aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Pravek, alebo ku koreňom umenia
Tagged: architektura_2678, cat_architektura, cat_design, cat_UAD, cat_umenie, dizajn, umenie
-
Pravek, alebo ku koreňom umenia
Posted by admin_obnova on 25. decembra 2011 at 10:12Kedy vlastne vzniklo umenie? Aký význam mali pre pravekého človeka jaskynné maľby? Jednalo sa o zrod umenia ako takého, alebo vznikali jaskynné galérie ako prejav religioznej potreby človeka? Na tieto a podobné otázky by mohla táto diskusia reagovať.
palo odpovedal 10 years, 10 months ago 3 Členovia · 12 odpovede/odpovedí -
12 odpovede/odpovedí
-
Ako inšpirácia môže poslúžiť virtuálna prehliadka známej, dnes už verejnosti neprístupnej jaskyne Lascaux. Táto asi najznámejšia praveká galéria (na ktorú na španielskej strane nadvezuje známa Altamíra) bola objavená v roku 1940, sprístupnená v povojnovom období a od roku 1963 je pre verejnosť uzatvretá. Za krátku dobu jej sprístupnenia poškodil praveké maľby oxid uličitý vydychovaný návštevníkmi.
-
Video zavesené kúsok vyššie je trailer k novému dokumentárnemu filmu “Cave of Forgotten Dreams” (Jaskyňa zabudnutých snov). Režisér Werner Herzog a team vedcov mali povolené pár týždňov skúmať jaskyňu Chauvet v juhovýchodnom Francúzsku. Jaskyňu objavil v roku 1996 speleológ Chauvet po ktorom je aj pomenovaná. Zachovali sa v nej v perfektnom stave maľby datované cca 32 000 BC, teda až o 20 000 rokov staršie než akékoľvek doteraz známe praveké maľby. Team vedcov mal v jaskyni možnosť len obmedzeného pohybu, aby nedošlo k znehodnoteniu archeologickej situácie. Verejnosť samozrejme nemá inú možnosť ako nahliadnuť do jaskyne, len prostredníctvom tohto zaujímavého dokumentárneho filmu. Veľmi odporúčam túto filmovú cestu do nášho skutočného praveku.
-
[quote=antiK]… Lascaux. Táto asi najznámejšia praveká galéria (na ktorú na španielskej strane nadvezuje známa Altamíra) bola objavená v roku 1940, sprístupnená v povojnovom období a od roku 1963 je pre verejnosť uzatvretá. Za krátku dobu jej sprístupnenia poškodil praveké maľby oxid uličitý vydychovaný návštevníkmi.[/quote]
Aby nedošlo k nedorozumeniu: Jaskyne na seba nadväzujú len v prenesenom význame. Lascaux, ktorá sa nachádza pri mestečku Montignac, je dosť hlboko vo francúzskom vnútrozemí a od Altamiry pri kantabrijskom mestečku Santillana del Mar, pár kilometrov od severného španielskeho pobrežia, ju delí vyše 600-kilometrová cesta.
Prekvapila ma zmienka o poškodení jaskynných malieb vplyvom oxidu uhličitého. Táto informácia sa vyskytuje aj na slovenskej Wikipédii, aj na anglickej Wikipédii.
Na francúzskej Wikipédii je to vysvetlené podrobnejšie: Príčinou korózie stien jaskyne, ktoré spozorovali roku 1955, bol oxid uhličitý, vydýchaný návštevníkmi, ktorý spôsobil okysľovanie vodnej pary. Viac ako 1000 ľudí za deň vyprodukovalo 2500 litrov oxidu uhličitého a 50 kg vodnej pary v priestore s objemom asi 1500 m³. V roku 1960 sa objavila “zelená nemoc“: produkcia oxidu uhličitého návštevníkmi v kombinácii s príliš vysokou teplotou a umelým osvetlením umožnili šírenie kolónií rias na stenách. Obohacovanie atmosféry oxidom uhličitým bolo príčinou “bielej nemoci“ – ukladania kalcitového (vápencového) závoja na stenách jaskyne.
Na oficiálnej stránke Lascaux sa píše: Už roku 1949 v jaskyni spozorovali pliesne a tmavé škvrny na stenách. Roku 1955 sa neprirodzene vysoká koncentrácia oxidu uhličitého, opakovaná kondenzácia vody na stenách a nadmerná teplota vzduchu v jaskyni v čase špičkovej návštevnosti, keď tam denne prichádzalo až 1800 ľudí, stali dôvodom znepokojenia. Roku 1958 bolo uvedené do prevádzky ventilačné zariadenie, ale aj tak roku 1960 spozorovali v jaskyni “zelenú nemoc” – škvrny od kolónií rias a “bielu nemoc” – kalcitový závoj, ktorý sa tvoril v dôsledku kondenzácie vody na stenách pri nadmernej návštevnosti.
-
Vďaka za zemepisné upresnenie, na slovenskú wikipédiu sa asi už spoliehať nebudem.
Tu pripájam dva linky na klasické filmové rozprávanie Pavla Dvořáka. Témou je jaskyňa Domica a jej neolitické osídlenie bukovohorskou kultúrou.
-
Ešte som ju len začal čítať a už ju odporúčam
-
Ďalšie knihy zaiberajúce sa touto témou…
-
Francúzsky film o poslednom neandertálcovi Ao, le dernier Néandertal
Ak by ste vo veľkomeste stretli neandertálca, všimli by ste si ho?
-
Archeológovia našli najstaršie umenie
V severošpanielskej jaskyni El Castillo vedci objavili dosiaľ najstaršie známe nástenné maľby. Možno ich urobili neandertálci. Steny jaskyne podľa nového výskumu „pokreslili” už pred viac ako štyridsaťtisíc rokmi.
Toto je najstaršie známe umenie. O tisícročia staršie ako uhlíkom namaľované zvieratá vo francúzskej jaskyni Chauvet-Pont-d’Arc. A o desaťtisícročia staršie ako slávne kone či býky z jaskynného komplexu Lascaux.
Čítajte viac v článku Tomáša Prokopčáka z 22. 6. 2012 na veda.sme.sk.
-
Príspevok používateľa pjotr, 23.06.2012, 21:52, v diskusii pod článkom na veda.sme.sk:
pekne spracovana tema, koho pohlad na paleograffity nenaplna uzasom, ten snad ani nie je este clovek ;)
faq ktore som mal po prezreti si malieb v lascaux a ktore ma zrejme kazdy:
1. clovek si hned neuvedomi, ze jaskynni umelci vlastne pracovali potme. cim si svietili?
archeologovia nasli velke mnozstva keramickych lampiciek na zvieraci tuk. ten daval svetlo ktore je horsie od sviecky ale lepsie od absolutnej tmy.2. ako dlho trvala jedna malba?
tato – http://donsmaps.com/images17/p… trvala archeologovi michelovi lorblanchet menej nez 40 hodin tak ze si v ustach zmiesal popol so slinami a tukom a potom ho plul na stenu pricom dlanou vytvaral kontury. na jemnejsie detaily a oble krivky ci body sa pouzivala perforovana zvieracia koza. http://www.pearsonhighered.com…3. ako dlho trvalo vymalovat jaskynu?
do 90tych rokov si archeologovia mysleli, ze malby boli zalezitostou jednej socialnej skupiny, az modernejsie metody a pristupy datovania odhalili, ze medzi zaciatkom malieb a ich dokoncenim ci premalovanim preslo aj 20 000 rokov.4. ake materialy sa pouzivali pri malbe?
na ciernu farbu sluzil popol alebo praskovy oxid manganicity (mineral) a na cervenu oxidy zeleza (hematit). http://hal-brgm.archives-ouver…toto je lorblanchetova monografia o povode a pociatkoch umenia (fr) – http://www.amazon.fr/Les-origi… velmi poucne citanie. obsirnejsia je jeho trochu tazsie zohnatelna knizka o prehistorickych jaskyniach – http://www.bookfinder.com/dir/…
kant kedze nevystrcil paty z rodneho mesta sa mylil. keby na vlastne oci uvidel coho boli schopni nasi predkovia pred 40 000 rokmi tak by sa opravil ze dve veci ho naplnaju uzasom – hviezdne nebo nad hlavou a malby v hlbokych jaskyniach …
-
[quote]Světoznámá jeskyně Altamira s pravěkými skalními malbami se ve čtvrtek po 12 letech znovu otevře veřejnosti. V roce 2002 byla jeskyně v obci Santillana del Mar na severu Španělska uzavřena po objevení mikroorganismů, které barevné malby ničily.
Nadace, která se o prehistorickou památku stará, v lednu rozhodla, že jeskyni zpřístupní jednou za týden na 37 minut zhruba pětičlenné skupině návštěvníků. Celkově by se zkušebního projektu mělo zúčastnit 192 návštěvníků. Zájemci budou před každou prohlídkou poučeni o přísném návštěvnickém řádu a budou si muset obléci speciální kombinézy, roušky a návleky. Během návštěv bude pečlivě kontrolována teplota vzduchu i skály, vlhkost vzduchu, obsah CO2 v prosakující vodě i množství mikroorganismů.[/quote]
Prečítajte si viac v článku Světoznámá jeskyně Altamira se po letech otevře veřejnosti z 25. 2. 2014 na ceskenoviny.cz.
Log in to reply.