aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Prerabka zrkadla

  • Posted by kolla19 on 1. júla 2016 at 14:32

    Prosila by som o radu ,na jednej anglickej stranke ktoru neviem už najst som našla krasne zrkadlo prerobene zo stareho zničeneho tak ,že na spodnu stranu zrkadla natreli neaku želatinovu gebuzinu a ta ochranna vrstva aj so zrkadlom sa zmazala a ostali tam len priehladne mapy na ktore sa nalepili obrazky,škoda že to nemožem najst aby ste presne vedeli o čo ide,chcela som to najprv vyšmirglovat,ale je to velmi namahave,neviete mi poradit akou tekutinou to mam potriet aby som sa dostala zrkadlu až na sklo a či to nieje takato manipulacia zdraviu škodliva?dakujem 

    kolla19 odpovedal 8 years, 5 months ago 3 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • mazoslav

    Member
    1. júla 2016 at 14:47

    reflexná zrdkadlová plocha sa robí redukcou striebra na sklo, moderne sa samozrejme dnes už vákuovo naparuje. Urobit si domáce zrkadlo chemickou redukciou nieje náročné, ale zato nákladné, východzia surovina je dusičnan strieborný 100g cca za 20 eur, redukčné činidlo sa dá použit obyčajný cukor. Bude to chciet ale si zohnat riadny návod a velmi vela chuti experimentovat, bez nej by som sa dotoho nepúštal, lebo budet musiet spravit najprv vela malých zrkadielok, kým sa vám podarí vychytat postup, hlavne čas sa teplotu na zhotovenie vedšej zrkadlovej plochy. K tomu starému zrkadlu, upozorňujem, že staršie techniky výroby vychádzali z vytvorenia zrkadlovej plochy odparením Hg z cínového alebo strieborného amalgámu, pričom samozrejme ortut tam zostáva, preto by som bol opatrný najma čo sa týka dýchania pri čistení a pod toho starého zrkadla, chcelo by to fluoroscenčnú analýzu na prítomnost Hg…

  • ice_age

    Member
    1. júla 2016 at 15:13

    Moja odpoved nebude taka sofistikovana ako Mazoslavova (inak dakujem za zaujimave informacie), ale skor prakticka. Potreboval som takto “vycistit” zrkadlo na starom kredenci, ktore bolo ako vypln v dvierkach. Malo vybrusene fazety po okrajoch, tak som to nechcel vymienat za obycajne sklo. Po skusenostiach z minulosti som pouzil kyselinu chlorovodikovu na odstranenie zrkadlovej vrstvy. Treba to samozrejme robit vonku na vzduchu, ochrana ruk a oci je nutna… Namacal som to a potieral stetcom, obcas to bolo treba mierne mechanicky narusit. Cistil som ale celu plochu, neviem povedat ako by sa to spravalo len lokalne (tam by bola potrebna asi aj nasledna neutralizacia zbytkov kyseliny, aby to dalej nenarusalo zvysok zrkadla).

  • kolla19

    Member
    1. júla 2016 at 15:19

    dakujem vam velmy pekne za cennu radu ,

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť