-
Re: Kaštiel Odescalchi, obec Solčany
NIe je to o Solcianskom kastieli, ale je tam zaujimavy suhrn strat po druhej svetovej vojne + chaose povojnovych znarodnovacich rokov!
Pôdohospodársky archív a Národná kultúrna komisia 1946 – 1951
Martina Orosová
Mgr. Martina Orosová, Pamiatkový úrad SR, Cesta na Červený most 6, 814 06 Bratislava
Skupina európskych expertov v „Národnej správe o kultúrnej politike SR“, vypracovanej pre Radu Európy v roku 2003, hodnotila aj slovenské archívy: „Bohatstvo archívneho kultúrneho dedičstva je na Slovensku pozoruhodné, rovnako ako jej inštitucionálne zázemie, základy ktorého siahajú do 18. storočia. Okrem samotného usporiadania archívnych fondov, ktoré sú navzájom dobre prepojené, treba vyzdvihnúť aj zákon z roku 2002. Ten stavia Slovenskú republiku minimálne na úroveň členských štátov EÚ a v otázkach sprístupnenia a poskytovania informácií z archívnych fondov zavádza dokonca ešte pokrokovejšie, otvorenejšie a demokratickejšie riešenia.“
Pre každého archivára iste potešujúce slová. Vieme však, že dnes taká samozrejmá organizovanosť slovenského archívnictva sa rodila veľmi ťažko. Prvá Československá republika v tomto smere nepriniesla žiaden pokrok. Pri Ministerstve s plnou mocou pre správu Slovenska bol zriadený Štátny inšpektorát archívov a knižníc pre Slovensko, na čele s Václavom Chaloupeckým, ktorý mal pripraviť návrh na organizáciu archívnictva a zriadenie ústrednej archívnej inštitúcie. Nič z toho sa nepodarilo pre kompetenčné spory, pod ktoré ministerstvo má archívnictvo patriť (ministerstvo školstva alebo vnútra). Prvou archívnou lastovičkou bol Krajinský archív pri novozriadenom Krajinskom úrade v roku 1928, ktorý však zanikol ku koncu roka 1939. Pôsobili v ňom také osobnosti, ako Daniel Rapant, Alexander Húščava a Branislav Varsík. Okrem toho sa od roku 1929 začal formovať archív Slovenského národného múzea v Martine, ktorý mal však skôr zbierkový a ochranársky charakter. V 40 – tych rokoch 20. storočia prežívali archívy naďalej ťažké časy. Z odborných kruhov čoraz častejšie zaznievali kritické hlasy o potrebe záchrany archívov. Konkrétne návrhy na organizáciu a riadenie archívov publikovali Mária Jeršová a Vendelín Jankovič.
Rozhodujúce momenty priniesli až povojnové roky. Vtedy vznikli dve nové inštitúcie, na pleciach ktorých stála záchrana nielen archívneho, ale celého kultúrneho dedičstva Slovenska. Boli to Národná kultúrna komisia pre správu štátneho kultúrneho majetku na Slovensku a Pôdohospodársky archív pri Povereníctve pôdohospodárstva a pozemkovej reformy. Na ich spoločných zasadnutiach sa odohrávali dramatické chvíle, ktoré neskôr dr. Kušík nazval
„nechutným sporom“. O čo išlo v tomto konflikte nám dnes približujú zachované archívne dokumenty.
Do skončenia 2. sv. vojny boli hlavnými držiteľmi pôdy veľkostatkári, z veľkej časti príslušníci bývalej uhorskej šľachty, hospodáriaci na svojich tradičných panstvách. Ich životný štýl zahŕňal aj patričnú úroveň bývania, ktorá sa začala formovať už v 16. storočí. Kaštiele a kúrie ako panské sídla sa stali neodmysliteľnou súčasťou slovenského vidieka. Nielen ich architektúra, ale aj interiér a celé vnútorné vybavenie, vypovedali o životnej úrovni i záľubách majiteľa. Mnohé kaštiele sa mohli pýšiť nielen vzácnym nábytkom a poľovníckymi trofejami, ale aj bohatými zbierkami výtvarného umenia, hudobných nástrojov a kníh. Neodmysliteľnou súčasťou panstiev, najmä panstiev významných šľachtických rodov, bol aj archív, zahŕňajúci hospodárske i rodinné písomnosti.
Vojnové udalosti zmenili aj život bohatých veľkostatkárov. S blížiacim sa frontom majitelia panstiev opúšťali územie Slovenska a čoraz viac kaštieľov a kúrií zostávalo opustených a vydaných napospas krutému osudu. Bojové akcie všetkých možných armád, uvoľnenie morálky, absencia vládnej moci a správy na všetkých úrovniach, znamenali pre slovenské pamiatky katastrofu. Zničených či poškodených bolo 255 profánnych stavieb, 20 hradných ruín, 308 rím. – kat., 137 ev. a. v. a 80 gr. – kat. kostolov, rozkradnutý a zničený bol interiér 450 kaštieľov a kúrií. Dielo skazy často dokonali miestni obyvatelia v „rabovačkách“. Na dvoroch a cestách, rozhádzané, rozbité a zničené, končilo nielen zariadenie týchto bohatých sídiel, ale aj vzácne knihy a archiválie. Povereníctvo školstva a osvety začiatkom roku 1947 vyčíslilo škody na kultúrnych pamiatkach, ktoré na Slovensku spôsobila vojna. Zničenie a poškodenie 220 knižníc a archívov vo vidieckych kaštieľoch vyčíslilo na 55 mil. korún. Na 10 mil. korún boli vyčíslené škody na cirkevných knižniciach a archívoch (308 rím. kat., 137 ev. a. v. a 80 gr. kat. kostolov zničených alebo poškodených).
Už v priebehu roku 1945 vyšlo niekoľko zákonov a nariadení o konfiškácii majetku Nemcov, Maďarov, ako aj zradcov a nepriateľov českého a slovenského národa. K tomu sa
pridružila revízia pozemkovej reformy, takže na vidieku nastali veľké zmeny vo vlastníckych vzťahoch a majetkových pomeroch. Dočasnou správou a rozdelením skonfiškovaného majetku prídelcom bol poverený Fond národnej obnovy. Dekrét prezidenta republiky č. 108/1945 z 25. 10. 1945, podľa ktorého sa konfiškovalo v Čechách, určoval rozdiely medzi malými, strednými a veľkými majetkovými podstatami, z čoho vyplývalo aj následné prideľovanie majetkov. V Čechách sa v správe Fondu národnej obnovy ocitlo aj „príslušenstvo“ pôdohospodárskeho majetku, teda hnuteľné veci, ktoré sa považovali za stredné majetkové podstaty. Na Slovensku sa však konfiškovalo podľa nariadení SNR č. 4 a 104 z roku 1945 a všetok pôdohospodársky majetok i s príslušenstvom sa dostal do rúk Slovenského pozemkového fondu a Povereníctva pôdohospodárstva a pozemkovej reformy. Medzi iným aj majetok veľkej kultúrnej a historickej hodnoty. Pracovné skupiny Povereníctva pôdohospodárstva a pozemkovej reformy, pôsobiace v jednotlivých regiónoch Slovenska, však v tejto chvíli mali iné starosti, ako strážiť ohrozené kultúrne hodnoty. Ak sa malo ešte čo-to zachrániť z bohatého umeleckého, kultúrneho a historického materiálu, ktorý ostal na vidieku bez náležitej ochrany, bolo treba urýchlene konať.
Iniciatívy sa ujali pracovníci Povereníctva školstva a osvety, ako aj jednotlivci z rôznych kultúrnych a školských inštitúcií. Pomohol im výnos Povereníctva vnútra o ochrane pamiatok vo vidieckych kaštieľoch zo 16. augusta 1945, ktorý nariaďoval všetkým okresným národným výborom, okresným správnym komisiám a miestnym národným výborom poskytnúť zástupcom Povereníctva školstva a osvety všetku pomoc pri zisťovaní a inventárnom preberaní majetku vo vidieckych kaštieľoch a nehatiť prevoz cenností do zberných miest, keďže ide o národný majetok a štát má eminentný záujem na ich zachovaní. Túto iniciatívu odobril aj Zbor Povereníkov na svojom zasadnutí 12. septembra 1945. V intimáte č. 5555/45 súhlasil s tým, aby Povereníctvo školstva a osvety čo najskôr zaistilo pamiatky a zbierky vo vidieckych kaštieľoch a zámkoch, a hnuteľné veci aby oddisponovalo na bezpečné miesto. Tiež im uložilo vypracovať návrh nariadenia, podľa ktorého budú tieto pamiatky prehlásené za vlastníctvo štátu. Deň nato Zbor povereníkov zostavil Medzirezortnú kaštieľovú komisiu pre prideľovanie kaštieľov novým prídelcom.
Pár zanietených jednotlivcov však nemohlo zabrániť ďalšiemu poškodzovaniu a rozkrádaniu cenného majetku, ktoré sa dialo často za účasti, či s tichým súhlasom miestnych
Log in to reply.