aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Predovka s kolieskovým zámkom.
-
Predovka s kolieskovým zámkom.
Posted by jmaro on 4. februára 2011 at 11:49Zdravím všetkých!
Chcel by som radu ohľadom vyčistenia, zakonzervovania, prípadne ďalších možností záchrany predovky s kolieskovým zámkom. Bola by jej škoda. Zatiaľ som ju čistil len čistou vodou a kefkou s umelým vlasom a jemne mosazným kartáčom. Za každé info ďakujem.
jmaro@centrum.skpavolr odpovedal 13 years, 10 months ago 5 Členovia · 8 odpovede/odpovedí -
8 odpovede/odpovedí
-
jmaro, zaujímavý nález, na ktorého bližšie určenie treba aj niečo viac ako obrázky, z ktorých je jasné, že ide o zámku a hlaveň. Na rámcové určenie však stačí aj to i keď by nezaškodily rozmery – celková dĺžka zámky, celková dĺžka hlavne (aj s chvostom dnovej skrutky), dĺžka hlavne, kaliber hlavne (aspoň to čo je merateľné).
Tvoj nález je relikt pištole s kolieskovou zámkou s vonkajším kolieskom pochádzajúcej z cca druhej polovice 16. storočia. Pokiaľ by si uviedol miesto nálezu dalo by sa k nej povedať možno aj viac.
Približný vzhľad zámky a usporiadanie jej častí
Základné informácie o konzervovaní železa nájdeš tu -
Zdravím!
Ospravedlňujem sa, že som neposlal fotku s mierkou. Vyberal som z mnohých a s mierkou som vynechal. Teda posielam aj takú s rozmermi. A čo sa týka lokality, tak sú to miesta, kde sa údajne kedysi pohybovali husiti.
Ahoj. -
Mohli tam byť hoci aj križiaci, to je jedno, lebo je z úplne iného obdobia. :roll:
Sasha po tebe chcel miesto nálezu, tj. aspoň okres – región, ak už nechceš povedať, že v okolí akého mesta, či obce si to našiel (ob bližšom určení a GPS koordinátach ani nehovoriac :twisted: )
-
jmaro, husiti boli v dobe používania tvojej pištole už viac ako 100 rokov pasé. Aktuálny bol boj s Turkami a tak sme sa dostali k tomu, čomu mnohí na tomto fóre nevedia prísť na meno – nálezovým skutočnostiam. Tvoja lokalizácia je taká presná ako keby si napísal, že si to našiel niekde na Slovensku. Prečo je to dôležité? Pretože:
a. samotná zbraň ukazuje na majetného vlastníka,
b. pôdna korózia, ktorá zničila všetky drevené časti nasvedčuje, že si ju nenašiel niekde na povale za trámom ale s najväčšou pravdepodobnosťou v ruinách nejakého objektu alebo na území obce (možno priamo Krupiny). Nález takejto palnej zbrane v otvorenej prírode je málo pravdepodobný, pokiaľ si nenarazil na miesto boja.
c. poloha častí zbrane nasvedčuje, že strelec ju pravdepodobne použil a potom “stratil”. Bolo by vhodné zistiť či hlaveň nie je nabitá.
Samotný nález, je bezcenný šrot, ktorý má iba hodnotu suveníru. Nálezové okolnosti z neho môžu urobiť významný doklad k dejinám regiónu, histórii výroby zbraní na Slovensku a v neposlednom rade aj k histórii konštrukcie kolieskovej zámky, o ktorej počiatkoch sa vie stále málo.
Pretože si jediný nositeľ tých najdôležitejších informácii, mysli na to aj v okamihu keď sa rozhodneš premeniť hrdzavý šrot na bezcenný šrot.
Odporúčal by som zvážiť aj možnosť odovzdať nález regionálnemu múzeu, ktoré sa oň adekvátne postará, pravdepodobne niečo aj zaplatí a urobí ťa nesmrteľným zápisom do prírastkovej knihy 8) . -
jmaro, teda Juraj Maróth je opatrný človek,bojí sa aby mu nevyfúkli miesto jeho konkurenti z detektorom,nebodaj aj archeológovia.Aj okres pre istotu uviedol susedný.
-
Konzervácia železného mechanizmu v takomto stave bude chciet slušné vybavenie, na domácu konzerváciu to nebude. Pre ďalšie informácie ku konzervácii treba spraviť priezkum-idealne RTG snímok, analyzovať chloridy, dokladne prejsť povrch a hladať znaky zdobenia, zvyšky dreva. . .
Až potom sa dá približne navrhnuť konzervačný zásah.Ešte by som chcel reagovat na Sashovu poznámku o zistení či je zbraň nabitá.
Podľa mňa to nebude pri náleze zo zeme možné. Ak mi je známe zistuje sa to iba podla pomeru dĺžky hlavne a zastrčenej paličky…čo nemože fungovať ak je hlaven plná hrdze a zeminy. -
Odporúčal by som zvážiť aj možnosť odovzdať nález regionálnemu múzeu, ktoré sa oň adekvátne postará, pravdepodobne niečo aj zaplatí a urobí ťa nesmrteľným zápisom do prírastkovej knihy 8) .
Úplne sa s tebou v tomto stotožňujem, ale pokiaľ viem, má to jeden dosť podstatný zádrhel: Pokiaľ sa to bude brať ako archeologický nález, čo sa vzhľadom na povahu asi bude, tak to múzeum oficialne prijať nemôže. Do zbierky totiž možno zaradiť iba také nálezy, ktoré prešli rukami pamiatkarov a tých zrejme jmaro na miesto nálezu nezavolal. :(
Jedinou výnimkou by v tomto smere mohlo byť snáď Národné múzeum – a aj tam radšej tvrdiť, že to našiel pred rokmi dávno mŕtvy stýko ;). Lebo len tak brať niečo zo zeme nemožno.
Alebo nájsť možnosť, ako ten nález zlegalizovať (“haló, prave som našiel …”) a následne by to prešlo cez pamiatkarov a dostalo sa to do múzea v spádovej oblasti.
Log in to reply.