aktivita › diskusia › Archeológia › Pomoc pri identifikácii predmetu
Tagged: archeologia, cat_archeologia
-
Pomoc pri identifikácii predmetu
Posted by feckop on 15. augusta 2012 at 22:21Dobrý deň prajem,
vedel by niekto pomôcť pri identifikácií priloženého predmetu? Môže ísť o nejaký druh spínadla na opasok alebo o predmet hygienickej pomôcky? Pripomína to pinzetu ale asi to nebude ono. V strede je segment ktorý sa posúva hore-dole a tým zabezpečuje zopnutie koncov.
Ďakujem za každú pripomienku poprípade analógiu.
Peťo
creature odpovedal 12 years, 2 months ago 6 Členovia · 11 odpovede/odpovedí -
11 odpovede/odpovedí
-
Nieco take som zatial nevidel, alebo si to nevsimol. Napada ma ze konce by mohli obopinat, alebo byt zapustene do dreva.
Kazdopadne tvoj prispevok je jeden z najlepsich typu co je toto za vec. Mozno by potesila este fotografia/detail koncov predmetu.
-
Mohol by to byť kamienkový zapaľovač (staré zváračské kresadlo) – posuvna obrúčka je niečo ako postka. Asi? Asi?
-
Môj tip.Podľa konštrukcie a rozmerov,chytač, lapač ,spona,držiak,klipsňa,na uchytenie mäkkých a klzkých materialov v kožiarstve,veterinárstve alebo aj v iných činnostiach pri materiáloch podobného charakteru.
Teší sa na ďalšie tipy.
-
feckop položil otázku a opäť pootvoril dvere do terminológie hmotnej kultúry. Predmet patrí do obrovskej skupiny náradia nesúcej označenie svorky.
svorka, svorka, svírka (čes.), Klammer (nem.), pince (franc.), clip (ang.),
náradie na dočasné pridržanie, spojenie, zachytenie, zovretie dvoch alebo viacerých predmetov. Jednotlivé druhy svoriek nesú individuálne označenia podľa spôsobu použitia – spinka, spona, sponka, spínadlo, klipsa, klipsňa.
Zvláštnu skupinu tvoria pružné svorky, ktoré plnia svoju funkciu vďaka pružným alebo odpruženým ramenám.Zdroje:
SLOVNÍK slovenského jazyka. Bratislava, 1959 – 1968.
SYNONYMICKÝ slovník slovenčiny. Bratislava, 2004.
TECHNICKÝ naučný slovník. Praha,1962-1964.
TEYSLLER-KOTYŠKA: Technický slovník naučný. Praha, 1927-1939. -
Ďakujem vám za super pripomienky a vážim si každý názor. Neskôr pošlem aj detaily koncov. A ešte trochu na upresnenie: Predmet pochádza z oficiálneho archeologického výskumu, ktorý sa realizoval na hrade Kamenica. Datovanie predmetu rámcovo datujeme od 13.-15. stor. na základe keramiky. To len tak na upresnenie, snáď to pomôže pri bližšej identifikácii.
-
No terazky už len určiť, či používali vtedy tavne, odporové, prípadne ultrazvukové zváranie.
Na posledne spomenuté si chytis netopiera a stláčaš ho, dokial ti to nezvarí.
-
Tento výrobok nepotreboval zváranie,kelti už ho ovládali,postačuje vyhňa a kladivo.
Ver kováčovi,akto chceš vidieť……..
-
Neviem o tom výskume nič a predmet poznám iba z obrázkov. Napriek tomu by som bol pri datovaní tohto artefaktu veľmi opatrný. Pokiaľ databáza neklame, hrad plnil svoju funkciu približne v rokoch 1306-1557. To však neznamená, že aj potom nebol navštevovaný, predpokladám najčastejšie v 20. storočí. Po návštevníkoch často ostávajú rozličné predmety, ktoré pri archeologickom výskume robia problémy, pretože sa zamiešajú medzi datovateľné nálezy a nesú iba málo identifikačných znakov.
-
To je pravda, to som si ani neuvedomil. K tomu iba chcem dodať že predmet sa našiel v západnej časti hradu, ktorá by mala (aj podľa nájdenej keramiky) byť staršia ako východna časť hradu. Ale to nie je predmetom tejto diskusie. Každopádne ďakujem.
Log in to reply.