aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Pracovná doska v kuchyni z masívu

  • Pracovná doska v kuchyni z masívu

    Posted by tabitha on 18. marca 2008 at 9:52

    čaute,
    všade kde chodím po kuch.štúdiách ma od masívu odhovárajú.Ja nepoznám nikoho kto by ju mal z dreva ani oni nie ale vedia že to nebude dobré.Našla som jedného stolára ktorý povedal že on v tom problém nevidí že ak sa opotrebuje okolo drezu kde je viac namáhaná vodou že nieje problém- demontuje prebrúsi a nalakuje a namontuje naspäť. Ešte ma zaujíma či je lakovaná pracovná doska nejakým spôsobom hygienicky závadná kôli tej chémii v laku, určite existujú ekologicky nezávadné tieto záležitosti ja by som chcela poradiť, že ked už masívn a prac.doska či povrch.úprava olej alebo lak.
    Prosím stolári alebo majiteľky kuchýň s pracovnou doskou z dreva napíšte mi svoje skúsenosti… :roll: dakujem

    kety odpovedal 15 years, 4 months ago 6 Členovia · 9 odpovede/odpovedí
  • 9 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    20. marca 2008 at 11:11

    Pred vyše 10 rokmi si moja známa – Američanka – najprv reparovala a potom dala robiť novú kuchynskú linku. V obidvoch prípadoch použila pracovnú dosku z polotovaru, ktorý vtedy vyrábali v Žarnovici lepením bukových špalíkov (drevári by to určite vedeli správne pomenovať…). Ako povrchovú úpravu použila olejovanie nejakým zdravotne neškodným minerálnym olejom, ktorý na tento účel bežne používajú v USA a ona si ho odtiaľ doniesla. Pracovnú dosku nijako nešetrila, priamo na nej aj krájala.

    Ja som si potom tiež dal urobiť dosku na linku z tohto materiálu, ale v stolárstve ma nahovorili na polyuretanový lak. Po 10 rokoch vznikli akurát drobné problémy s olupovaním laku okolo drezu, kde sa pod lak dostala voda. Myslím, že by sa tomu dalo predísť, ak by sa doska lakovala až po vyrezaní otvoru pre drez, vrátane hrán v otvore. Ináč je lak trvanlivý a odolný, dobre znáša nárazy aj vyššie teploty (napr. v kontakte s varným panelom). Krájať som na ňom neskúšal…

  • tabitha

    Member
    20. marca 2008 at 12:29

    jemine niekto mi odpovedal už som nedufala,mi konzervatívni slováci čo všade používame mdf… a ešte pozitívne odpovedal ,toto som potrebovala počuť. a ten lak bol nejaký eko… ? inak mne to pripadá že je to len o ludoch každý či v kuch.študiu či známi vraví že drevo neznesie zaťaženie tepelné ani mechanické a mne sa tá “staroba ” toho dreva ,že už má niečo z sebou páči,/že tá vaša známa na nom aj krája/ takže som rozhodnutá! Kto chce šúrovať s cifom a mať to stále antisepticky vyčistené dá si mdf . dakujem za príspevok a námahu :P

  • tabitha

    Member
    20. marca 2008 at 12:32

    aha už vidim v príspevku píšete – polyuretánový lak tak asi nieje ekologický :))

  • harp

    Member
    20. marca 2008 at 13:54

    aha už vidim v príspevku píšete – polyuretánový lak tak asi nieje ekologický :))

    Nepoznam ziadny ekologicky lak, kt. by vydrzal zataz ktorej odola polyuretanovy. Tym samozrejme nechcem povedat ze je niektory lepsi, alebo horsi. Kazdy je totiz na nieco ine. Ak chces ekologicky osetrit drevo, napusti ho fermezou, vcelym voskom ci selakom – v roznych kombinaciach a technikach.

  • tabitha

    Member
    20. marca 2008 at 15:11

    no ja nad tým uvažujem len tým že nikto okolo nemá týmto sposobom nejakú dlhšiu dobu používanú tú prac.dosku tak sa neviem rozhodnúť čo by bolo vhodnejšie a stolár, ktorý bol ako jediný ochotný dať prac.dosku z masívu a nešpekuloval s ničím vraví že radšej by to lakoval koli odolnosti a ja mám obavy len z toho že z toho laku s qamo do potravín voľne položených na prac.dosku bude uvoľňovať niečo škodlivé.nehovorím o uprave potravín myslím obyčajné položenie chleba alebo tak…vyveďťe ma z omylu .inak ked sa mi ten lak nebude páčiť po pár rokkoch ho dám zbrúsiť a nepustiť olejom ale viem že opačne kde to problém na olej už lak nechytí však?

  • Anonymous

    Member
    2. októbra 2008 at 11:56

    Pred vyše 10 rokmi si moja známa – Američanka – najprv reparovala a potom dala robiť novú kuchynskú linku. V obidvoch prípadoch použila pracovnú dosku z polotovaru, ktorý vtedy vyrábali v Žarnovici lepením bukových špalíkov (drevári by to určite vedeli správne pomenovať…).

    To správne pomenovanie je Škárovka :)

  • pader

    Member
    5. augusta 2009 at 7:47

    ahojte, ja nad tým tiež uvažujem, že dám prac. dosku z masívu. dajú sa kupiť tak ako z iných materiálov. myslím, že aj v IKEA také majú a sú už aj nejako napustené. klasický lak je predsa len chémia a určite nie je najlepší na styk s potravinami. na to sú špeciálne laky a farby. ale je rozdiel, či tam chceš položiť kus masa alebo len nejaké suché potraviny.

    ja by som to lakom nenatieral, ale asi skôr nejakou hlbšou impregnáciou olejom. len tu sa zasa obávam, že mi tam budú zostávať fľaky – napr. ked tam položím pohár otecený od červ. vína alebo aj to krvavé mäso, tak to tam zostane sa obávam. na to bude zasa odolnejší lak.

    na kuchynskú linku by mal v mojom prípade plynule nadvazovať stavaný sporák, ktorý z kachlíc bude dosť sálať teplo. a to neviem, či tá pracovná doska z drevených škároviek znesie. viete poradiť ako spraviť to spojenie drevenej prac. dosky s takýmto sporákom?

  • doky

    Member
    10. augusta 2009 at 1:05

    Ked das lak na prac dosku z masivu a budes nahodou krajat na nej a prerezes vrstvu laku, tak ti ide voda pod a ….Skarovka je urcite spravna volba, ale mam obavu z buku, kt je velmi citlivy na zmenu teploty a vlhkosti. Aj ked bol napareny.Takze opat na prilezitostne vykurovanej chalupe…. Napustenie olejom je makke aj pre oko, ale viac chyta spinu, umoznuje vsak krajanie. Okolo dresu – tam je voda a pohroma. Ja mam asi 20 r dubovu prac dosku na chalupe, teraz poburim enviro spolocnost: je to nalakovane nejakym spec lakom co bol na telocvicne. Drzi to dodnes dna, dokonca slusne aj okolo dresu, ale 20 r upozornujem kazdeho, ze treba priebezne vytierat vodu do sucha. kraja sa na doske. Dub ma vsak vlaastnost:ked dostane vodu, scerna.
    Pader urcite by som si nezahraval s drevom vedla sporaka. Keby si to vyriesil napr pasom, kusom, kamennej dosky, kde mozes napr aj odstavit horuci hrniec zo sparhetu a robit spinavsie a mokre prace?

  • kety

    Member
    10. augusta 2009 at 12:30

    Moja skusenost s drevennou kuchynskou doskou: pouzila som spodnu stranu dosky z kuchyne typu Carmen. Je to masív povrchovo upravene melaninom. Povrch som upravila lodnym lakom. Je v nej umiestneny drez, cize stale vlhko. Sluzi dobre ale uz je vidno okolo vsadeneho drezu plesne, asi plne bakterii. Z casu na cas to vydrhnem Savom.
    Pre zaujemcou o drevennu k dosku: pred 6 dnami som kupila v Ikei drev. dosku zo spalikov( tento cechizmus sa mi viac paci). Je za uplny bagatel- 9,9 eur pri d= 240 cm. Myslim, ze s upravou by som nerobila nic, ale rozhodne by som na tom nic nekrajala

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť