-
Pestovanie ryže na Slovensku
Ryža je stará kultúrna plodina pestovaná už okolo 5 000 rokov. V našom jedálničku ju bežne používame aj keď naša krajina nepatrí k jej pestovateľom. Ale bolo tomu vždy tak?
Aj keď ryža sa ako potrava objavila u nás už skôr, prvé záznamy o jej pestovaní sa viažu k obdobiu tureckej okupácie Uhorska. Ako píše Ján Čaplovič vo svojich Obrázkoch zo Slovenska „Ryža sa s veľkým úspechom pestovala už v 17. storočí, za tureckej nadvlády, a to na niekoľkých ostrovoch v Dunaji, pod prítokom Hrona. Po odchode Turkov jej pestovanie zaniklo.“
Nie je to ale úplne pravda. Napríklad keď 17. júla 1575 Turci obsadili Modrý Kameň zotrvali v jeho okolí necelých dvadsať rokov. V tom čase pestovali ryžu v okolí Ipľa a v Poltári. Teda doklady o pestovaní ryže na našom území pochádzajú už zo 16. storočia.
Ďalšie experimenty s pestovaním tejto plodiny sa viažu k obdobiu vlády Márie Terézie. Od Jána Čaploviča sa dozvedáme, že úspešné pokusy s pestovaním ryže robil grécky kupec v Temešskej župe.
Najväčší ryžový experiment u nás sa odohral v povojnovom období na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia. Vtedy sa budovali ryžoviská na viacerých miestach južného a východného Slovenska. Známe boli napríklad ryžoviská v Ivanke pri Nitre, Kolárove, Želiezovciach, v Dedine Mládeže, Zlatnej na Ostrove, v Strede nad Bodrogom či Kráľovskom Chlmci.
Log in to reply.