aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie petrifikácia dreva kolofóniou

  • petrifikácia dreva kolofóniou

    Posted by ibaze on 28. apríla 2012 at 12:11

    Dobry den,

    skusam “zrestaurovat” nie moc hodnotnu drevenu kniznicu. Predpokladam, ze pochadza niekedy z 50-60 rokov min. storocia a je v nej asi 3-5 dier po cervotococh (predpokladam, ze uz neaktivne), takze nejaku super kvalitnu petrifikaciu nie je treba. Navyse som chcel byt eko a postupovat starymi metodami, preto som nevolil solakryl,… ktory je na tychto strankach hodne odporucany.

    Skusil som postupovat podla:

    http://www.rady-kutilum.com/petrifikace-poskozenych-predmetu-82

    Teda kalafuna + lieh (+ trochu acetonu a benzinu). Vsetko prebehlo v poriadku, az na to, ze po zaschnuti je povrch dost lepivy. Neviete, ako sa tej lepivosti zbavit? Navod som si precital este raz a objavil som tam vetu:

    “Po ukončení petrifikačních procedur a důkladném zaschnutí povrch předmětu opatrně očistíme technickým lihem a necháme oschnout.”

    Neni mi jasne to ocistenie tech. liehom: tyka sa to tej lepivosti, alebo je to len aby mi tam neostali viditelne kvapky kalafuny niekde na povrchu?  Napada ma moznost potriet povrch este raz  liehom (opatrne aby som predchadzajuce vrstvy nezotrel), cim by sa lepiva kalafuna dostala hlbsie do dreva a lepivost by bola eliminovana. Je to blbost, alebo by na tom mohlo nieco byt?

    vopred vdaka a klasicky: any additional help or comments will be highly appreciated :), ibaze

    ps drevo po natreni kalafunou dostalo super farbu (tmavu, po nasvieteni do tmavo-cervena) – az dokoncim, skusim postnut aj fotky (zatial sa mi to zdalo zbytocne)

    ibaze odpovedal 12 years, 7 months ago 4 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
  • 10 odpovede/odpovedí
  • nitram

    Member
    28. apríla 2012 at 15:00

    Zdravím

    Na ty rady kutilům bych byl opatrný…na prvním místě je třeba zvážit, zda je petrifikace nutná. 3-5 dírek od červotoče najdeš na každém staožitném kuse, a je zbytečné takto ” napadený ” kus petrifikovat. Petrifikují se pouze poškozené části (kvůli napadené noze, nenatíráš celou skříň)

    A další důležitá věc při petrifikaci. Na povrchu předmětu by mělo zůstat co nejméně petrifikačního roztoku, a tedy i té kalafuny v Tvém případě.

    V případě že chceš zachovat povrchovku na tom konkrétním kuse – kniznica, tak je potřeba zvážit, v čem tu kalafunu rozpustit. Pokud je PŮ šelak, tak si ji zničíš tím lihem…..

    A to že povrch lepí může být právě přebytkem kalafuny na povrchu, nebo by možná nebylo špatné vyzkoušet jiné rozpouštědlo – toluen, xylen apod.)….

    Takže v Tvém případě, bych se lepivosti zbavil tak, že povrch umyješ tím, v čem si kalafunu rozpouštěl….

    Nešlo by to zjistit z čeho je povrchová úprava, pokud z ní něco zůstalo a napsat sem ?

    Díky a hodně úspěchů s petrifikací, třeba další dopadne lépe

    Nitram

  • ibaze

    Member
    28. apríla 2012 at 19:37

    Nitram – vdaka za rychlu reakciu!

    pravdou je, ze to berem ako relax po praci, zato som sa do tej petrifikacie pustil (aj ked ako spravne pises, nebolo to nutne – proste nikdy som to nerobil a chcel som si to vyskusat). Povrchovu upravu som pred petrifikaciou dal dolu  – bola to nejaka olejova farba (petrifikoval som teda ciste drevo) a az sa petrifikacia ukonci, budem riesit povrchovku (predpokladam kombinaciu lneny olej + vcely vosk).

    Este pre istotu – ci som ta spravne pochopil:  kalafunu som rozpustal v tech. liehu; ty pises: “Takže v Tvém případě, bych se lepivosti zbavil tak, že povrch umyješ tím, v čem si kalafunu rozpouštěl…

    To slovko “umyjes” znamena: naniest lieh a mokrou handrou odstranit povrch (neodstrani sa tym cela zpevnujuca vrstva)?

    Nevsiakla by sa kalafuna tym, ze by som len naniesol lieh (bez toho aby som to odstranoval handrou?)

    este raz diky! a pekny vikend, ibaze

  • docent

    Member
    29. apríla 2012 at 20:56

    ibaze, neviem čo chceš spevňovať na “nie moc hodnotnej drevenej kniznici … niekedy z 50-60 rokov min. storocia”. Pravdepodobne sa ti páči cudzokrajné slovo “petrifikácia”, ktoré znie skutočne náramne eko. Celkový dojem kazí len ten benzín a aromatické uhľovodíky, ktoré odporúča Nitram (čo nie je výčitka).

    V každom prípade zvolené “ošetrenie” je nevhodné, i keď v podstate neškodné. Petrifikácia – “skamenenie” sa používa iba v tých prípadoch keď je potrebné obnoviť pevnosť a stabilitu narušených materiálov. Vo väčšine prípadov je petrifikácia totožná s inpregnáciou. Kalafuna je jedným z mála nevhodných petrifikačných materiálov, zvláť pri petrifikácii mechanicky poškodených predmetov.

    Pretože to tu zas funguje ako sa softu chce – popisky.

    horný – Príklad vzhľadu narušeného dreva.

    spodný – Petrifikácia je namieste.

  • nitram

    Member
    29. apríla 2012 at 21:33

    Ibaze, na tvoji otázku ti odpovím ano, odstraní. Konsolidant ( v tvém případě kalafuna) musí vsáknout do dřeva, čím hlouběji, tím lépe.

    Protože dřevo je pravděpodobně zdravé a není narušené, tak ta kalafuna zústala logicky na povrchu a nikam nevsákla. Takže teď musís tu kalafunu umýt, tím pádem tvoje ” petrifikace ” byla zbytečná .

    Pokud si chceš vyzkoušet petrifikaci, doporučuji sehnat si nějaký rošrotovaný kousek, v takovém stavu jako na fotce od docenta….a na tom si to vyzkoušet.

    Pokud to jde, poškozenou část ponoř do petrifikačního roztoku – jako na fotce –  v tomto případě solakryl v toluenu. A nech ji tam klidně den, dva aby roztok prostoupil co nejhlouběji.

    Samozřejmě pokaždé to není možné, ale je to účinnější než nátěr, injektáž apod.

    ZDAR

  • harp

    Member
    30. apríla 2012 at 10:08
  • harp

    Member
    30. apríla 2012 at 10:13
  • ibaze

    Member
    30. apríla 2012 at 12:53

    Pane docente – 50% trefa!; slovo petrifikacia mi je sice putna, ale kalafuna/kolofonia – ta ma fascinuje :)

    Aha – ja som si povodne myslel, ze petrifikacia = zpevnenie, ale v zmysle obecneho zpevenie teda: (naivne) z dreva tvrdosti X bude drevo tvrdosti 1.2X (nie v zmysle z poskodeneho dreva bude drevo menej poskodene) – dakujem za upresnenie! Dobry aj ked trochu extremny obrazok petrifikacie je tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Petrified_wood , http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c/Polished_slice_of_petrified_wood.jpg

    Nitram – budes mat pravdu – bolo to zbytocne, ale neskodne. Zaujimave je, ze zboku ta kalafuna vsiakla a je to v poriadku, kdezto zvrchu to ostalo lepkave. Bud z boku bolo drevo porusne/menej huste (aj ked sa na pohlad nezdalo), alebo som namiesal menej koncentrovanu kalafunu (boky som robil v inokedy nez vrch).

    Harp – v  tvojom 2. linku: http://www.obnova.sk/diskusia/povrchova-uprava-dlazkoviceprosba-o-radu?page=1 sa spomina recept: oleje+ vosk+selak (variacie tohoto receptu sa objavuju casto), neni mi jasne ako sa tam prida ten selak. Nahreje sa vosk prida olej, ale ako tam zamiesat selak (selak sa tavi predsa pri vyssich teplotach nez vosk; vosk bude vriet ked budem chciet roztavit selak). Jedine ma napada nasypat selak rozdrveny uplne na prach – je to spravne?

    3. link o botickach je zaujimavy, len neviem najst suvis s petrifikaciou a drevom :)

    vdaka pani!, ibaze

  • docent

    Member
    30. apríla 2012 at 13:58

    ibaze, malá poznámočka. Angličania v svojom nedokonalom jazyku neoznačujú obratom “Petrified wood” petrifikované ale skutočne skamenelé drevo – dendrolit.

  • harp

    Member
    30. apríla 2012 at 15:09

    Selak sa da rozpustit napriklad v liehu a ten sa da primiesat do vosku roztopeneho napriklad v toulene, terpentine ci benzine a nasledne mozes primiesat olej.

    K Selaku: 

    http://www.obnova.sk/stitky/selak

  • ibaze

    Member
    30. apríla 2012 at 18:50

    Pan docent: hmmm, super poznamocka – jj, zaujimavy posun vo vyzname slova medzi jazykmi. Myslim, ze to co tu nazyvame petrifikaciou, anglicania nazyvaju ako wood hardening – aspon v nejakych diskusiach som na to natrafil. V jazykoch sa trosku vyznam zase ja a oznacit nejaky za nedokonaly by som sa teda neodvazil … :)
    Jasne, je pravda, ze kazdy jazyk ma iste uskalia, nejasnosti, prip nema vyrazy pre nejaky pojem, alebo ich ma zase mnoho (eskimaci a pocet vyrazov na sneh), ale prave tymity zlozitostami je jazyk krasny a zaujimavy a cela MT (Machine Translation), prip. AI (artificial intelligence) na nich furt slusne krachuje. Existuje teoria, ze existuje metajazyk a prirodzene jazyky (anglictina, chorvatstina, hindi,…) su jeho instancie – ale tusim sa to este nikomu nepodarilo dokazat (mam pocit, ze Noam Chomsky o tom zaujimavo pise – nie som si isty, viac: http://cs.wikipedia.org/wiki/Noam_Chomsky)

    Ale aby som to posunul spat a cele sa to tykalo kalafuny a petrifikacie: Petrifikoval som to aj kvoli tomu co vidiet
    na obrazku (nie len kvoli experimentu s kalafunou :) ). Expertom sa dopredu ospravedlnujem za terminologiu, ale netusim ako inak to nazvat. Ked sa lepsie pozriete na drevo v cervenom kruzku, vidiet, ze sa tam vytvorili strbiny/fugy/priehlbinky/drazky/dzuzny (napadlo ma ze sa vysusilo letne drevo a zmensilo objem a tym sa tie strbiny vytvorili). Myslel som, ze prave petrifikacia by tento problem mohla vyriesit, ale ukazalo sa ze nie. Popravde mne to tam moc nevadi, ale len zo zvedavosti – ako by ste to riesili vy – nejaky tmel, alebo existuje ine elegantnejsie riesenie?

    (fotka je dost na prd, ale nemam moznost odfotit lepsi detail)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť