-
Prešov
Na trhovisku archeológovia odkryli stredoveké opevnenie mesta
29. júna 2008 (SITA) – Na bývalom trhovisku na Weberovej ulici v Prešove archeológovia objavili časť stredovekého opevnenia mesta. Práce sa iba rozbiehajú, kopáči odkryli hlavnú hradbu zo západnej a južnej strany mesta a na nároží hradobného múru našli jednu baštu. Agentúre SITA to potvrdil archeológ Krajského múzea v Prešove Mário Comisso. Zatiaľ sa archeológom nepodarilo zachytiť priebeh predsunutého parkánového múru a vonkajší priekopový múr tiež čaká na svoje odhalenie. Mal by sa ťahať od doterajších výkopov južným a juhozápadným smerom, opísal jeho polohu Comisso. Hradobný systém zaznamenal na mape prešovský geometer Gaspar Caspar v roku 1768 krátko pred ich likvidáciou.
Okrem stredovekých múrov, ktoré sú už pekne viditeľné, archeológom sa podarilo zachytiť aj zástavbu zo začiatku 19. storočia. Malo by ísť o mladšie domy, na výstavbu ktorých stavitelia použili práve murivo z rozobratej bašty a hradieb. Násyp nad stredovekými architektúrami, ktoré starí Prešovčania rozobrali približne po roku 1800, je teda starý okolo 200 rokov. Pri vykopávkach sa našli aj artefakty z 19. storočia, množstvo keramických črepov, sklenené fľaštičky používané v lekárnictve, veľa trojnožkových panvíc s dutými rúčkami. Medzi nálezmi sú aj tri hlinené fajky nazývané štiavničky, podľa miesta výbory Banskej Štiavnice. Pri výskume spolupracuje Krajské múzeum v Prešove s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Mesto Prešov získalo príjmy na výstavbu prvých hradieb po roku 1374 od kráľa Ľudovíta v podobe práva obchodovať s plátnom. Zisk mali použiť na výstavbu múrov a veží. O 30 rokov neskôr kráľ Žigmund oslobodil Prešovčanov na 12 rokov od platenia daní, aby peniaze použili na stavbu opevnenia. Hradby mali elipsovitý tvar a 11 veží, boli dvojité a medzi nimi sa nachádzala vodná priekopa. Na príkaz cisárovnej Márie Terézie hradby v poslednej tretine 18. storočia zbúrali a všetky zbrane z nich previezli do Košíc a odtiaľ do Budína. Z hradieb sa zachovala iba malá časť na Stromoradí, bašta za františkánskym kostolom, Vodná bašta a Malá brána na dnešnej Floriánovej ulici.
Log in to reply.