aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Posuv drevenice
-
Posuv drevenice
Posted by vilo on 25. novembra 2007 at 7:20Ahojte
Nedávno som objavil túto stránku, trochu som prelistoval prípevky ale nenašiel som diskusiu o posunutí drevenice. Nedávno sme si zadovážili s kamarátom drevenicu pri Banskej Bystrici. Je posadená do kopca, čiže zadná časť je kamenná (cca1/3 pôdorysu) a predná je drevená na kamenných základoch. Problém je, že jeden predný roh trochu sadol a my nevieme či to pokračuje ďalej alebo nie. Vo vnútri je vidieť, že jedna strana ide do boku a trochu dopredu. Pôvodný majiteľ nalial okolo rohu cca 1m3 betónu ale či to pomohlo, netuším. Otázka: ako zistiť či stavba sa už nehýbe, alebo lepší varaiant ako ju narovnať príp. kto to vie urobiť. Zatiaľ všetko, dopredu dík za rady 8Ovilo odpovedal 17 years ago 3 Členovia · 7 odpovede/odpovedí -
7 odpovede/odpovedí
-
No obliatie betonom asi fakt nepomohlo, pomohlo by podliatie, co je vsak dost narocne sa podkopavat pod zaklad a este aj riskantne.
Drevenica je vsak skladacka a dokonale viaze, cize co sa tyka statiky, tak by jej maly posuv nemal uskodit, tam je to potom uz len o estetickom citeni majitela, ci chce mat vsetko podla vodovahy a prave uhly, alebo sa mu viac paci, ked sa dlazka a strop rozbiehaju a do rohu sa naozaj da OPRIET skrina.
Co sa tyka pokracovania posuvu, treba si niekde spravit znacku, chytit sa nejakeho pevneho bodu a od neho merat v casovych usekoch. Ak vam vznikla posuvom v mure skara, nalejte do nej sadru a napiste datum. Ak sadra bude praskat posuv pokracuje.
Drevenica sa da cela podvihnut hydraulickym zdvihakom, treba po kuskoch nadvihovat a podkladat. Da sa zdvihat prave za roh a to tak, ze vsetky tramy sa skramluju dohromady a stojkou sa podoprie az jeden z tych hornych, ktore trcia von. A ked takto visi, da sa podmurovat, aby sadla naspat do zelatelnej polohy.
Ak posles fotky, tak poradim aj viac a konkretnejsie. -
Ahoj Miro
Neviem dostať foto na portal. Ak chceš vidieť foto ozvi sa mi na moj mail pošlem foto
v.tondra@gmail.com -
Vilo,
mal som ten isty problem, drevenica v svahu sa zosuvala dole, pricom vytlacala dolny kamenny “zaklad”. Ja som si zavolal firmu, aby to opravili a urobili asi toto:
1) podlozili dolnu stranu drevenice (aby nestala na povodnom muriku)
2) vykopali riadny zakop po celej dolnej sirke plus trosku do svahu
3) urobili betonovy zaklad z betonovych tvarnic
4) drevenicu “spustili” na novy zaklad
5) beton oblozili zvonku povodnym kamenom (jedine toto bol drahe, ale to si clovek dokaze pripadne urobit aj sam)Im to trvalo hadam par dni a vedeli to urobit. Samozrejme, bola to prva vec, ktoru bolo treba opravit predtym, ako sme sa pustili do ostatnych oprav. Pokial aj teba cakaju dalsie vazne opravy, napriklad vymena strechy, tak najprv odlahci stavbu odstranenim vsetkeho, co musi aj tak von, a az potom sa pusti do dvihania.
zdravim,
Tono -
No podla mna robili ten zaklad po celej dlzke absolutne zbytocne, drevenici totiz staci ak je podlozena v rohoch, pripadne, ak tramy prekonavaju velku dlzku, tak niekde v strede, ostatne je len vypln, ktorej staci ked unesie samu seba.
Vilo, moj mail je mirocarsky@gmail.com
-
Ano, v podstate ide o dva (tri) stlpy, v mojom pripade vysoke asi 1.2 m, takze k tomu treba priratat zodpovedajucu hlbku do zeme (aspon meter?) a zodpovedajucu sirku. Takze betonove tvarnice tam.
Ale, opakujem, zalezi, ci sa pustas do velkej opravy, ktoru by som neodporucal robit skor, nez sa drevenica ukotvi proti dalsiemu zosuvaniu. Ak ziadne velke opravy netreba, potom nerob nic – nejako to podloz kamenmi a urob znacku, ako radi Miro.
Mimochodom, skontroluj si este, ci voda z kopca obchadza drevenicu, alebo tecie pod nu – predpokladam, ze toto je hlavna pricina posuvu. My sme urobili riadnu drenaz a odvadzame vodu okolo drevenice. Navyse v pivnici v strede drevenice je mala studnicka a odtok von (tak to tam bolo).
Nakoniec uplne samozrejma vec – stara drevenica, aspon ta nasa, sa neda dat do uplnej roviny, rohy su samozrejme krive a vzdy budu, to je v poriadku.
Hovorim z cerstvej skusenosti, ak na jar dokoncime celu opravu drevenice, hadam to zacnem aj spisovat, lebo pred rokom som s prekvapenim zistil, ze je zufalo malo informacii o tom, ako rekonstrukciu naozaj robit (aj ked niektore dostupne info su naozaj cenne, napriklad o recyklovani starej hlinenej omiertky). Zaroven sa treba vyhnut radam tych, ktorym chalupy plesneju…
zdravim,
-
Drevená časť drevenice je nad zemou, ale zadná kamenná časť je celá pod predpokladám kamenín. Na jar nás čaká obkopanie a chcem nejakú drenáž. Vo vnútri drevenice je sucho ale cca 1,5 m od nej je prameň takže ten musíme usmerniť správnym smerom.
Ináč postup od Mira sa mi zdá dostatočný, drevo nieje také ťažké ako murivo takže aj tlak na základy je postatne menší.
Log in to reply.