aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo podlaha v dome s kamenným základom

  • podlaha v dome s kamenným základom

    Posted by roman-kupec on 10. apríla 2010 at 21:32

    Ahojte,
    mám dom, ktorý má 140 rokov, postavený z pieskovca (kameň sa dá rezať, sekať ako ypor) a základ má iba z tvrdého kameňa zlepeného hlinenou maltou. Chcel by som mať podlahu, ktorá dýcha, čiže vlhkosť nechcem potlačiť izoláciou a betónom. Zatiaľ mám takúto predstavu: najskôr pôvodná hlina, prvá vrstva makadam, potom slamený balík (mám dosť priestoru pod budúcou podlahou), potom dlážkovica na drevených trámoch. Zatiaľ nemám jasno do čoho položiť drevené trámy (uvažujem o debniacich tvárniciach položených ešte do prvej vrstvy, ale to by museli byť vysoké stĺpiky) a ako zabezpečiť, aby slama prežila vlhkosť. Uvažoval som o hlinenom zámaze na makadam (dostal som tip dať ho na jutovinu). Neviem, či toto je téma pre túto stránku, ale skúšam.
    Ďakujem
    Roman

    tomezv odpovedal 7 years, 2 months ago 14 Členovia · 25 odpovede/odpovedí
  • 25 odpovede/odpovedí
  • robertm

    Member
    11. apríla 2010 at 10:39

    Ťažko takto na diaľku zhodnotiť stav vašej podlahy. Principiálne hlin akonzervuje keď je suchá, teda príde do styku iba so vzdušnou vlhkosťou. Tiež platí, že zhutnená ílovidá hlina v pomere asi 1:2 funguje ako hydroizolácia, používa sa miesto fólie do jazierok. Ak sa do domu nejak môže dostať voda, cez makadam bude pretekať bez prekážok. Asi najjednoduchšie opatrenie aby do domu nezatekalo je, aby podlaha bol avyššie ako okolitý terén, gravitácia nepustí. Potom tam natrieskať ten zhutnený íl a povedzme makadam na oddelenie vzlínajúcej vlhkosti. Na to slamu. Treba zabezpečiť aby voda nevzlínala cez steny, čiže nechať škáru medzi stenou a slamou.

  • robertm

    Member
    11. apríla 2010 at 12:26

    Vlastne keď bude podlaha vyššie ako terén, tak zhutňovať hlinu netreba.

  • miro-carsky

    Member
    12. apríla 2010 at 21:36

    Ja by som sa pravdepodobne tej slamy vzdal. Davali to pod podlahu len v celoslamenych domoch a cela tato podlaha letela 30 cm nad povrchom zeme. A este treba urobit opatrenia aby do nej nic nezatieklo ani zvrchu.
    Aj ked – hnitie vyraba teplo…
    Ja by som to pravdepodobne riesil tradicne – cize udupana hlina, potom vrstva sotoliny (makadam, liapor), do ktorej sa ulozia pastrholce a na ne sa nabiju dosky

  • robertm

    Member
    13. apríla 2010 at 10:55

    Tepelný odpor hliny pod domom je orientačne R = 2. To nie je málo.

  • porsena

    Member
    13. apríla 2010 at 14:36

    drevo v priečnom smere má tiež dobrý tepelný odpor, takže samotné dosky sú dobrá izolácia.

  • miro-carsky

    Member
    14. apríla 2010 at 0:04

    No, uz by to nebolo moc tradicne, ale daju sa dat dosky a na ne este dlazkovica

  • robertm

    Member
    14. apríla 2010 at 10:27

    Tepelný odpor dreva a vzduchovej medzery pod ním sa uplatní ak v podlahe nie sú (veľké) škáry. Tepelný odpor častí podlahy je orientačne:
    – hlina pod domom: R = 2 , závisí od mnohých faktorov
    – makadam: R = 0,nič
    – slama 30 cm: R = 4
    – vzduchová medzera pod podlahou R = 0,2
    – 3 cm drevena podlaha: R = 0,25
    – prestup tepla z miestnosti do podlahy R = 0,15

    Nové domy musia mať minimálne R = 3.

  • robertm

    Member
    14. apríla 2010 at 10:35

    Jedným z riešení je aj makadam, na to polystyren, na to drevena podlaha bez hranolkov, po obvode nechat skaru pár cm, aby sa hlinená podlaha mohla cez makadam odvetrávat. Styrén je však jedovatý, a ak ste si kúpili starý dom, zrejme chcete bývať v zdravom prostredí.

  • robertm

    Member
    14. apríla 2010 at 10:49

    Máte studenú podlahu? Prečo ju chcete zatepľovať? Ok. Ak zabezpečíte suchú podlahu, tak slama ako izolacia moze byt zaujímavá. Ak podlaha nebude niest velke zatazenie, teda len stôl, postel, gauč, tak typujem že by mohlo stačiť pozbíjať z drevených hranolov a dosák podlahu priamo položenú na slamu. Akékoľvek veľkoplošné dosky by som nedával, pretože sa z nich vyparujú škodlivé chemikálie. Hlinená podlaha sa typujem tiež dá položiť priamo na slamu. zrejme bude treba pripravene zhutnene vyrobky (kocky, tehly), ktore sa vo vlhkom stave budu ukladat a lepit. Na to este naslaplna hlinena vrstva. Ale to len typujem, mozem sa na to pozriet ak mate zaujem. Pri väčšom zaťažení podlahy bude treba drevenú konštrukciu, podobnú ako na strechu. Pod konštrukciu by mohla íst spomínaná slama.

  • robertm

    Member
    14. apríla 2010 at 10:52

    Skúste dať v jednej izbe tú slamu, na to pozbíjať drevenú podlahu. A uvidíte čo to spraví. Je to lacné, môžete experimentovať.

  • yergush

    Member
    14. apríla 2010 at 20:34

    inšpirácia
    … a dlážku z fliaš, čo už do obchodu nevezmú, na tom hlina riadne udupaná,na tom na dlaň slamy … zdroj http://www.vladoblas.estranky.cz/stranka/dennik
    no to je “zkulturnený prístup” v zmysle posolstva filmu http://nadhernazelena.szm.com, nestrávitelný pre každého …

  • roman-kupec

    Member
    23. apríla 2010 at 10:55

    Dakujem vsetkym za prispevky. Yergush ta informacia o sklenenej podlahe je kde v tom denniku? Inak Vlada poznam osobne a uz sme to spolu raz konzultovali :-), ale rad by som si precital, co pise…..a nadherna zelena je tiez moj oblubeny film!

  • kety

    Member
    29. apríla 2010 at 22:56

    Ja by som to pravdepodobne riesil tradicne – cize udupana hlina, potom vrstva sotoliny (makadam, liapor), do ktorej sa ulozia pastrholce a na ne sa nabiju dosky
    Citam, citam rady z prechazajucich obdobi, robim si vycitky, ze vase rady neposlucham , az konecne Mirov prispevok ma uspokojil. Takze sme v stadiu vyvozenej hliny a navozeneho kamenia, ktory je udupany.Moj manzel navozil cca 7t kamenia za 3 dni- moj obdiv.
    Teraz tam pojde 10 cm vapno+piesok , do toho postrholce a na to ohoblovane dosky.
    Prepac Doky, ale tvrdo odmietam beton. Inac vdaka za rady- za zaujem som uprimne rada.
    Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil. (Ak bude este nasa chalupa existovat, lebo obchvat Kremnickych Bani sa asi bude stavat)

  • evi

    Member
    29. apríla 2010 at 23:11

    Za par rokov vam dam vediet ako sa Andulkin recept osvedcil.
    kety, sme na tom podobne, aj my sme aplikovali Andulkin recept a budeme čakať, čo to urobí. (Medzi postrholce dávame liapor.)
    Ešte malé doplnenie – z vnútornej strany sme dali ku stene nop fóliu – v zóne, kde je pieskovápno, aby sa kamenné múry nedotýkali zmesi a tá od nich potenciálne nenavlhla.

  • vlcik-tlcik

    Member
    30. apríla 2010 at 6:55

    Evi, tá nopovka nie je zlý nápad, ale určite to chce potom podlahu odvetrať, ako spomína Doky.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť