aktivita › diskusia › Hrady, zámky a kaštiele › Pevnosti.sk
Tagged: cat_hrady
-
Pevnosti.sk
Posted by milo1 on 5. marca 2010 at 9:40Slovenské stránky o opevnení sú na novej adrese http://www.pevnosti.sk
Novopridaná je stránka o delostreleckých kavernách – opevnení Bratislavy z obdobia 1. svetovej vojny.
V článku o opevnení v Šahách sa zobrazujú fotografie.
Stránky sú už optimalizované aj pre Firefox.bacil odpovedal 14 years, 8 months ago 5 Členovia · 20 odpovede/odpovedí -
20 odpovede/odpovedí
-
Milo,
zapojil by sa do spolocneho projektu mapujuceho taketo stavby, alebo chces ist vlastnou cestou? -
Michal ak mozem pridam sa kvam aj tak nemam co na praci. Tak Ak budete potrebovat pracanata tak staci povedat
-
Harp,
o aký projekt sa jedná? Ide o pohraničné opevnenie, kaverny, pevnosti alebo všetky fortifikácie na Slovensku? -
Ahoj Milo!
Stránka ma veľmi potešila, vyrastal som v Karlovke, tie delostrelecké bunkre bunkre z prvej svetovej sme ako decká furt preliezali (bezdomovci vnich vtedy ešte nebývali – žiadni neboli). Nič moc som o nich nevedel, nevenujem sa vojenskej histórii, ale často mi napadne, že je ich škoda.
Sú to zaujímavé objekty, súčasť dejín, a pritom nepožívajú žiadnu ochranu a postupne zanikajú. Aspoň jeden by bolo skvelé zachovať a prezentovať – sú na hojne navštevovaných lokalitách, myslím, že o oteckov so synmi by nebola núdza. Neuvažujete o niečom takom?
Podarilo sa vám získať aj nejaké dobové materiály? Plány opevnenia, stavebné výkresy…? Existuje čo i len jediná fotka dokončeného delostreleckého postavenia? Záznamy o ich výzbroji? Veľmi by ma zaujímalo, ako tie postavenia vyzerali v čase, kedy boli pripravené na bojové nasadenie…alebo…odpusti úplnému laikovi možno hlúpu otázku: podzemné priestory slúžili len ako krátkodobý úkryt posádky v čase nepriateľského protiútoku, alebo aj ako ubikácia?
Pozdravujem, a prajem veľa zdaru!
-
Ahoj Martin,
dík za príspevok, som rád, že stránka zaujala.
Kavernu ako múzeum neplánujeme, nie je tam čo vystavovať. Tie objekty sú voľne prístupné, dajú sa pozrieť kedykoľvek.
Historické materiály by sa mohli nachádzať v depozite vojenského múzea vo Viedni.
Nemyslím, že kaverny slúžili ako stále kasárne, nie sú na to vybavené. Mohli poskytovať len krátkodobý úkryt. -
Samozrejme, pozrieť sa dajú, sám som sa ich dačo napreliezal, a moja manželka v nich každoročne počíta netopiere ;-)
Pod “prezentovať” som mal ale na mysli ničeo trochu koncepnejšie: objekt sprístupniť v pôvodnom stave (odstániť navalenú zeminu, obnnoviť aspň náznakovo, terénne úravy v okolí…) a priblížiť jeho históriu v súvislostiach.
Určite by tam bolo aj čo vystavovať: už len taká mapka rozmiestnenia ostatných kavern je zaujímavá! Rovnako to stručné, no hutné vysvetlenie dôvodov ich budovania v súvislostiach vývoja prvej svetovej je dobré, tak ako ho máš na stránke. Dobové fotografie, stavebné plány, mapy, obrázky výzbroje (pre aké delá boli určené…?). Ak veľmi popustím uzdu fantázii: ak by v mihotavom svetle kahancov boli naskladané bedne na muníciu a zopár fúzatých figurín v uniformách, tak sa z takejto návšetvy stane pre nejedného bratislavského chlapca silný zážitok. A hlavne, nepochybujem že vyvolá väčší záujem o dejiny, než všetky súdružky učiteľky dejepisu dokopy ;-)
Prezentáciu by si zaslúžili (a možno dokonca oveľa viac) aj opevnenia z prvej republiky – v Čechách ich je s úspechom sprístupnených niekoľko…
Nechcem mudrovať, keď sa do toho sám nemienim púšťať, venujem sa iným pamiatkam, ale bol by som nesmierne rád, keby sa tomu niekto venovať chcel a mohol. Pri interpretácii a prezentácii by som už milerád pomohol aj osobne, aj keď opakujem, vo veci vojenskej histórie som naprostý laik.
-
Neviem, či tu nedošlo k omylu, tak len pre vysvetlenie – moja práca nemá s históriou absolútne nič spoločné, nie som zamestnancom múzea ani historického ústavu a pracovne som vyťažený po celý týždeň a niekedy aj cez víkendy. Nevenujem sa dejinám.
Okrem toho na bunkromúzejníka nemám náladu a potrebnú kvalifikáciu – nie som novinár. Pretože na Slovensku je to tak:
– bunkre vo svojom voľnom čase a zadarmo hľadám a popisujem ja,
– opravuje ich a výstavy robí vo svojom voľnom čase a zadarmo novinár,
– a darmožráči vo VHÚ sa v pracovnej dobe a za peniaze kopú do zadkov od nudy alebo si vyťahujú sušne z nosa. Popritom sa tešia na slušné vojenské dôchodky a odchodné.Dúfam, že je zrejmé, čo som tým chcel povedať. Tento systém ja podporovať nebudem. Nebudem venovať svoj čas a peniaze do niečoho, o čo nemám záujem a za čo berie pekný plat niekto iný. No way. Stačí, ako dopadol chudák Gyimesi. Za dobrotu na žebrotu. Rozhovor s ním ma navždy vyliečil z akéhokoľvek dobrovoľného múzejníctva.
Hľadaním tých kaverien som zabil 2 roky života a rád by som už skúmal zas niečo nové. Napríklad: spomínaš sčítačov netopierov. Tak s nimi som mal dobrú spoluprácu, upozornili ma na niektoré zaujímavosti, okrem iného na veľké podzemné priestory pri Kováčove. Toto treba ísť preskúmať, okrem toho sú nenájdené kábelové objekty úseku B, opevnenie na juhu stredného a východného Slovenska, je tu problém druhej colnice v Petržalke a kopec ďalších, doteraz neskúmaných vecí. A to je to, čomu sa chcem venovať a nie plesnivieť vo svojom voľnom čase v kaverne pre pobavenie bratislavských oteckov s detičkami.
Prečo zvýrazňujem to “bratislavských”? Ja som sa totiž ako decko nehrával v kavernách, ale s granátmi v lesoch na Dargove. Hrdí Bratislavčania o tieto objekty zakopávali pri prechádzkach od mala celé roky a nikto z nich sa nezmohol ani len na to, aby o nich niečo zistil a dal to na web. Nie to ešte, aby v niektorej z nich spravil múzeum.
K tomu smerovala aj moja poznámka o voľnej prístupnosti kaverien v predchádzajúcom príspevku. Kto tam chce robiť výstavu – nech sa páči, nič mu v tom nebráni. Už tam dávno mohla byť.Ešte k tej poznámke o prezentácii opevnení z 1. republiky – nie je známe, že objekt B-S 8 sa už rok rekonštruuje? To je ten novinár, ktorého spomínam – Miro Košírer. Budem tu musieť dať pár fotografií z obnovy toho bunkra.
-
Milo – nejaké fotky z toho podzemia pri Kováčove nájdeš na našej stránke…fotogaléria rokov 2008-2009 (historické podzemie)
-
Ospravedlňujem sa, asi môj príspevok vyznel inak, než som zamýšľal. K omylu nedošlo, naopak, takých je nás tu viac, čo sa živíme normálnou prácou v súkromnom sektore a vo svojom voľnom čase sa venujeme pamiatkam. Funguje tak napokon obnova väčšiny hradov, alebo aj vodné mylny v Kvačianskej doline, ktorým sa konkrétne venujem aj ja.
Práca verejnej sféry v tejto oblasi je téma na dlhé diskusie, tiež som si v tejto súvislosti chlipol z pohára horkosti, ale myslím, že nemá zmysel sa nad tým znechucovať. Koniec koncov, keď počúvam, s čím všetkým musia zápasiť oni, nezávidím im ani trochu. A čo robíme my, vo svojom voľnom čase, a často za vlastné peniaze, robíme asi najskôr preto, že nás to baví a napĺňa. Máme tú obrovskú výhodu, že sa môžem rozhodovať slobodne a nezávisle čo chceme robiť a ako to budeme robiť. (To je tiež dôvod, prečo dobrovoľníci často dokážu spraviť lepšiu robotu, než profesionáli.)
“Prezentácia” kaverny je myšlienka, ktorá ma síce nadchla, ale rovno som priznal, že sa jej momentálne sám venovať nemôžem a Bože chráň, aby som to vnucoval niekomu inému!
Za Tvoju doterajšiu systematickú prácu Ti jednoznačne patrí uznanie, a verím, že ten materiál časom veľmi pomôže ďalším, ktorí sa budú chcieť tejto téme venovať. Prinajhoršom si ju odložím na staré kolená pre seba ;-)
Zdravím, a prajem veľa zdaru!
-
No a je to tu. Kým som sa sral s kavernami, ten Kováčov už niekto preskúmal. Bacil, od koho ste sa o tých priestoroch dozvedeli? Tiež od netopierákov? Alebo je to niekde v archíve?
Bol som tam zatiaľ len raz. Pri lesnom chodníku nad sanatóriom som objavil 3 hlboké vertikálne šachty. Dole som ešte nebol.
-
Aha, spolu s mojím príspevkom sa tu objavil aj príspevok Martinov.
Martin – jasne, rozumieme sa. -
Koniec koncov, keď počúvam, s čím všetkým musia zápasiť oni, nezávidím im ani trochu.
Ešte by som chcel zareagovať na toto. Neviem, s čím zápasia iné štátne inštitúcie, ale do zákulisia VHÚ trochu vidím a ten veľmi nezápasí.
Posledná skúsenosť: keď za nimi došiel Miro Košírer, že či nemajú nejaké materiály k petržalským bunkrom, aby to tam vystavil, viete, čo mu dali?
PrintScreen mojej stránky. A ešte to drzo vyhlásili za svoj vlastný materiál. No comment.Aby som nezabudol, Martin, tiež prajem veľa zdaru!
-
Bacil, pozrel som tie fotky na vašej stránke. Veľmi zaujímavé. Je tam aj fotka, na ktorej je ústie jednej zo šachiet, ktoré som našiel v lese na povrchu.
-
Nuž kamarát z Prahy našiel malý článok o tom niekde na nete a keďže sa zaujmajú o podzemie, šli sa tam pozrieť. Inak majú peknú stránku: http://www.podzemi-cma.cz
Z archivu zatial nemáme nič – vieme len, že sú to z II.sv.vojny nedokončené priestory pre zásobníky PHM z neďalekých rafinérií. V sanatóriu bol dedo, čo si pamätal na vojakov, čo to robili…
Inak neďaleko je sklad streliva pre flak, čo chránil vstup do doliny. -
Sklad streliva pre Flak??? Ako to vyzerá, ako nejaký okop alebo budova? Boli ste tam aj s detektorom?
Log in to reply.