aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Patinování cínu

  • mazoslav

    Member
    31. augusta 2011 at 8:13

    Patinovať cín je celkom neobviklé, smiem sa spýtať aký bude účel? A aký by mala mať patina vzhľad?

  • tatar

    Member
    31. augusta 2011 at 8:31

    Trochu by som oponoval Mazoslav, pri výrobe vitráží tiffany metódou sa používa jú chemikálie na patinovanie, ja som sa stretol s hnedou, medenou, čiernou.

    Dá sa dosiahnuť rôzna intenzita patiny, stačí sa pohrať s farbou, koncentráciou (viac či menej zriedená) príslušnej chemikálie a časom pôsobenia.

  • mazoslav

    Member
    31. augusta 2011 at 9:22

    Cín sa vyskytuje oproti meďi, bronzu, mosadzi, striebre atď. v čistej forme len málo. V tomto ohľade je aj patinovanie cínu vzácne :) Okrem toho cín a olovo si vytvárajú stabilnú ochrannú patinu sami časom. Preto sa cín pri konzervácii patinuje zriedka.

    Ja si zas dovolím oponovať v tom že nestačí sa len pohrať s farbou.  (viac či menej zriedená) príslušnej chemikálie a časom pôsobenia.) Na výsledku záleží omnoho viac faktorov, jedným je aj prítonosť iných kovov, drsnosť a štruktúra povrchu, predpríprava povrchu pred patinovaním, sposob aplikácie, teplota a vhodné chemikálie….  

    Ja by som chemické úpravy povrchov kovov teda za moc easy metódu nepovažoval :)

  • zvedava

    Member
    31. augusta 2011 at 19:12

    mazoslave: jde o šperky. Jde o cín pravděpodobně s příměsí olova, ale poměr nevím. Vzhled, který bych si přála dosáhnout, bych nazvala asi jako “starostříbro”, tedy aby předmět zůstal spíše stříbrný, ale s tmavším probarvením prohlubní. Zkrátka jako zašlé stříbro. Podobné patinování jsem viděla, ale recept byl “tajný”, takže jsem se ho nedozvěděla.

     

    tatar: tyto patiny znám, ale neznám složení, já tuto patinu zakoupila jen s nápisem “černá patina”. Po její aplikaci cín okamžitě !!! zčerná takovým způsobem, že do podoby “starostříbra” ho nejsem schopna  sleštit – leda když zvolím hodně invazivní způsob, tedy nějaké obrušování, ale tím zase vzniká příliš tvrdý barevný kontrast a nevypadá to dobře. Ředění mne sice napadlo, ale nevím čím ředit, když neznám složení. Tekutina je bez zápachu, tak mohu zkusit vodu a uvidím co to udělá…

  • mazoslav

    Member
    1. septembra 2011 at 8:11

    Bronzová patina :

    50g síranu meďnatého+50g síranu železnatého+1000ml vody

    alebo

    200g octanu meďnatého+800g 10% kyseliny octovej

    aplikácia ponorom alebo natieraním, vhodné je povrch kartáčovať

     

    Čierna patina:

    1g chloridu platičitého+10g vody (…čo bude asi váš neznámy roztok, vďaka Pt nič lacné )

    aplikácia natieraním

    alebo

    10g kyslého vínanu draselného+40g konc. HCl+3g dusičnanu bizmutitého v 100ml konc. HNO3+1000ml vody aplikácia ponorom

     

    Ak doma nemáte malé laboratórium, tak je stále výhodnejšie kupovať si komerčné prostriedky, ako domov ťahať konc. kyseliny a jedy. Z vlastnej skúsenosti viem že by jedna rozbitá flaša HNO3 dokázala vysťahovať panelák :)

     

    PS: komerčné prostriedky by som neriedil, sú namiešané z ekonomických dovodov s minimom chemikálií. Ak sa zriedia prudko klesá ich účinnosť. Okrem toho vačšina patín funguje len pri určitom pH, ktoré sa pridaním vody mení. Tónovanie patiny sa skor riadi expozičným časom roztoku a teplotou ako jeho riedením. A ak riediť tak iba destilkou.

     

  • zvedava

    Member
    1. septembra 2011 at 12:23

    Mazoslave, díky moc. Na to s tím chloridem platičitým jsem už i narazila, ale ani nevím, kde ho koupit a pravda je, že jelikož nevím jak by to fungovalo, bych za něj žádné větší prostředky stejně dávat nechtěla.

    S laboratoří máš pravdu, to mi vůbec  nedošlo.

    Zkusím tedy alespoň naředit tu průmyslovou patinu, děkuji za tip s destilkou, to mně nenapadlo, ale má to logiku. Přinejhorším trochu té patiny zkazím. Ale je tam skutečně předpoklad, že to není zase tak moc nebezpečné svinstvo, prodají to každému laikovi, a není u toho žádné extra varování.

  • docent

    Member
    1. septembra 2011 at 12:35

    Takže keď už vieme na čo sa patinovanie má použiť, jeden recept na patinu – starý cín. Používali sme ho na lokálnu patináciu opravovaných miest na cínovom riade, ktoré pôsobili rušivo.

    dusičnan vizmutitý   3g

    rozpustený v koncentrovanej kyseline dusičnej   100 ml

    vínny kameň   10 g

    koncentrovaná kyselina solná   40 g

    destilovaná voda   1 l

    pracuje sa pri 20°C a odtieň závisí od doby pôsobenia.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť