatku myslela, že bude presne naopak :| -
Dnes už viem, že oprava cestou reklamácie nebude možná. Šéf firmy, ktorá to opravovala, doporučoval vykopať rýhu okolo základu a osadiť NOP fóliu. To sme neurobili, tak som po zásluhe potrestaná.
Nerozumiem, prečo sa rozpadáva aj malta na stĺpikoch. Možno je zlý aj piesok, alebo sa na stĺpikoch neodstránila všetka stará malta. Zišiel by sa čarovný prútik, alebo partia šikovných murárov. -
Hmmm…a možno by som sa s tým na jar aj celkom rád pohral… :wink: Neviem, bývaš na chalupe aj v týždni, alebo len po víkendoch? Lebo motám sa po Turci, ale len v rámci práce cez týždeň. Že by som sa aspoň došiel kuknúť – čo ty na to?
-
Rado z MT, ďakujem za prejav solidarity a záujmu; myslím, že si asi nečítavaš súkromné správy, tak skús.
Pri tomto plote by som rada zmanažovala opravu na druhý pokus, po ktorom by už nemusel nasledovať tretí, štvrtý…
Témou už isto unavujem – sorry. -
Jááj, od 1.10. už veľa vody pretieklo Vrícou dole Turcom… :wink: :lol: Po tých mesiacoch som už aj zabudol, že si mi raz písala, kde domec stojí. Ak v piatok budem všetko stíhať, tak by som sa stavil pozrieť – vopred zavolám. Zatiaľ ahoj, Rado
Log in to reply.