-
Oravský hrad – obnova druhého nádvoria
Oravsky hrad je skutocne krasny a ma velmi vela problemov – statickych, sanacnych. Klobuk dolu pred kazdou aktivitou muzea, ktora smeruje k jeho ochrane a zachrane, je to kazdodenna, casto velmi nevdacna uloha. Od ziskavania penazi, cez rozne projekty az po hladanie primerane odbornej firmy. Tentokrat zjavne ale slapli vedla. Na nadvori pred kaplnkou prebieha obnova fortifikacneho muru a zasah bol realizovany aj na prilahlej 3. brane. Zial stavenisko nebolo nijak oznacene – co je tiez mimochodom proti stavebnemu zakonu – takze NETUSIM, kto je dodavatelom “stavebnych” prac. Za vsetky pridavam jeden detail – “sanacie” 3 brany zo strany nadvoria. Tu je pouzita nopova folia zrejme s umyslom ochranit murivo pred vlhkostou. 1. Ked si dobre prezriete fotografiu nad nopovou foliou – nik neodstranil povodnu vrstvu asfaltovej penetracie a polorozpadnutej lepenky, ktora bola pod omietkou. 2. Nopova folia ma vyznam, ak je odvedena voda od zakladov muriva drenazou a ak je zabezpecene odvetranie vlhkosti, ktora uz v murive je – tu drenaz zrejme nie je mozne stpravit a ked si dobre pozriete horny okraj – nopova folia je takmer celkom uzatvorena amatersky natlacenou PUR penou. Pur pena je podla vsetkeho mienena ako definitivna uprava, kedze je na casti dlzky folie uz zrezana “na cisto”. 3. Naco vobec foliu? preco zabranovat vlhkosti aby sa dostala z muriva? Taketo “sanacie” zapricinia len jedinu vec – vlhkost, ktora sa nemoze dostat na tomto useku muriva von – vo vyske cca 90 cm, navzlina murivom vyssie a znici omietku nad touto hranicou.. do 1.5.. mozno do 2 m.. zavisi od vlastnosti omietky. A ak tam nahodou bola pouzita niekde cementova omietka – co sa pocas rekonstrukcii za socializmu pokojne mohlo stat, tak sa poruchy este viac neumerne rozsiria. Prosim… nepustajte amaterov do obnovy narodnych kulturnych pamiatok. Skody, ktore dokazu takymto zasahom skutocne nestoja za ziadne peniaze, usetrene vyberom firmy, ktora nema skusenosti a robi taketo nezmysly.Oravsky hrad
je skutocne krasny a ma velmi vela problemov – statickych, sanacnych. Klobuk dolu pred kazdou aktivitou muzea, ktora smeruje k jeho ochrane a zachrane, je to kazdodenna, casto velmi nevdacna uloha. Od ziskavania penazi, cez rozne projekty az po hladanie primerane odbornej firmy.Tentokrat zjavne ale slapli vedla.
Na nadvori pred kaplnkou prebieha obnova fortifikacneho muru a zasah bol realizovany aj na prilahlej 3. brane. Zial stavenisko nebolo nijak oznacene – co je tiez mimochodom proti stavebnemu zakonu – takze NETUSIM, kto je dodavatelom “stavebnych” prac.
Za vsetky pridavam jeden detail – “sanacie” 3 brany zo strany nadvoria.
Tu je pouzita nopova folia zrejme s umyslom ochranit murivo pred vlhkostou.
1. Ked si dobre prezriete fotografiu nad nopovou foliou – nik neodstranil povodnu vrstvu asfaltovej penetracie a polorozpadnutej lepenky, ktora bola pod omietkou.
2. Nopova folia ma vyznam, ak je odvedena voda od zakladov muriva drenazou a ak je zabezpecene odvetranie vlhkosti, ktora uz v murive je – tu drenaz zrejme nie je mozne stpravit a ked si dobre pozriete horny okraj – nopova folia je takmer celkom uzatvorena amatersky natlacenou PUR penou. Pur pena je podla vsetkeho mienena ako definitivna uprava, kedze je na casti dlzky folie uz zrezana “na cisto”.
3. Naco vobec foliu? preco zabranovat vlhkosti aby sa dostala z muriva?
Taketo “sanacie” zapricinia len jedinu vec – vlhkost, ktora sa nemoze dostat na tomto useku muriva von – vo vyske cca 90 cm, navzlina murivom vyssie a znici omietku nad touto hranicou.. do 1.5.. mozno do 2 m.. zavisi od vlastnosti omietky. A ak tam nahodou bola pouzita niekde cementova omietka – co sa pocas rekonstrukcii za socializmu pokojne mohlo stat, tak sa poruchy este viac neumerne rozsiria.
Prosim… nepustajte amaterov do obnovy narodnych kulturnych pamiatok. Skody, ktore dokazu takymto zasahom skutocne nestoja za ziadne peniaze, usetrene vyberom firmy, ktora nema skusenosti a robi taketo nezmysly.
Log in to reply.