aktivita diskusia Pamiatky Prešov

Tagged: 

  • Prešov

    Posted by palo on 8. augusta 2008 at 14:46

    Na trhovisku archeológovia odkryli stredoveké opevnenie mesta

    29. júna 2008 (SITA) – Na bývalom trhovisku na Weberovej ulici v Prešove archeológovia objavili časť stredovekého opevnenia mesta. Práce sa iba rozbiehajú, kopáči odkryli hlavnú hradbu zo západnej a južnej strany mesta a na nároží hradobného múru našli jednu baštu. Agentúre SITA to potvrdil archeológ Krajského múzea v Prešove Mário Comisso. Zatiaľ sa archeológom nepodarilo zachytiť priebeh predsunutého parkánového múru a vonkajší priekopový múr tiež čaká na svoje odhalenie. Mal by sa ťahať od doterajších výkopov južným a juhozápadným smerom, opísal jeho polohu Comisso. Hradobný systém zaznamenal na mape prešovský geometer Gaspar Caspar v roku 1768 krátko pred ich likvidáciou.

    Okrem stredovekých múrov, ktoré sú už pekne viditeľné, archeológom sa podarilo zachytiť aj zástavbu zo začiatku 19. storočia. Malo by ísť o mladšie domy, na výstavbu ktorých stavitelia použili práve murivo z rozobratej bašty a hradieb. Násyp nad stredovekými architektúrami, ktoré starí Prešovčania rozobrali približne po roku 1800, je teda starý okolo 200 rokov. Pri vykopávkach sa našli aj artefakty z 19. storočia, množstvo keramických črepov, sklenené fľaštičky používané v lekárnictve, veľa trojnožkových panvíc s dutými rúčkami. Medzi nálezmi sú aj tri hlinené fajky nazývané štiavničky, podľa miesta výbory Banskej Štiavnice. Pri výskume spolupracuje Krajské múzeum v Prešove s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

    Mesto Prešov získalo príjmy na výstavbu prvých hradieb po roku 1374 od kráľa Ľudovíta v podobe práva obchodovať s plátnom. Zisk mali použiť na výstavbu múrov a veží. O 30 rokov neskôr kráľ Žigmund oslobodil Prešovčanov na 12 rokov od platenia daní, aby peniaze použili na stavbu opevnenia. Hradby mali elipsovitý tvar a 11 veží, boli dvojité a medzi nimi sa nachádzala vodná priekopa. Na príkaz cisárovnej Márie Terézie hradby v poslednej tretine 18. storočia zbúrali a všetky zbrane z nich previezli do Košíc a odtiaľ do Budína. Z hradieb sa zachovala iba malá časť na Stromoradí, bašta za františkánskym kostolom, Vodná bašta a Malá brána na dnešnej Floriánovej ulici.

    antik odpovedal 12 years, 11 months ago 4 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    17. septembra 2008 at 12:05

    Floriánova ulica je po rekonštrukcii súčasťou pešej zóny

    PREŠOV 16. septembra (SITA) – Mesto Prešov sa dnes oficiálne zapojilo do medzinárodného podujatia Európsky týždeň mobility, ktorý potrvá do 22. septembra. Jeho cieľom je zdôrazniť význam alternatívnej dopravy, čo by malo v praxi znamenať menej jazdiť po meste osobnými vozidlami, viac využívať mestskú hromadnú dopravu, prípadne absolvovať kratšie trasy peši. Primátor mesta Pavel Hagyari pri tejto príležitosti slávnostne otvoril zrekonštruovaný úsek Floriánovej ulice, ktorá sa zároveň stáva v časti, kde ju pretínajú ulice Baštová a Jarková, súčasťou pešej zóny. Na rekonštrukcii Floriánovej ulice sa preinvestovalo 7,1 mil. Sk (235 676,82 €). Ako informoval tlačový tajomník radnice Michal Kaliňák, vymenila sa tu kanalizácia, urobila sa hydroizolácia na budovách a odtok vody, ulica má novú kamennú dlažbu, charakteru pešej zóny zodpovedajú nové lavičky. „Nech je táto ulica obľúbeným a vyhľadávaným miestom, na ktorom sa zoderie nejedna obuv,“ uviedol primátor. Floriánovu ulicu dnes oživila aj výstava 60 výtvarných prác žiakov z deviatich prešovských základných škôl s témou ekológie. Verejnosť si ich môže pozrieť aj na web stránke mesta Prešov. Podľa Hagyariho do jedného mesiaca sa po rekonštrukcii stanú súčasťou pešej zóny aj ďalšie dve uličky v historickom jadre mesta Svätoplukova a Metodova.

    Po pešej zóne budú od budúceho roka počas letnej sezóny jazdiť dva triximobily, ktoré sú šetrné k prostrediu. Ide o vozidlá poháňané ľudskou silou ako bicykel, vodič uvezie dvoch pasažierov, v prípade potreby môže použiť elektromotor. Prešovčania sa s ním mohli v uliciach mesta stretnúť už tohto leta, zatiaľ išlo o skúšobnú prevádzku. Vozidlo váži 150 kg a jeho prevádzku bude mať na starosti Slovenský cyklistický klub Šariš Prešov.

    Hagyari dnes podpísal aj chartu Európskeho týždňa mobility a vo vestibule mestského úradu na Jarkovej ulici otvoril výstavu Pripravované dopravné stavby na území mesta. Sú tu projekty obchvatov, križovatiek a dopravných stavieb v Prešove. Občania si môžu porovnať Kartogram dopravného zaťaženia v súčasnosti s predpokladaným stavom v roku 2015 po dobudovaní diaľnice D1 a Nábrežnej komunikácie s napojením na križovatku pri ZVL. Sú tu tiež projekty križovatiek na Námestí mieru, na Dúbrave a pri Finticiach. Na paneloch je graficky znázornený aj vývoj intenzity dopravy na vstupoch do mesta v rokoch 2000 – 2005, keď individuálna automobilová doprava vzrástla o 84% a ostatné druhy cestnej dopravy – nákladná, verejná – vzrástli o 34%.

    V rámci Európskeho týždňa mobility sa budú deťom venovať mestskí policajti. Na dopravnom ihrisku ich budú učiť bezpečnosti na cestách. Slovenský cyklistický klub Šariš Prešov v nedeľu 21. septembra organizuje nultú etapu cyklotrasy Po trati Šarišského MTB cyklomaratónu. V pondelok si akcia vyžiada uzávierku ulíc Kúpeľná a Mukačevská v čase od 8:00 do 13:00, keď budú športovať žiaci základných škôl. Dopravný podnik mesta Prešova bude v ten deň voziť pasažierov zadarmo. Občania, ktorí v priebehu týždňa mobility použijú MHD a prinesú použité cestovné lístky so svojím menom a adresou na radnicu, dostanú sa do žrebovania o ceny.

  • uskalienka

    Member
    4. februára 2010 at 21:53

    Kto postaví najkrajšiu snehovú sochu, získa cenu

    PREŠOV 4. februára (SITA) – Mesto Prešov vyhlásilo súťaž v stavaní sôch zo snehu a ľadu. Svoje výtvory zo zasneženého Prešova môžu všetci kreatívni občania mesta prihlásiť alebo aj zdokumentovať na fotografii do 11. februára. Hodnotiť sa budú v dvoch kategóriách – jednotlivci a kolektívy. Mesto chce získať hlavne školy, aby dali priestor detskej fantázii a poskytli deťom aj zábavu na čerstvom vzduchu. Kontaktná adresa je priamo na primátora Pavla Hagyariho primator@presov.sk, alebo na jeho hovorkyňu iveta.adamova@presov.sk, dokončenie snehového diela možno nahlásiť na radnicu aj telefonicky. Jedinou podmienkou mesta je, aby sa súťažiaci vyhli cestám, chodníkom a frekventovaným námestiam.

    Ako uviedla hovorkyňa mesta Iveta Adamová, majú už aj prvého súťažiaceho, okamžite po vyhlásení súťaže sa im ozvali z materskej školy na Bratislavskej ulici, kde deti postavili rozprávkový hrad. Vyhodnotenie súťaže bude v piatok 12. februára o 14:00 na námestí pred mestskou radnicou počas akcie Prešov, láska moja. Ide o mierne modifikovaný Valentínsky deň, keď slovo láska bude skloňované viac menej vo vzťahu k mestu. Pred mestským úradom sa bude tradične krájať obrovská torta. Súťažiaci o najkrajšiu ľadovú či snehovú sochu v kategórii jednotlivci a kolektívy sa môžu tešiť na vecné ceny.

  • uskalienka

    Member
    4. februára 2010 at 21:56

    jeeej tak toto je urcite zaujimava vyzva… aaa bude na co po Presove pozerat… dufam, ze sa nam sem dostanu aj nejake tie fotecky :)

  • uskalienka

    Member
    14. júla 2010 at 16:47

    Na hradbách usvedčia ženu z bosoráctva
    Divadelný večer na Hradbách v réžii prešovského PKO ponúka vo štvrtok dve inscenácie v podaní prešovských amatérskych divadelníkov. Témou oboch inscenácií je láska a jej odvrátená tvár – žiarlivosť. Tá podľa historických prameňov mohla skončiť aj vyhlásením nevinnej ženy za bosorku.

    PREŠOV 14. júla (SITA) – Príbeh ženy, ktorú obvinili z bosoráctva, si v rámci Divadelného večera na Hradbách pri Františkánskom kláštore v Prešove budú môcť pozrieť milovníci dramatického umenia vo štvrtok o 18:00. Program pripravilo Divadelné štúdio na Hlavnej, ktoré pracuje pri prešovskom Parku kultúry a oddychu. Konkurovať mu bude divadelný súbor MAM s hrou Ľúbi neľúbi pod vedením Márie Kuderjavej. Súbor zastrešuje Základná umelecká škola Mikuláša Moyzesa v Prešove. Obe divadelné hry zaradil Park kultúry a oddychu do projektu Divadelný večer na Hradbách. Predstavenia sa dajú zaradiť medzi jednoaktovky a predstavia sa v nich amatérski herci. Témou oboch inscenácií je láska a jej odvrátená tvár – žiarlivosť. Tá podľa historických prameňov mohla skončiť aj vyhlásením nevinnej ženy za bosorku.

    Ako uviedol pre agentúru SITA autor „hrôzostrašnej komédie“ o prešovskej bosorke Vlado Šmihula, námet voľne čerpal z historických prameňov zo 17. až 18. storočia, v ktorom sa prelína minulosť so súčasnosťou. Mladí manželia, ktorí prekonávajú krízu vo vzťahu, so svojimi študentmi pripravujú hru o bosorke. Muž sa nechá vtiahnuť do deja natoľko, že prízrak bosoráctva vidí aj vo vlastnej žene.

    Divadlo MAM prichádza s kompozíciou hry, ktorú tvoria štyri dialógy z poviedok Quima Monzóa a Arthura Schnitzlera. Hra zaujala aj na tohtoročnej celoslovenskej súťaži divadla mladých v Levoči, kde získala cenu za dramaturgiu. Experimentuje sa v nej so scénickými prostriedkami.

  • uskalienka

    Member
    16. septembra 2010 at 17:44

    Sochu Sissi môžu obdivovať Prešovčania v novej kráse

    PREŠOV 16. septembra (SITA) – V Južnom parku v centre Prešova dnes slávnostne sprístupnili bustu najpopulárnejšej členky vládnucej habsburskej dynastie Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi, ktorá stojí na ružovom kameninovom podstavci. Socha z bronzu vysoká 70 centimetrov stála niekedy v Alžbetínskom parku pred vstupom do Alžbetínskych kasární v Prešove. Po páde monarchie ju vystriedalo delo a zmenil sa aj názov parku na Lesík delostrelcov. Bustu Sissi niekto mechanicky poškodil ostrým predmetom, rozsekal jej nos, bradu a poprsie a navyše ešte „vydierkoval“ aj na ostatných miestach, uviedol jej reštaurátor Vjačeslav Bobák, ktorý na oprave pracoval štyri týždne. Socha ležala zabudnutá v depozite prešovského krajského múzea a Prešovčania ju budú môcť opäť vidieť po viac ako 90 rokoch.

    „Opravovať busty Sissi bola pre mňa česť, lebo to bola krásna žena. Socha bola zdeformovaná a chýbali tam kusy bronzu. Bola to zodpovednosť a veľká výzva urobiť ju vo vizuáli tak, aby pôsobila vľúdne, usmievavo a príjemne. Chýbajúce časti bolo potrebné doplniť viackrát, aby sa dosiahol pôvodný stav, aký jej dal autor sochy Alojz Strobl,“ povedal Bobák. Na buste chýbala aj strieborná korunka, z očí jej zlodej vylúpil drahokamy.

    Sissi, rakúska cisárovná a uhorská kráľovná, manželka cisára Františka Jozefa, sa v Prešove zastavila po svojom liečebnom pobyte v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895, keď sa zúčastnila na pikniku na Sigorde a slávnostnom obede v Soľnej Bani. O tri roky neskôr v roku 1901 jej Prešovčania odhalili bustu pred kasárňami, ktoré dostali jej meno. Po vzniku Československého štátu bola socha z parku odstránená. Dlhé roky bola na neznámom mieste, neskôr sa dostala do depozitára múzea. Iniciátorom jej záchrany bol prešovský primátor Pavel Hagyari, ktorý našiel reštaurátora ochotného urobiť reštaurátorské práce vo vlastnej réžii. Krajské múzeum požičalo bustu bezplatne mestu na verejnú prezentáciu. Tu bude pod dohľadom monitorovacích kamier.

  • uskalienka

    Member
    5. júla 2011 at 20:22

    Občania dostanú zadarmo maľovanú mapu mesta

    PREŠOV 5. júna (SITA) – Prešovčania a obyvatelia susednej obce Ľubotice v týchto dňoch dostávajú do svojich poštových schránok ručne maľovanú mapu mesta Prešov vo formáte 96x65cm. Prešovská radnica si pre vlastné potreby objednala a zaplatila 1 000 kusov máp, ostatný náklad v počte takmer 32 920 kusov je sponzorským darom. Agentúre SITA to povedala hovorkyňa mesta Veronika Gazdová. Mapy vyšli vo vydavateľstve CBS spol. s.r.o.

    „Maľovaná mapa je ručné dielo, do posledného detailu vypracované človekom, nie strojom alebo programom. Pri tomto projekte je potrebná aj pomoc modernej techniky, aby boli mapy čo najpresnejšie. Ako podklad je pre maliara použitý program, v ktorom je vytvorený 3D model krajiny,“ opísala vznik mapy Gazdová. Autor pri svojej práci využíva klasickú mapu, ortofotosnímky a tiež letecké pohľady z malej výšky. Každý dom, cestu, potok, strom – kus po kuse maľuje aj niekoľko mesiacov, kým mapa nie je hotová. Originálne dielo je ďalej zoskenované vo vysokom rozlíšení a spracované kartografom a grafikmi do konečnej podoby aj so stovkami nápisov, trás a piktogramov.

    Prednosťou maľovaných máp je ľahká orientácia, malebné stvárnenie a široká možnosť využitia. Maľovaná mapa slúži na orientáciu, informácie, aj ako suvenír. Vďaka jej grafickému spracovaniu si ju ľudia radi prezerajú do posledných detailov a porovnávajú jej zobrazenie zo skutočnosťou.
    Podľa Gazdovej ručne maľovanú mapu Prešova začali distribuovať už počas posledného víkendu a v priebehu tohto týždňa by sa mala dostať do každej domácnosti v Prešove a Ľuboticiach.

  • uskalienka

    Member
    9. novembra 2011 at 21:53

    Spomienky na VOSR a nežnú revolúciu so štipkou recesie

    PREŠOV 9. novembra (SITA) – A takto to bolo… je názov akcie, ktorou si Prešovčania pripomenú so štipkou recesie novembrové udalosti, ktoré významne ovplyvnili naše dejiny. V jeden deň, v pondelok 14. novembra, sa vedľa seba stretnú symboly nežnej revolúcie a osláv Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, ktorú sme si u nás pripomínali 7. novembra. Počas skladieb Marty Kubišovej a Karla Kryla budú štrngať kľúče a za zvukov sirén z krížnika Aurora, pri párkoch, čaji s rumom a mandarínkach si ľudia budú môcť zaspomínať na prejavy o dobytí Zimného paláca a prevzatí moci v Rusku boľševikmi. Organizátormi podujatia sú prešovská radnica a Prešovská univerzita.

    Podujatie sa začne o 14:00 pred Prešovskou univerzitou na Ulici 17. novembra, kde bude panovať duch Dňa študentstva a Dňa boja za slobodu a demokraciu. V programe vystúpi študentské divadlo Filozofickej fakulty, gospelový spevácky zbor G.O.D.S., sóloví speváci a skupina Heľenine oči. O hodinu neskôr, v centre mesta, bude podujatie nabité atmosférou osláv VOSR. Nebude chýbať dobový podpultový tovar ako mandarínky či banány. Na pódiu sa vystriedajú herci Divadla Alexandra Duchnoviča, dychový orchester Bašťovanka a skupina Mloci. Lampiónový sprievod sa vydá z centra mesta k Prešovskej univerzite, kde sa tieto dve zhromaždenia spoja v jedno.

    Ako informovala hovorkyňa prešovskej radnice Veronika Kmetóny Gazdová, hlavnou myšlienkou tejto akcie je priblížiť dve obdobia a pripomenúť atmosféru vtedajšej doby našej histórie. Organizátori sa súčasne pokúsia o stretnutie čo najväčšieho počtu ľudí, ktorí štrngajú kľúčmi.

    Hovorkyňa mesta uviedla, že ani vo večerných hodinách sa akcia nekončí. Pokračovať a spomínať na časy minulé sa bude na “párty šnúre” v podnikoch na Ul. 17. novembra, kde to bude zamerané na tému VOSR, Dňa študentstva a na súdružky a súdruhov.  

  • antik

    Member
    26. januára 2012 at 9:35

    Prešovská hradná cesta, opäť nezamestnaní a turistický ruch

    viac…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť