aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

Tagged: ,

  • Rady pre zhutnovanie penoveho skla pod drev.podlahu

    Posted by mahroch on 7. októbra 2016 at 12:48

    Ahojte,
    Chcel som poprosiť o rady a prípadne aj postup presného vyrovnávania vrstvy penoveho skla, ktoré budeme sypať pod drevenú podlahu.

    Situácia je taká, že na zhutnene ps už budeme klásť hranoly a na to podlahové dosky.

    Moja otázka smeruje k tomu ako čo najlepšie vyrovnať a zhutnit to penové sklo.

    Sedliackym rozum mi hovorí že zhutnovacim strojom sa voziť po tom ps a premeriavať vodovahou stále dokola až kým sa nedosiahne potrebná výška.

    Ale možno máte viac skúseností, rady a iné postrehy.

    Dik za pomoc
    Maros

    harp odpovedal 3 years, 8 months ago 5 Členovia · 13 odpovede/odpovedí
  • 13 odpovede/odpovedí
  • rado-z-mt

    Member
    7. októbra 2016 at 20:24

    Zdravím Maroš.

    Ako ti radí sedliacky rozum,tak to určite nerob. Aj po zvybrovaní akonáhle na to sklo stúpiš, budeš sa prebárať.Nemá to zmysel a navyše, aj tak by sa ti to tak ako si to predstavuješ nepodarilo…

    Výrobca dokonca tvrdí, že pri hrúbke vrstvy min. 20 cm zhutňovanie ani potrebné nieje.

    Ja tento mesiac tiež idem robiť drevené podlahy a zásyp z penoskla. Vyriešené apripravené to máme tak, že celý nosný rošt je kotvený do stien cez kovové “L”profily a v strede miestnosti ho ešte priečne podoprieme. Podperu tiež kotvíme dostien. Postrholce aleniesú natesno odsteny postenu, nehávame vôľu cca 2 -3 cm na každom konci. No a potom celý priestor popod postrholce a aj medzi nimy vysypeme sklom fr. 16-32mm. Ak, tak len zľahka udusáme zásyp ručne dreveným hranolom, aby zásyp nebol úplnepospodnú úroveň podlahy,ale tak 1  – 1,5 cm pod ňou. Celoplošne to prekryjeme geotextíliou a natlčieme dlážkovicu. Hotovo, šmitec. 

    Ak by niečo nebolo jasné, kľudne zavolaj 0905 930 741

    Rado

  • mahroch

    Member
    8. októbra 2016 at 20:31

    Cau,

    dik za popis. Nie som si isty ci to co pises ide urobit u nas. Hlavne teda preto, ze u nas sa neda nic kotvit do stien. Mame hlineno kamenne steny, cize si neviem uplne dobre predstacti kam by som take L profily ukotvil. Asi by som to mohol vrtat do kamena, ale to si koledujem o pruser, lebo kazdy kamen je inde, takze dodrzat nejake rovnake odstupy, levely atd je podla mna este tazsie ako ukladat to na zhutnene PS.

     

    Druha vec je, ze som sa docital ze zhutnene penove sklo je pevne, pochodzne. CO je opak toho co hovoris ty, tak neviem.

     

    Treti bod ktory trochu kontrastuje s tvojim tvrdenim je, ze som nasiel viac videi o tom ako to ludia robili (nasiel som ich az po tom co som napisal sem). POzri toto:

     

    https://www.youtube.com/watch?v=RQBe-7EymAI

     

    tam po tom chlapik bez problemov chodi a nezabara sa do toho.

     

    Tu to robia priamo v dome a vyzera ze to maju namerane tymi doskami …

     

    https://www.youtube.com/watch?v=DQ3jr3zwkGY

     

    Uznavam, ze ani v jednom pripade nie je jasne, co s tym dalej idu robit – ci na to budu klast rost, alebo zalievat betonom alebo co … ale minimalne to, ze to je po zhutneni pevne vyzera byt pravda.

     

     

  • rado-z-mt

    Member
    9. októbra 2016 at 20:33

    Pokiaľ sa nedá kotviť priamo do stien jednotlivé hranolce, tak by som na stenu po dĺžke ukotvil fošňu, alebo hranol tam, kde to pôjde ( do kameňa ) a o to potom pomocou kovových profilov kotvil jednotlivé hranolce podlahy.

    Na videách jehutnené sklo, aledosť veľkej frakcie. A nespoliehalby som na to, že takto zhutnená plocha bude mať rovinnosťvo všetkých smeroch tak, že na to stačí položiť hranolky a nabíjať podlahu. Ale ak si presvedčený, že sa to dá, tak do toho…

    Ak zistíš, že to po položení hranolu to v rovine nieje, som zvedaví, ako potom ten hranol budeš podkladať tak, aby si ho zrovnal. Stačí porušiť zhutnenú plochu a celé sa to uvoľní, a už to nebude pevný povrch. A že pri kladení či hranolov alebo podlahy sa tam nabeháte…

    Podľa tých videí usudzujem, že je to príprava pod betónovú platňu ( čo tiež ideme robiť ) a v tom prípade je to O.K. Ale silno pochybujem, že to bude fungovať ako príprava podkladu pod drevenú palubu.

    Ale možno sa v celom tomto mýlim a fungovať ti to bude skvele. Potom daj vedieť.

    Každopádne držím palce a hodne zdaru :-)

    Rado

  • mahroch

    Member
    9. októbra 2016 at 23:25

    Rado, dik za tipy. Prosim, neber to tak, ze ti nejako neverim, alebo spochybnujem tvoje rady. Je to skor tak, ze nahlas rozmyslam a pisem to sem, lebo si myslim, ze nas spolocny crowdsourcing dovedie k dobremu rieseniu. Myslim si ze to co pises je cenne a prisposobujem moje plany tomu k comu spolocne prichadzme.

    ANo, to je pravdsa co pises – nevieme z videa zistit, co s tym dalej robili a teda sa tazko urcuje, ci by to islo dorovnat tym zhutnovanim. A ano, neviem dost dobre, ako by som riesil situaciu, ze to nebude rovne a mal by som to vyrovnavat. a tiez neviem ci je to vobec mozne rovnat do takej presnosti, aby sa na to dala rovno klast podlaha.

    To co pises o fosni pri stene vyzera rozumne. TOby som mozno este vyladil tym, ze by som do steny ukotvil zakladovy hranol, na ktory by som potom ukotvoval cely rost, ktrory by som este na viacerych miestach podkladal. Vid obrazok. K sebe by som to mohol srobovat kovovymi L-profilmi, alebo priamo srobovanim hranolov k sebe.

    Otazka je cim podkladat ten rost – na obrazku mam kamen, lebo je to najlacnejsie dostupne riesenie.ale neviem ci ten kamen je idealne riesenie – jednak tam logicky nebude penove sklo, cize to bude nejaka forma tepelneho mosta. Ak by som to podlozil nejakou hydroizolaciou (aby mi drevo nesalo vodu z kamena na ktoeom sa bude voda kondenzovat), tak by to mohlo byt riesitelne. Ale neviem. Napada ta nieco, pre/proti tomu rieseniu?

    Zatial si tiez neviem predstavit ake kovove podpery by som vyrabal/kupoval na to podkladanie. MAs nejaky tip co by sa dalo pouzit?

    Dik za vsetky rady.

  • mahroch

    Member
    10. októbra 2016 at 8:28

    Premyslam teraz ci dalsia debata uz nie je na ine vlakno, lebo uz riesime nieco uplne ine nez je nazov temy … no ale zatial teda necham tu …

     

    Cez noc mi napadli este nejake moznosti tvojho napadu s montovanim hranola k stene, tak som sa chcel spytat na nazor:

     

    1) nebolo by lepsie namiesto hranola/fosne na stenu namontovat nejaky L-kovy zelezny profil, ku ktoremu by sa potom montoval rost? myslim, ze ten zelezny profil by mohol viac vydrzat asi je to viac prace s vrtanim do zeleza, ale to nie je problem. Mozno by som musel potom hranol do zeleza kotvit vzdy len na jednej stene (na preskacku) kvoli dilatacii hranolov a podlahy.

     

    3) podkladat by sa mohli dat nielen kamene ako som to tam nakreslil, ale napr. aj tehly, ktorych mam dost a daju sa trochu lepsie prisposobovat cosa tyka stability. AJ ked aj s kamenmi by to islo, kedze okolo bude nasypane to penaove sklo, ktore tehle/kamenu nedovoli uhnut.

     

    2) premyslam ci by bolo treba kontakt hranola s kamenom/tehlou/zeleznym profilom nejako izolovat, aby  netahal vodu (z kondenzu, pripadne ta tehla moze nejako nasat a drzat vlhkost od zeme). Neviem sa v tom vyznat, lebo niekde inde na obnova.sk som cital, ze to najhorsie co sa podkladovym hranolom da urobit je natriet ich asfaltom, lebo to pod tym hnije a nedycha atd … tak neviem.

     

    Dik za rady

     

    Maros

  • srnca

    Member
    10. októbra 2016 at 23:01

    My sme to s manzelom na hlinenom dome robili tak, ze sme pod kazdy hranol na rucne udusane penove sklo dali min. dva-tri  betonove kolaciky, na ne kusok asfalt. lepenky, aby drevo nebolo v styku s betonom, a este do mokreho sme na to posadili hranol a zatlacili do roviny.  A takto s kazdym hranolom, vsetko navzajom vo vodovahe.  Bola to piplacka, ale hranoly sú v rovine, nasucho polozene na lepenke, podlahove dosky to všetko spriahli dohromady. 

    silvia

     

  • mahroch

    Member
    11. októbra 2016 at 9:01

    ahoj silvia,

    mozes mi prosim trochu upresnit co myslis tym “este do mokreho”? Neviem ci ste natavovali tu asfaltovu lepenku, alebo myslis mokry beton …

    Nahodou pripadne nejaku fotku nemas z toho procesu?

    Samozrejme si predstavujem nejake riesenie, ako by som to urobil ja, ale netreba vymyslat koleso znova …

    Dakujem

    Maros

     

  • srnca

    Member
    11. októbra 2016 at 23:26

    ano, do mokreho betonu, lebo sa este da spolu s hranolom zatlacit pekne do vodovahy. Skusim dat foto, v inych izbach sme tusim nedavali tak husto tie kolaciky, ale toto je prechodova predsien, kde sa bude chodit intenzivnejsie v jednej casti, tak nech to ma radsej viac bodov. Hranoly su nasucho polozene na tej ipe, pod tym geotextilia na penovom skle zhutnenom len takym rucnym dusadlom.

  • mahroch

    Member
    12. októbra 2016 at 8:12

    Dakujem Silvia, toto vyzera velmi pouzitelne aj pre nas :)

    Nevedel som si predtym predstavit ako si t myslela s tym betonom, lebo som si myslel ze to musi byt nejako zasalovane, aby sa to neroztekalo, ale uz to chapem …

    M.

  • srnca

    Member
    12. októbra 2016 at 19:28

    Bol to taky suchy husty beton. V tomto pripade sme pod kazdy kolac dali aj kus karisiete, ale predtym v izbach sme to nerobili a fungujeme uz 2-3 roky. Len potom treba dat pozor, beton tam drzi len vlastnou vahou, uz o to nezavadit nohou, nenadvihovat, lebo sa vsetko pokrivi. Najprv sme hranoly do toho zatlacili, poznacili presnu ciaru, polozili sme ich vedla, nech to schne bez zataze, aby to nahodou este nekleslo alebo co. Ked bol beton suchy, naspat hranoly na presne miesta a pred pribijanim podlahovych dosiek sme si ich docasne montazne spojili s par doskami. Tak nech sa podlaha podari! 

    S.

  • mahroch

    Member
    5. novembra 2016 at 21:20

    Aby sa nesttratili skusenosti pisem moje postrehy z tychto prac:

     

    – ukazalo sa ze zhutnit to penove sklo (mali sme frakciu 16-32) by sa absolutne nedalo do takej roviny aby sa na to dali rovno klast hranoly. Stacilo ze sme niekde prudsie otocili vibracnu dosku a uz tam bol kopcek …

     

    – pouzivali sme vibracnu dosku s vahou 100 kg. stacilo to, ale kedze bola len jednosmerna (dopredu) tak sme sa nevedeli dostat do rohov a tam sme to museli zhutnovat rucne utlkanim. aj tak to nebolo ono, ale nic lepsie nebolo. lepsia by bola reverzna doska, ale ti su zasa az od vahy 200 kg, takze je to na zvazenie.

     

    – vyrovnavanie hranolov som robil tak, ze laserovym meracom som hranoly ukladane na cerstvy beton zarovnaval podla hornej hrany. nie je to 120% presne, ale dufam, ze postacujuco. PO zamerani som hranol zlozil, aby vaha neroztlacila cerstvy beton nizsie.

     

    – medzi beton a hranol budem davat ipu

     

    zatial tolko. ak by mal niekto nejake otazky s ktorymi viem pomoct, kludne piste.

     

    Maros

  • karasisi

    Member
    14. mája 2020 at 8:29

    Ahoj, aka by mala byt hrubka vrstvy a frakcia toho penoskla

  • harp

    Member
    25. februára 2021 at 18:09

    Aj keď ide o staršiu diskusiu rád by som upozornil na to, že prikotvením do obvodových stien sa pri chodení otrasy prenášajú do stien a tým do celého domu. Treba zohľadniť aj toto.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť