aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Papier a disperzia, historicka tlac, knizna vazba
-
Papier a disperzia, historicka tlac, knizna vazba
Posted by admin_obnova on 5. októbra 2005 at 17:57Mikrovlna tu to je…
Anonymous odpovedal 19 years, 1 month ago 1 Člen · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
Anonymous
Member6. októbra 2005 at 0:30Ciže: 1. disperzia a historická tlač, knižná väzba
2. disperzia a novodobý papierK “jednotke” (použitiu disperzného lepidla pri reštaurovaní historickej knižnej väzby a tlače) námietky mám, ale to by mal podľa mňa každý reštaurátor. Pri reštaurovaní by sa mali používať čo “najautentickejšie” a v prvom rade reverzibilné materiály-lepidlá, (glej, škrobové lepidlo …) Keďže je možné že to po nás bude niekto niekedy opäť reštaurovať a zbavovať ručný papier starý nikoľko storočí disperzného lepidla je veľmi chúlostivá záležitosť. To isté platí o zosušených kožiach (usniach) a pergamenoch. Je však vecou každého reštaurátora, ako sa rozhodne a hlavne, čo napíše do protokolu. Tieto veci sú však samozrejmé a dúfam, že to tu píšem zbytočne:)
K “dvojke”, čiže použitiu disperzného lepidla na lepenie obyčajného, novodobého papiera nemám žiadne výhrady. Aj keď… niekto by mohol protestovať a posúvať tieto súvislosti do budúcnosti a tvrdiť, že nasledujúcim generáciám narobíme škodu a starosti. Ja si myslím, že v dobe mikrofilmov, digitalizačných zariadení, internetu a vobec v “infoveku” takéto obavy nemaju opodstatnenie. Hlavne, keď je dosť možné, že sa v budúcnosti nájdu účinné látky, ktoré šetrne odstránia každé disperzné lepidlo. Noooo hádam by sa o tom dalo diskutovať
Toto bol príspevok…kkk. Nemal by som položiť nejakú otázku?
Tak, čo si myslíte?
Už mi napadla prvá otázka: aké disperzné lepidlá poznáme?:) Ja poznám Duvilax, Herkules a videl som tu vedro s nápisom Rias. Sú ešte nejaké iné? Majú všetky rovnaké vlastnosti? Toľko otázok:)S pozdravom, mikrovlna.
-
Anonymous
Member7. októbra 2005 at 18:27ono uz pri vyrobe kniz. vazby je dolezite si uvedomit co ideme viazat.ja napriklad lepidla aj kombinujem (prirodne + synteticke) ,ale v podstate mikrovlna ma pravdu
-
Anonymous
Member7. októbra 2005 at 18:59povedal by som ale, ze povodny papier vydrzi podstatne dlhsie, ako dnesny…terajsia “kysla”technologia vyroby je menej trvanliva…takze lepidlo zostane, papier nie:-)))
-
Anonymous
Member12. októbra 2005 at 16:32bacil.pri porovnavani dnesneho a historického papiera: okrem kyslosti je rozhodujuce – dlžka vlákna a o aké vlákno idem.dnešná celulóza oveľa horšie znáša kyslosť a treba spomenúť neustále sa zhoršujúci stav život. prostredia teda aj ovzdušia a pod.
-
Anonymous
Member13. októbra 2005 at 23:47Co konkretne sa zhorsuje v zivotnom prostredi, resp. v ovzdusi a ma negativny vplyv na trvanlivost papiera? Nedavno som v referate renomovanej VS profesorky chemie pocul, ze napr. obsah siry v ovzdusi sa za poslednych 20 rokov zasadne znizil (cisla si zial nepamatam).
-
Anonymous
Member22. novembra 2005 at 22:51dobrý deň :-),poradíte mi ako by som si vyrobila papier..,postup,suroviny aké potrebujem…dakujem.pekný deň
-
Anonymous
Member22. novembra 2005 at 23:08Daniela, vytvoril som pre teba novu temu: Vyrobme si paier!
-
Anonymous
Member23. novembra 2005 at 17:55hlavne podmienky uskladnenia su v 80% v zalostnom stave.
podiel siry sa mozno znizil ale suma sumarum treba snad objektivne priznat ze z ostatnymi podielmi to tak asi nie je.
Log in to reply.