aktivita diskusia Pamiatky Pamiatková ochrana historických sídelných celkov

Tagged: 

  • Pamiatková ochrana historických sídelných celkov

    Posted by palo on 30. januára 2007 at 16:11

    1st CALL FOR PAPERS:
    5th International Seminar on Urban Conservation CHANGING ROLE AND RELEVANCE OF URBAN CONSERVATION CHARTERS
    19 – 21 November 2007, Recife – Brazil

    The seminar is organized by the Center for Advanced Studies on Integrated Conservation (CECI) and the Graduated Program on Urban Development of the Federal University of Pernambuco.
    It is supported by: ICCROM, WHC/UNESCO, IPHAN, CAIXA and the Brazilian Ministry of Cities.

    Previous editions of the Seminar were held in Recife 1995, 1998, 2004 and Salvador 2001.

    Theme:
    Since “The Athens Charter for the Restoration of Historic Monuments” numerous documents: charters, conventions, declarations, guidelines, recommendations and the like have been adopted by variety of assemblies of professionals, politicians and dilettantes. These documents embody the ambition of their initiators to guide the conservation of monuments and sites in different countries, regions, and in the whole world. Each of them reflects the thinking of its creators at a given time. Changing times, new people and evolving collective experience give birth to new paradigms. They result in more documents, and sometimes in the efforts to revise the existing documents. This seminar addresses a problem expressed in three questions:
    1. Practice: Are these collectively produced documents effective and productive? Do they influence the practice of urban conservation, and how?
    2. Theory: Do these documents reflect the state of theory of urban conservation at their time? Do they drive the development of the theory? Do they respond to new ideas of philosophy and epistemology?
    3. Diversity: Are such documents and the principles expressed in them universally applicable? Do they need to be interpreted differently in different cultural settings?

    Authors interested in presenting a paper on one of above themes are welcome to submit an extended abstract (500-1000 words) in English to the executive committee of the seminar till 1 March 2007.

    Precise information on themes, organization and submission details can be found in the following website: http://www.ceci-br.org/5seminar

    Prof. Dr. Silvio Mendes Zancheti,
    CECI, President of the Administration Council

    emer odpovedal 14 years, 1 month ago 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    30. januára 2007 at 16:31

    Pripájam stručnú informáciu v slovenčine:

    19.-21. novembra 2007 sa bude v meste Recife v Brazílii konať 5. medzinárodný seminár o pamiatkovej ochrane historických miest na tému zmien v postavení a použiteľnosti rozličných dokumentov – chárt, dohovorov, deklarácií, zásad, odporúčaní a podobne – ktoré boli v minulosti prijaté v rôznych krajinách, alebo s platnosťou pre určité oblasti či celý svet. Každý z týchto dokumentov odráža myslenie svojich tvorcov a svojej doby. Ako ovplyvnili prax? Sú použiteľné aj v súčasnosti? Môžu mať takéto dokumenty a princípy v nich zakotvené univerzálnu platnosť v akomkoľvek kultúrnom prostredí?

  • vkotruszova

    Member
    1. novembra 2007 at 23:42

    Termin seminara v Brazilii sa blizi, viete kto sa od nas na nom zucastni a s akym prispevkom?

  • Anonymous

    Member
    30. októbra 2008 at 5:51

    Semináru sa nikto nezúčastňuje, ve´d máme vlastných onakvejších expertov:
    “Krajský pamiatkový úrad Žilina, pracovisko Ružomberok č.ZA-08/1044-002/KUL zo dňa 23. 9. 2008: Zámer je vypracovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Predmetom navrhovanej činnosti je novostavba obchodného centra AUPARK Ružomberok v zastavanom území centrálnej časti mesta. Predmetné územie sa nachádza v pamiatkovo chránenom území – v Pamiatkovej zóne mesta Ružomberok zapísanej v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR v registri pamiatkových zón pod číslom 27. Navrhovaná výstavba s uvedením funkčného využitia a konkrétnych kapacít zasahuje do pamiatkovo chráneného územia, atakuje nehnuteľné kultúrne pamiatky zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR situované v dotyku so záujmovým územím. Kultúrno-historické hodnoty riešeného územia sú uvedené v časti 3.3.2 vo všeobecnej rovine bez uvedenia konkrétnych aktuálnych údajov evidovaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. V časti 4. Základné údaje o predpokladaných vplyvoch navrhovanej činnosti na životné prostredie, vrátane zdravia a možnostiach opatrení na ich zmiernenie je v odseku 4.3.12 Vplyvy na kultúrne, historické pamiatky a archeologické, paleontologické náleziská a významné geologické lokality je uvedený zoznam pamiatkového fondu v záujmovom území dotknutom navrhovanou činnosťou s nepresnými údajmi. Pamiatkovo chránené územie – Pamiatková zóna mesta Ružomberok bola vyhlásená Všeobecno záväzným nariadením Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši č. 3/1991 zo dňa 16. 9. 1991. Pamiatková zóna je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR registri pamiatkových zón pod číslom 27. Pamiatkový fond je predmetom ochrany v zmysle ustanovení pamiatkového zákona.
    Krajský pamiatkový úrad Žilina vydal v zmysle § 32 ods. 7 pamiatkového zákona záväzné stanovisko k zámeru stavby na nehnuteľnostiach v pamiatkovom území pod číslom ZA-08/0941-03/BER zo dňa 22. 8. 2008, v ktorom stanovil podmienky z hľadiska ochrany pamiatkových hodnôt predmetného územia. Príprava investičnej akcie a jej realizácia bola podmienená vykonaním archeologického výskumu a vykonaním inžiniersko-geologického prieskumu, výsledky ktorých budú zakomponované do dokumentácie pre územné konanie.
    Navrhované riešenie polyfunkčného celku, v ktorom sú integrované funkcie služieb, obchodu a zábavy prezentované v predloženom zámere vypracovanom v auguste 2008 nie je v rozpore so záujmami ochrany pamiatkového fondu konkrétne riešeného územia pamiatkovej zóny. Riešené územie predstavuje v súčasnosti nezastavanú plochu, bez pamiatkových objektov obklopenú jestvujúcou urbanistickou štruktúrou predstavujúcou z hľadiska pamiatkových hodnôt a kultúrnych vrstiev heterogénne prostredie. Pri urbanistickom návrhu riešeného územia sú v tvorivej forme uplatnené v tvarovom pôdorysnom usporiadaní ustanovenia Medzinárodnej charty pre záchranu historických miest (ICOMOS) Washington 1987.
    Posudzované variantné riešenia sú z hľadiska zásahov do pamiatkového územia totožné, varianty sa odlišujú v dopravnom napojení navrhovanej stavby na nadradený komunikačný systém dopravy, v stavebnej úprave cesty I/18 a v zmene organizácie dopravy. Obidva variantné riešenia z hľadiska dopravnej obsluhy navrhovanej stavby rešpektujú historickú parcelizáciu a komunikačnú sieť tangovaného územia s charakterom pešej zóny ulíc Mostová a Podhora. Upozorňujeme na dôsledky znásobenia dynamickej dopravy v dotyku s južnou hranicou pamiatkovej zóny (ulica Hurbanova, Mlynská) vyvolanou navrhovanou stavbou – vplyv napojenia AUPARKU Ružomberok na mestský komunikačný systém.”

  • vkotruszova

    Member
    6. októbra 2010 at 1:09

    odporucanie UNESCO k ochrane historickeho urbanizmu sidiel … kedze sme Charty ratifikovali, mali by sme informovat vladu, ministerstva aj samospravy …etc.

    http://www.international.icomos.org/home.htm

  • emer

    Member
    7. októbra 2010 at 9:19

    odporúčania a charty nemajú záväzný charakter. Záväzný charakter pre štát majú ratifikované dohovory, v tomto prípade Európske dohovory.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť