-
Podomový obchod v minulosti alebo Bosniak a Lacný Jožko
Zavoňala jar a hneď si obuli túlavé topánky . Podomoví obchodníci. Niektorí neprekročili hranice Slovenska, mnohí radšej vyhľadávali iné kraje v Rakúsko-Uhorsku ale aj vzdialené štáty a ďalší prichádzali na naše územie zblízka i zďaleka.
Začnem tými, ktorí sa pohybovali v našich regiónoch, mestách, mestečkách a po dedinách s krošňou alebo batohom na chrbte a s debničkou s pestrým tovarom na hrudi. U nás sa pre podomových obchodníkov s drobným, galantérnym či merkantilným tovarom vžili dve pomenovania : Bosniak a Lacný Jožko. Bosniak (Bosanec, Bosňák) vychádzalo z etnickej a geografickej príslušnosti, časti Balkánu Bosny. Lacný Jožko sa udomácnilo z reklamného ponúkania predávajúceho „Jožko lacno dáva“.
S drobnými predmetmi, lacnými ale i nedostupnými v obchodoch, putovali z domu do domu, navštevovali všetky trhy, jarmoky, púte a hody a čakávali pred kostolmi a na vlakových staniciach.
Muži mali v košíku alebo debničke tak rozložený tovar, aby hneď zaujal. Boli to najmä stuhy, sponky, koráliky, zrkadielka, ale i mydlá a voňavky, potreby na holenie, britvy a remene na ich ostrenie , mužské opasky a textilné traky, hrebene a hrebienky. Bosniaci prichádzali najmä so širokou ponukou nožov, nožíkov (známe sarajevo), ale tiež so šijacími potrebami, gombíkmi a rôznym domácim náradím malých rozmerov.
Chorváti a Čiernohorci nosili zväčša galantérny tovar ale tiež plechové hračky a orientálne cukrovinky, Chorváti z Istrie ponúkali ovocný a vínny ocot.
Podomový obchod na našom území sa zintenzívnil v medzivojnovom období a koncom 40-tych rokov 20. storočia začal zanikať. Dôvod bol najmä znárodňovací proces a tiež zákaz vstupu obyvateľov Juhoslávie do ČSR vzhľadom na politické nepriateľstvo.
Podomoví obchodníci boli všade medzi obyvateľstvom vítaní a očakávaní, bolo obvyklé im ponúknuť pohostenie aj nocľah.
Sorry, there were no replies found.
Log in to reply.