aktivita diskusia Všeobecné diskusie P O R A D Ň A

Tagged: 

  • P O R A D Ň A

    Posted by sasha on 4. apríla 2006 at 22:03

    V každej kultúrnej krajine si obyvatelia skôr či neskôr vybudujú knižnicu, archív a v niektorých dokonca aj múzeum. To sú miesta, v ktorých si uchovávajú vedomosti a skúsenosti, fundament, na ktorom môže človek pevne stáť, a ktorý mu pomáha napredovať. Dobrovoľne beriem na svoje bedrá úlohu onoho “skôr či neskôr” a uvedomujúc si zodpovednosť úlohy otváram túto poradňu, pre potrebu i nepotrebu našej pospolitosti. Na viacej sa vlastne ani necítim.
    Náplň by mali tvoriť skôr pomôcky, ktoré našinec i vašinec občas pri práci potrebuje, než odpovede na otázky typu “Čaute, našla som dva klúče, jeden dózický a jeden takýto-ľa. Poraďte mi prosím.“. Aj keď si myslím, že pre ne by mala byť otvorená veštiareň, pokiaľ so svojim desaťčlenným teamom budem schopný odpovedať, odpoviem.
    Zatiaľ sa pokúšam pripraviť niekoľko “vzorových” príspevkov, pretože opisovať vlastné predstavy je neľahké. Snáď lepšie vystihnú môj zámer.
    To by snáď na úvod stačilo. Teším sa na vaše reakcie, ktorými určite nebudete šetriť a verím, že sa nájde aj pár nadšencov, ktorí to nenechajú všetko iba na mne.
    _______________________________
    Pretože príprava jednotlivých príspevkov je a bude skutočne náročná, poprosil by som nášho zaneprázdneného administrátora, pokiaľ to je možné, aby do poradne mali prístup iba registrovaní používatelia Obnovy. Za pochopenie vopred ďakujem.

    gejza odpovedal 13 years, 5 months ago 10 Členovia · 38 odpovede/odpovedí
  • 38 odpovede/odpovedí
  • sasha

    Moderator
    4. apríla 2006 at 23:23

    Potreba merania vznikla až po dlhom vývoji ľudskej spoločnosti. Prvé jednotky merania sa podľa dnešných znalostí objavujú v 4. až 3. tisícročí pred našim letopočtom – v období prechodu k prvotnému hospodárstvu. Používanie mier sa postupne stalo nevyhnutnosťou, no ich systémy sú odlišné, pretože sa vyvíjali v podstate autonómne.
    Každý vie ako človeka poteší, keď potrebuje rýchle prepočítať 87 inchov na centimetre. Kruci je to 2,45 alebo 2,54???
    Aby ste to mali ľahšie a pokiaľ máte prístup k Internetu aj okamžite, pripravil som pre vás malú tabuľku prepočtov bežných i menej bežných dĺžkových mier.
    Prvú časť tvoria metrické dĺžkové miery od milimetra po kilometer.
    V druhej časti sme vybrali 3 rakúsko-uhorské miery (r-u): líniu (čiarku) – z roku 1871, stopu (Fuss) – z roku 1871,lakeť (Elle) – z roku 1765,3 ruské miery (rus.): linja (čorta) – desatinná, pjaď, lokoť (aršin),a dve anglosaské miery, foot, inch.S výberom možno súhlasiť či nesúhlasiť. Možno som vybral dobre možno nie. Je to na vás. Napíšte svoje pripomienky a snáď tu nabudúce nájdete tabuľku s tymi “vašimi” mierami.
    Predpokladám, že ovládanie netreba zvlášť vysvetľovať.

    PREPOČTY DĹŽKOVÝCH MIER

    Keby sa vám tabuľka pozdávala, pridajte si ju k záložkám.
    Za celý team vám prajem veselé prepočítavanie.
    ___________________
    Literatúra abecedne:
    KAMENCEVA, E.I.-USTJUGOV, N.V.: Russkaja metrologija, Moskva 1965.
    KINCL, J.: Světové míry a váhy, Praha 1951.
    KONEČNÝ, L.-MANÍKOVÁ, Z.: ABC meracích jednotiek, Bratislava 1980.

  • sasha

    Moderator
    5. apríla 2006 at 20:34

    Ako znalí tvrdia “farba je soľou heraldiky“. Všetky farby a oba kovy sa dajú zobraziť graficky – šrafovaním. Šrafovanie sa začalo v heraldike používať od roku 1638 podľa návrhov Silvestra Petra Sancta (Tesserae gentilitiae. Rím 1638) a francúza Marcusa Vulson de la Colombiere.
    Takto “vyfarbené” erby nájdete často v starších publikáciách, na pečatidlách alebo ich rytinami zdobených predmetoch.
    Jasné! Vie každý! Ale ktoré “šrafy” patria tej alebo onej farbe?
    Na týchto dvoch príkladoch si môžene preveriť vašu pohotovosť. Prvý obrázok je “klikací” a teda aj s kontrolou správnosti.
    MMMMM
    Pokiaľ skúška dopadla dobre, gratulujem. Pokiaľ nie, tu sú jednotlivé farby v celej svojej vyšrafovanej kráse.
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
    a pre porovnanie skutočný skvost z roku 1893.
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
    Farby, ktoré sa výhradne používali za dobrých heraldických čias sú: zlato (žltá), striebro (biela), červená, modrá, zelená, čierna. K nim pribudli purpurová, ktorá pôvodne nebola farbou štítu, hnedá, sivá (Aschfarbe), železo atď.”Pokiaľ by ste niekedy mali pochybnosť pri určovaní farieb, pamätajte na jednu zo zásad heraldiky, ktoré znie – NA FARBU PATRÍ KOV A NA KOV FARBA.
    Ide však skutočne viac o zásadu než o presne vymedzené pravidlo o čom svedčia viaceré výnimky. Zlé jazyky tvrdia, že o to je život vraj zaujímavejší :thumbleft:.
    _______________________________
    Literatúra:
    BÁRCZAY, O.: A heraldika kézikönyve, Badapest 1897.
    BUBEN, M.M.: Encyklopedie heraldiky, Praha 1994
    KRÁL, V.: Heraldika. Souhrn pravidel a předpisův znakových, Praha 1900.
    ŠIMEK, B.: Rukověť heraldikova, Praha 1971-1972.
    WARNECKE, F.: Heraldisches Handbuch, Frankfurt a.M. 1893.
    ZENGER, Z.M.: Heraldika, Praha 1971.

  • dorotka

    Moderator
    10. apríla 2006 at 3:25

    Je to erb Pálfiovcov ? (teda bez slov.prepisu Pálffy)
    A čo erb čo používaš ako login (login ?)
    Ako sa dá dostať obrázok ako login ? Aj ja si chcem dáky dať. Poraď v poradni.

  • sasha

    Moderator
    10. apríla 2006 at 9:00

    Pre dorotku …
    erby som stiahol z netu, pretože som potreboval ilustračné obrázky, ktoré sa mi nechcelo skenovať. Šrafovaný patrí nemeckému rodu “Gueintz” a pečatidlo rodu “Haefely” (http://www.haefely.info/famhaefely_siegel.htm).
    Login znamená prihlásenie alebo prihlasovacie meno – v Tvojom prípade “dorotka”.
    Obrázok sa volá avatar a pri komunikácii na Internete je často sucho označovaný ako zástupný obrázok, fotografia používateľa.
    V skutočnosti avatár (avathar) značí vyššiu bytosť prinášajúcu ľuďom božské poznanie … zhmotnenie niečoho nadpozemského, božského …
    V Alexandrovom výkladovom slovníku by si ale našla:
    Avatar je virtuálny model duše “júzra” (najvyššieho vládcu binárneho sveta).
    Ostáva iba na Tebe, ktorú definíciu si vyberieš.
    Avatary chystám do obrázkov na budúci týždeň a pre Teba tam bude malé prekvapenie …

  • harp

    Administrator
    10. apríla 2006 at 18:14

    Avatary chystám do obrázkov na budúci týždeň

    Sasa ak ich budes mat pokope posli mi ich prosim do e-mailu a ja ich pridam do databazy avatarov v Obnova.sk.

  • sasha

    Moderator
    10. apríla 2006 at 22:04

    Napriek tomu, že jednotky teploty (teplotného rozdielu) sú vedľajšími jednotkami sústavy SI (Système International d‘Unités), niekedy je hodno mať pomôcku na ich prepočet. Najmä pri štúdiu staršej literatúry možno naraziť aj na inú ako Celziovu stupnicu. Netreba zvlášť zdôrazňovať, že nedodržanie predpísanej teploty môže mať fatálny dopad na výsledok experimentu a niekedy aj experimentátora. Aby ste v prípade potreby nemuseli hľadať v literatúre a prepočítavať, tu je malá pomôcka umožňujúca

    PREPOČTY JEDNOTIEK TEPLOTY.

    Nezahrnul som dodnes používaný stupeň Rankina (britsko-americký), pretože vzťah medzi Rankinovou a Fahrenheitovou stupnicou je podobný ako vzťah medzi stupnicou Kelvinovou a Celziovou. Teda 1 stupeň F = 1 stupeň R a začiatok Rankinovej stupnice 0 stupňov R = 0 stupňov K = -273.15 stupňov C = -459.67 stupňov F.
    Možno pri prepočítavaní prídete aj na to, čo ste už zabudli.
    Keby sa vám tabuľka pozdávala, pridajte si ju k záložkám.
    ___________________
    Literatúra abecedne:
    KAMENCEVA, E.I.-USTJUGOV, N.V.: Russkaja metrologija, Moskva 1965.
    KINCL, J.: Světové míry a váhy, Praha 1951.
    KONEČNÝ, L.-MANÍKOVÁ, Z.: ABC meracích jednotiek, Bratislava 1980.

  • dorotka

    Moderator
    11. apríla 2006 at 6:00

    saša,
    tie prepočty v jednotlivých meraniach teploty sú teda riadne krkolomné ! Tuším si to vytlačím, pretože to môžem používať pri čítaní americkej literatúry. Najmä pri obľúbenej tvrdej škole americkej detektívky, kde sa prekladateľom nechcelo pohrať s prepočtami (keď konštatoval koroner postup meravenia tela v súvislosti s teplotou prostredia, kde bola obeť)

  • sasha

    Moderator
    15. apríla 2006 at 21:27

    ZAJAC (a králik sa nerozlišujú) pre svoju rozmnožovaciu schopnosť je symbolom a atribútom plodnosti a nového života. Je mesačným symbolom a symbolom pondelka. Je tiež symbolom kolobehu života a mužskej homosexuality (podľa Barnabášovej epištoly). Jeho vyobrazenie na náhrobkoch symbolizovalo plynúci čas a krátkosť života.
    Fénická bohyňa plodnosti Astarte bola znázorňovaná s vajíčkom v ruke a zajacom po boku. V starovekom Egypte bol zajac sprievodcom boha zomrelých Osirisa. Gréci zasväcovali zajaca bohyni Mesiaca Artemis ale tiež patrónke podzemného sveta a kúzel Hekaté, ktorá dokonca mala brať na seba jeho podobu. Sprevádza aj bohyňu lásky Afroditu a Erosa ako symbol samopaše a nemravnosti.
    Motív zajaca sa v rokoch cca. 475-396 pred n.l. objavuje na gréckych minciach razených na Sicílii MMMMMMMM
    (strieborná tetradrachma, 410-405 pred n.l., 17.41 g) a za cisára Hadriána sa objavil aj na minciach razených v hispánskej provincii
    MMMMMMMMMMMMMMM
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMM(aureus, 134-138 n.l., 20mm, 7.24g).
    V Byzancii bol symbolom Krista a v ľudovom pojatí je považovaný za atribút zmŕtvychvstania, pretože zajac vraj nikdy nespí a pripomína Krista, ktorý premohol spánok smrti a vystúpil z hrobu do večného života. Pretože býval jedným z najčastejšie lovených zvierat, je považovaný za symbol loveckej cti.
    Kresťanstvo sa k nemu stavalo s istým odstupom pre jeho údajnú nadmernú zmyselnosť. Biely zajac sa objavuje pri nohách Panny Márie ako symbol víťazstva čistoty nad telesným pokušením. Titian (* 1488-† 1576), Madona s dieťaťom a sv. Katarínou, 1530, Louvre, Paríž.
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
    Stredoveké zobrazenie rytiera prenasledovaného zajacom symbolizuje bojazlivosť či zbabelosť.
    V heraldike sa vyskytuje veľmi zriedka.
    MMMMMMMMMMMMMM
    Ako príklad slúži erb mesta Libochovic, ktoré v roku 1336 kúpil Zbyněk Zajíc z Valdeka, pán na Žebráce od Jána Lucemburského.
    Ak ste mužmi formátu dnešných dní, je vám určite jasný význam tohto loga.
    Pokiaľ by sa vám dostal do rúk zajac z vizovického pečiva, vedzte, že symbolizuje postreh a nezabudnite, že zajačia labka prináša šťastie.
    ______________________________
    Literatúra:
    AUGUSTIN, J. : Česká Republika – V symbolech, znacích a erbech. Sokolov 1997.
    COOPER, J.C.: Symbolic and Mythological Animals, New York 1992.
    HALL, J.: Slovník námětu a symbolu ve výtvarném umění, Praha 1991.
    VOLLMER, W.: Mythologie aller Völker, Stuttgart 1859.
    Web:
    http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/secret/famous/emblem.html
    http://www.wildwinds.com/coins/greece/sicily/messana/

  • dorotka

    Moderator
    16. apríla 2006 at 20:16

    Plnohodnotné, pekné, aktuálne.
    Takmer po funuse však si dovolím doplniť : Zajac vzhľadom na svoju plodnosť bol kultovým zvieraťom starogermánskej bohyne úrody Ostary, od jej mena je odvodený aj nemecký názov Veľkej noci Ostern.
    Na Slovensku, najmä v mestách s nemeckým vplyvom, je tradícia vo veľkonočný pondelok viazaná práve na kult zajaca (deti hľadajú vonku zajačika-darček). Sú miesta, kde tento zvyk nebol prekrytý, ani súbežne neexistoval so zvykmi kupačky a šibačky.

  • sasha

    Moderator
    17. apríla 2006 at 6:56

    Veľkonočné zvyky ešte stále neboli uspokojivo vysvetlené, tvrdia znalí. Som vrták a preto, i keď neznalý (skutočne) dávam k dobru niekoľko faktov zo svojich zdrojov:Ostar (nordická mytológia) – pravdepodobne mesačné božstvo.
    Eostar, Ostera (germánska mytológia) – bohyňa mesiaca, plodnosti a jari. Za každého splnu brala na seba podobu zajaca, ktorý bol považovaný za posvätné zviera. Jej význam dokladajú dodnes dochované zemepisné názvy Oesterreich, Ostsee, Ostermiething a pod.
    “Thesen, nach denen der Hase (lat. Lepus) einer germanischen Vegetationsgöttin Ostera angehörte, sind dagegen Erfindungen von Wissenschaftlern aus dem 19. Jahrhundert, die das Wort Ostern, dessen Ursprünge noch heute im Ungewissen liegen, aus der deutschen Sprachgeschichte erklären wollten.”(Irmelin Ehrig)
    Nazdávam sa, že druhým zverom bestiária Obnovy by mohla byť “pánbožkova kravička”.

  • dorotka

    Moderator
    18. apríla 2006 at 3:38

    sašovi – už som nedočkavá, čo tým svojím nebožiecom vyvŕtaš k lienkam (ponúkam zdroje v Oďřejovi sekorovi)
    Je fakt, že som si naposledy osvojovala germánsku mytologickú školu cez bratov Grimmovcov pri večerných postieľkových posiedkach…

  • sasha

    Moderator
    18. apríla 2006 at 20:14

    Pre dorotku…
    Počúvaj Ty osoba mne krajne sympatická, zdroje máš len tuška Ti asi chýba, alebo čas(?) alebo chuť (?) alebo čo. Ten ping som hral na Teba a nie na svoj nebožiec. Ty nechceš byť “pokročilá”?
    MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

  • dorotka

    Moderator
    19. apríla 2006 at 4:50

    sašovi-úctivo ďakujem za pramene. Pravdaže chcem byť pokročilá a ešte pokročilejšia, ale keď tu nie je naporúdzi taký ten rebríček, alebo schody do nebe, tak netuším, aké žertvy ma očakávajú v postupoch k métam.
    Dá sa to dakde dočítať ? (objaviteľ S, M, L, Xl, XXL – pkročilý S…)
    Inak, zaujímalo by ma, z čoho vychádza slovo nebožiec (hádam len nie z nebožtíka ?)

  • harp

    Administrator
    19. apríla 2006 at 16:04

    Mety nemozno odhalovat dopredu. Prezradim len poslednu: “Obnova.sk Inventár”. Mozno vsak pribudnu aj rozne medzistupne. Vsak sa nechajte prekvapit. :)

    Smajliky dostanes do textu tak ze na ne kliknes v lavom menu, ked pises prspevok. Alebo si kliknes na odkaz pod nimi: “Zobraziť ďalšie smajlíky (emotikony)” A vyberes si zo zoznamu kompletnych smajlikov.

  • ghost

    Member
    9. júna 2006 at 23:59

    JÓóóó tady se mi líbí. Jen nikdo nechce radit, kromě nás. A my se ptáme jestli víte co je nickamínek. Našli jsme to v jedné staré receptuře.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť