aktivita diskusia Pamiatky problematika odsvätených kostolov

  • problematika odsvätených kostolov

    Posted by ta-mara on 21. januára 2008 at 22:22

    Zaujímal by ma váš názor na funkčné využitie odsvätených sakrálnych stavieb.

    Minule sa totižto na katedre obnovy /FA-STU/ v rámci seminára rozpútala na túto tému vášnivá debata a to po zhliadnutí dolu uvedených fotografií hotela Kruisheren v holandskom Maastrichte, ktorý je situovaný v bývalom kostole. /hotelové izby sú riešené v bývalých kláštorných priestoroch a v hlavnej lodi kostola sa v súčasnosti nachádza hotelová reštaurácia formou vloženého podlažia./
    Mnohí sa nad týmto riešením pohoršovali a považujú ho za veľmi nevhodné, nesprávne, nemorálne a dehonestujúce status bývalého kostola. Dokonca sa niekto vyjadril, že by mu ani nechutilo jesť v takomto prostredí.
    Mne osobne sa toto konkrétne riešenie celkom páči. Predsa to už nemá nijakú náboženskú funkciu, ale má určité stavebné a priestorové hodnoty, tak prečo ich nevyužiť a neprezentovať ich verejnosti aj takouto formou? Podľa mňa takto získal hotel status originality, neobvyklosti, jedinečnosti…… možno je to tým, že nie som veriaca a teda nevnímam tento príklad ako negatívny! A vy???

    A preto sa pýtam, či teda jediným vhodným a adekvátnym riešením takýchto priestorov je ich adaptácia pre kultúrne účely t.j. výstavné a galerijné priestory, koncertná sieň, divadlo a pod.??? takýmto príkladom riešenia je napr. projekt Pražskej križovatky od arch.E. Jiřičnej v býv. kostole sv.Anny v Prahe kde je priestor využívaný na rôzne kultúrne podujatia- viď foto :)

    mp odpovedal 10 years, 7 months ago 17 Členovia · 28 odpovede/odpovedí
  • 28 odpovede/odpovedí
  • liptay

    Member
    22. januára 2008 at 8:56

    :arrow: teoreticky vzaté, s každou stavbou možno robiť čokoľvek, ak to technické a architektonické dimenzie umožňujú. No vždy treba brať ohľad aj na druh stavby vo vzťahu ku vkusu, etike, morálke a pod. najmä ak ide o sakrálnu stavbu, aj keď už bola “odsvätená” (osobne pokladám “odsvetenie” za formalitu, kostol zostáva kostolom svojou architektúrou, resp. riešením na účely, pre ktoré bol určený). Ak teda odmyslím prevádzkové (hmotné) mantinely, k adaptácii kostola al. inej sakrálnej stavbe na rôzne (“svetské”) účely by sa v prvom rade mala vyjadriť cirkev (náboženské spoločenstvo), pre účely ktorej bol objekt postavený. Podotýkam, že ide iba o môj osobný názor :wink:

  • benignus

    Member
    6. februára 2008 at 0:18

    no…zaujímavá téma…

    využitie kláštorných ciel na hotelové ubytovanie subjektívne hodnotím ako primerané, reštauráciu v kostole už až tak nie…
    …ale to že je to v Holandsku ma teda neprekvapuje.

    Asi ako keď z ruiny kaštieľa spravíte hypermarket (Ružomberok;-) alebo z hradu ako potenciálne skvelých muzeálnych priestorov a historických expozícií SNM, ktoré doteraz de facto v SR neexistujú, chcete spraviť (neprístupné) sídlo prezidenta (Bratislava). Skrátka: nehodí sa to.

    Skôr by som sa snažil nájsť využitie bližšie pôvodnému zámeru staviteľa. Napríklad už uvádzané koncertné siene (so zodpovedajúcou produkciou samozrejme). Ani netreba chodiť ďaleko – v Bratislave koncertná sieň v bývalom kostole klarisiek.

  • sabatier

    Member
    6. februára 2008 at 16:00

    Mne osobne tento maastrichtsky klastor nepride ako az take zle riesenie. Zasah je plne reverzibilny a kostol ako taky vyzera byt vzorne zrestaurovany, co je pre mna podstatne.

    Inak je zaujimave ze take vasne dokaze rozputat vyuzitie sakralneho priestoru v Holandsku, ale na to ako u nas vyuzivame velku skupinu byvalej sakralnej architektury, menovite zidovske synagogy, si nespomenieme. Staci si pozriet zoznam vyuzitia byvalych synagog na slovak-jewish-heritage.org . Je pravdou, ze sa s maastrichtskym klastornym kostolom co do architektornickej kvality nedaju porovnavat, ale tiez su to byvale sakralne priestory a trocha ucty k nim by nezaskodilo.

    Niektore si uchovali povodny ucel, niektore sa pouzivaju na kulturne ucely, ale mnohe dopadli dost katastrofalne…Komarno – fitnesscentrum, Poprad – tlaciaren, Tvrdosin – bar s diskotekou, Trstena – obchod s obuvou a textilom , atd. osobne by som si dal radsej dobru veceru v maastrichtskom klastore ako si v trstenskej synagoge kupil vietnamske tenisky.

    Dalsi diskutabilny priklad je podla mna synagoga v Ziline, dielo slavneho nemeckeho architekta Petra Behrensa, jedna z najlepsich stavieb na Slovensku v prvej polovici 20. storocia, prestavana na kino. Ucel je sice kulturne zamerany, ale co to s tymto sakralnym priestorom spravilo v interieri … skoda reci.

    Ale aby som nebol len negativisticky, uplne ma nadchla renovacia nitrianskej synagogy, dole koncertna sien a na galeriach vystavne priestory, idealne :-)

  • sabatier

    Member
    6. februára 2008 at 16:28

    Trstena, obuv-textil


    Komarno, fitcentrum

    Zatisie z Tvrdosina…

    Zdroj fotografii: slovak-jewish-heritage.org

  • tomboy

    Member
    7. februára 2008 at 16:53

    S tým, že sú odsvätené kostolíky využívané pre iné účely ako sakrálne mi príde správne, rozhodne lepšie ako keby zostal prázdny a začal chátrať…
    zaujala ma skorej otázka právna… jedná sa o stavbu sakrálnu aj po odsvätení?
    je stavba sakrálnou len keď je vysvätená? nemyslím stavebne ale stavebno-právne…
    narážam na spôsob možného ocenenia tejto stavby…
    ak stavbu odsvätím, je naďalej sakrálnou?
    v prípade rozľahlého katolíckeho kostola asi áno, ale čo napríklad motlitebňa (môže ísť len jednu miestnosť a jej príslušenstvo)… ??
    obecne platí prax, že určujem podľa účelu využitia pri prehliadke nehnuteľnosti… v tom prípade by som z uvedenom prípade spravil z budovy pre bohoslužby budovu pre obchod (patrí aj stravovanie) s rozdielom ceny približne 10% za 1m3….
    kedy je teda stavba sakrálna a kedy nie?!
    odhliadnuť od problému, ktorý som nadhodil…
    ak sa cirkev niektorej stavby vzdá znamená to z mojho pohľadu, že už neplní svoj účel je preto možné ju využiť pre iné účely. O odsvätení a prípadnom odpredaji rozhodla cirkev, preto by už nemala hovoriť do jeho následného využitia!
    ak predám auto nepoviem niekomu, že s ním nemože jazdiť po dialniciach lebo je to podľa mňa moc rýchle a nevhodné…

  • eo-ipso

    Member
    7. februára 2008 at 21:06

    :arrow: tu by bol namieste podrobnejší rozbor z hľadiska architektonického a liturgického, lebo ide zrejme o rozdielne chápanie. Aj miestnosť v obytnom dome slúžiaca ako vysvätená modlitebňa je sakrálny priestor, no z architektonického hľadiska ho zrejme mnohí za taký nepovažujú. Tiež je zrejme rozdiel medzi “chrámovou” architektúrou a “sakrálnou”. Ak za kostol považujeme stavbu kostola aj pred, alebo po jeho vysvätení……atď. Možno niekto príde aj s inými aspektami chápania tohto “problému” :wink:

  • uskalienka

    Member
    8. februára 2008 at 20:19

    :arrow: co sa tyka vyuzitia ex-sakralnych stavieb na ine ucely… plne suhlasim, ako pise tomboy, vzdy lepsie ako by mali chatrat… povodny majitel sa ich vzdal a je uzasne, ze mozu v plnej krase a monumentalnosti sluzit dalej… a to nehovorim o uzasnej sile aury, ktoru predchadzajuca sakralnost stavbe darovala [-o< :wink:
    majitel budovy sa moze rozhodnut komu budovu preda / prenajme… a za akych podmienok… a myslim, ze urcite podmienky sa v kupnej zmluve mozu ukotvit… napriklad, aby sa krasa budovy “nesplznila”, ale vyzdvihla…

    :arrow: co sa tyka stavebno-pravnych veci, urcite dochadza k zmenam… ono pri stavebnom konani sa meni ucel pouzitia stavby… predpokladam, ze tomu nebude inak ani pri tychto stavbach… (len by ma zaujimalo ci su zapisane v katastri :) ked nase hrady ako stavby neexistuju… neviem ako kostoly :lol: ) nam bohate skusenosti z budovania novych prevadzok v starych priestoroch – povodne vyuzitie priestorov bolo ine…
    aaa veru trpku skusenost v suvislosti so zmenou vyuzitia stavby, ked sme v roku 2004 ja + 27 rodin dosli o byty len preto, ze za komunistov si niekto neplnil literu zakona…
    v koncom 60-tich rokov bol v nr postaveny robotnicky hotel, forma ubytovania – bunkove jednotky, koncom 70-tich bunky prerobili na jedno a dvoizbove byty… uvedene nebolo skolaudovane… teda nedoslo k zmene uzivania stavby… mali sme najomne zmluvy a zili sme v robotnickom hoteli, nikoho nenapadlo nieco preverovat na katastri… dokonca sa budova mala darovat mestu a nam odobrili, ze potom si byty odkupime… mesto sa budovy vzdalo, kvoli nakladom na rekonstrukciu… tak nas povodny majitel budovy predal a novy majitel vyhodil… vobec nemusel riesit nahradne byvanie, pretoze podla kolaudacneho rozhodnutia sme nezili v bytoch, ale v bunkovych jednotkach… co v skutocnosti pravda nebola… ale papier je papier – znesie vsetko a tak 28 rodin prislo o strechu nad hlavou…
    (aaale ja som spokojna, pretoze som sa konecne rozhybala a teraz nebyvam v byte najomnom, ale vo vlastnom… a co ma najviac tesi, ze v OP mi pisu ulicu pre mna po najsympatickejsej osobnosti slovenskych dejin, po rodakovi z mojho rodneho kraja, t.j. Stefanikova :wink: )

    :!: tymto pribehom chcem vlastne upozornit najomnikov najomnych bytov, aby si preverili na katastri ucel pouzitia stavby, v ktorej maju byty… a v pripade irelevantnych udajov zacat konat skor ako bude neskoro…

  • rado-z-mt

    Member
    9. februára 2008 at 10:30

    Ja som dokonca čítal a videl v TV, že vo Veľkej Británii, keď je kostol opustený, lebo farnosť má málo členov a nemá sa o objekt kto starať, tak ho odkúpia podnikatelia a zriaďujú tam puby, diskobary a pod. Dokonca už v jednom kostole bol organizovaný aj koncert – vraj to bolo super, pretože kostol má perfektnú akustiku. Tuším to bolo dosť medializované, pretože účinkujúcim bola kapela Motorhead :smt098 :headbang: ( inak medzi nami, vraj najhlučnejšia kapela na svete ) :director: A rozhodne to niesu teda žiadny svetáci.
    Ale speť k téme. Myslím, že je normálne, ak sa počas života stavby podľa potreby jej účel mení. Tu na Slovensku je tento “problém” vnímaný asi citlivejšie, ale naša spoločnosť ho bude musieť skôr, alebo neskôr riešiť. Už dnes aj sama cirkev priznáva, že má obrovské majetky a nemá na ich údržbu peniaze. A keby aj mala, nevie, čo s nimi ďalej. A štát sa snaží zbavovať zodpovednosti, takže toto bremeno na seba asi preberať nebude…Asi toľko môj pohľad.

  • uskalienka

    Member
    9. februára 2008 at 22:52

    … Tuším to bolo dosť medializované, pretože účinkujúcim bola kapela Motorhead :smt098 :headbang: ( inak medzi nami, vraj najhlučnejšia kapela na svete ) :director: A rozhodne to niesu teda žiadny svetáci. …
    Rado, sorry, ale keby si chlapici z Motorhead precitali tvoj prispevok mohli by sa urazit a vymahat od teba vysoke odskodne… :lol: len sa snazim veci uviest na pravu mieru :lol:
    chlapici z Motorhead urcite svetaci su… nie su svätci – svätaci… hoci ktovie :lol:
    svetak – ten, kto si pozitkarsky, bez zabran uziva zivota :D
    svetsky – pozemsky… svetske sudy – krajsky, okresny…
    svätsky, sväty – nebesky, cisty, vynikajuci cnostami, mravnostou…

    papa a bacha na sve(ä)tosti :)

  • rado-z-mt

    Member
    10. februára 2008 at 11:50

    Ano ano, drobná gramatická chyba – a mení to úplne význam celej vety, či príspevku. Samozrejme, že som myslel svätáci. Čiže rozhodne to niesu žiadny svätáci. :lol: :lol: :lol:

  • skalican

    Member
    12. júna 2008 at 20:33

    podľa mňa je toto hrozné.V Skalici máme tiež jeden taký kostol a to je jezuitský kostol no žiadne fitcentrá ani športová obuv tam nebude je tam skvela akustika takže služi ako koncertna sien a kazdy vikend je otvoreny pre turistov stejne ako ostatne skalické pamiatky, pozrime sa na to tak kostol je pamiatka ked sa kostol odsvati tak by to malo platit tiez.

  • uskalienka

    Member
    13. júla 2010 at 19:12

    prislo mailom…

    Church made into a home…

    At least your neighbors are quiet…

    A couple purchased an old church in Kyloe, Northumberland, in PA.

    They invested a lot of money on the interior, but the exterior
    remained almost completely intact. They did more of a restoration,
    rather than a renovation, which would have cost them 3 times less.

    If they had not purchased the old church, who knows what would have happened to it, as it was in very bad shape.

    The couple however, adapted the interior, while leaving the outside with the minimum appearance of a house.

    pri tejto krase a vzdusnosti mi nedalo a tak som si zagooglila :)
    nech sa paci… pastva pre oci…
    http://freshome.com/2010/05/07/ruined-georgian-church-turned-into-home/

  • palo

    Member
    14. júla 2010 at 18:33

    Tiež TU alebo TU:
    A renovated Georgian church in Kyloe, Northumberland brings new meaning to having a heavenly home. The new owners, Sally Onions and Ian Bottomley, retained the original stained glass windows and repurposed much of the existing church fixtures.

    Ďalšie príklady:

    – z Holandska tento alebo tento,

    – z Británie tento alebo tento alebo tento alebo tento alebo tento alebo ešte jeden.

    – z USA jedna bývalá synagóga alebo tá istá synagóga.

  • zavinac

    Member
    14. júla 2010 at 18:54

    Lepšie keď kostol stojí, je vzorne zrekonštruovaný a možno ho obdivovať aspoň zvonka, ako by mal byť v ruinách. že niekto chce bývať uprostred cintorína – no prosím, proti gustu žiadny dišputát. Ale zaujímalo by ma čo v tých evidentných gotikách urobili s kryptami pod kostolmi, keď to prerábali.
    Vinotéku? Yakuzzi? Komoru?
    Už to vidím: ako námet na skvelý béčkový horor plný umrlcov. Zožente prachy, natočíme to v štýle Blair witch!

  • antik

    Member
    15. júla 2010 at 9:52

    Tu je clanok, kde je mozne sa preklikat na dalsie priklady

    http://www.independent.co.uk/life-style/house-and-home/property/could-you-turn-an-unwanted-church-into-a-heavenly-home-456691.html

    Pred rokmi sa nam v spanielskej dedine Ayllon pokazilo auto a vdaka tomu som preskumal podrobne stavebne pamiatky tejto krasnej stredovekej dedinky. Okrem ineho tam stoji kostol premeneny na pohodlnu haciendu. S ludmi, ktori tam byvaju sa dalo dohodnut na prehliadke a bolo co obzerat. Zaujal ma bazen, ktory kopiroval presbyterium, ci jedalen v transepte. Skusim najst fotku a zavsit ju sem.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť