aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Rekonštrukcia kamenného domu

  • Rekonštrukcia kamenného domu

    Posted by mueckee on 10. júna 2021 at 11:58

    Dobrý
    deň, prosím je tu niekto kto by mi vedel trošku poradiť? Pomáham ako
    projektantka s rekonštrukciou starého kamenného domu a prečítala som si
    všetko možné už ale nie som si istá odpoveďou, ako riešiť podlahu
    vnútri. (Prečítala som si všetky diskusie, ktoré harp uvádza aj všetky link v odkazoch, btw, veľa z nich nefunguje) Steny zvnútra plesniveli lebo tam tí čo to rekonštruovali pred
    tým zaliali hlinenú podlahu betónom a kameň zvnútra potiahli nejakou
    omietkou. Betón pôjde preč, omietka už je preč. Môj návrh je, že dnu
    pôjde zhutnené penosklo v geotextíli a na to liapor/keramzit a do toho
    hranoly a na to drevená podlaha. Otázka je, či je potrebné to zvnútra aj
    zvonka oddrenážovať alebo nie. Podľa mňa tá pleseň vznikala primárne zo
    zlej rekonštrukcie a nie zo spodnej vody. V therme si viem nadizajnovať
    rosný bod. Penosklo by malo studený základ poriešiť. Po odizolovaní by
    tam podľa mňa pleseň nemala vznikať. Problém je aj so susedom, vonkajšia
    drenáž by musela byť na jeho pozemku, viem, že zo zákona je povinný to
    umožniť, to nie vždy to medziľudské vzťahy dovolia. Vnútorná zas neviem kam odviesť druhú stranu, ak by sa vývod umiestnil k susedovi, tak druhý koniec by musel ísť až cez prístavbu niekam? Ak by to išlo sever juh, tak by to išlo pozdĺžne celým domom až pod garáž?? Máte niekto prosím
    skúsenosti s kamenným domom? Tá prístavba pôjde samozrejme dole. Zamerané to mám, ešte budem riešiť statika. Pridávam aj vizualizáciu ďalekej budúcnosti. Teraz sa bude riešiť len podlaha a zateplenie stropu.

    harp odpovedal 3 years, 6 months ago 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    10. júna 2021 at 12:15

    Dobry den,

    pridate aj foto interieru prosim? Idealne s vyznacenim v podoryse.

  • mueckee

    Member
    10. júna 2021 at 15:21

    Mam len tie. Uz sa zacalo s rekonstrukciou bez projektu bohuzial. Niekto im odporucil este stenove kurenie -_- Nuz, skoda uz bola narobena a teraz treba napravit co sa da. Inak je kotol v malej pivnicke pod kupelnou a postavila sa nova pec. Uz sa zacali davat hlinene omietky. Je mi jasne, ze sa bude musiet odkopat este pod tou vodou nejak :(

  • harp

    Member
    11. júna 2021 at 8:18

    Prepacte ale toto nie je na diskusiu. Tento projekt je od zaciatku tak skazeny, ze zachranit ho chce naozaj skuseneho projektanta. V poslednych rokoch badam presne trento trend, ktokolvek sa pusti do stavby. Castokrat pod hlavickou ekologickej architektury a takto to dopada.

    Legislativa na Slovensku, stavebne urady a zivnostensky zakon len podporuju fuserinu v stavebnictve.

    Vykopte prieskumne sondy a zmerajte vlhkost na roznych miestach v sonde aj na roznych miestach nad terenom. Skuste nam sem poslat data a foto.

  • Robko

    Member
    13. júna 2021 at 21:41

    Dobrý deň, ja sa rád zapojím do diskusie, aj keď neviem, či vám nepoviem niečo, čo už dávno viete. Mám skúsenosť s obnovou kamenného chrámu (viem, že je to ale niečo iné ako kamenný dom, ktorý má slúžiť na bývanie). Za prvé tomu kamennému domu pravdepodobne chýba izolácia základov- ak sa nevyrieši najprv táto záležitosť, tak steny budú vlhnúť stále a podla mna mikroklíma na bývanie nebude vyhovujúca. Neviem, aké máte finančné prostriedky, ale ak ich máte a objekt je staticky v poriadku (čo by vám statik určil), mohlo by pomocť podrezanie alebo injektáž. Pri kamennom murive sa ale využivá diamantové lano a je nutný prístup z oboch strán múru. Čím hrubší múr tým je to drahšie samozrejme (našiel som takú cenu 200e/m2). Ak takéto finančné prostriedky nemáte, asi by som to vyriešil ,,naprírodno,,

    1. po obvode interiéru by som pri múre vykopal ,,odvetrávací kanál,, hlboký aspoň 50 cm (samozejme zavisí od hĺbky základov – ak má základ pol metra je to blbosť, a mohlo by to narušiť statiku). Odvetrávací kanál by sa zvrchu prekryl potom dlažbou, aby ho nebolo vidno a nenarúšalo estetiku interiéru, pretože tadiaľ by do budúcnosti prúdil neustále vzduch a tým pádom by bola vlhkosť zo základu odvetraná (komínovým efektom alebo by sa pridal ventilátor ktorý by ten vzduch poháňal, ak by to nestačilo) Do kanála by z jednej strany vzduch vstupoval a z druhej strany objektu prúd vzduchu vystupoval.

    2. bolo by tiež potrebné obkopat objekt z vonkajšej strany a dať k murivu nejakú separačnú fóliu a prihrnut ilovou zeminou (kopal by som minimálne do hĺbky odvetrávacieho kanála v interéri). Určite by pomohla aj drenážná rúra a vyspádovanie terénu. S drenážou v interéri pod podlahou skúsenosti nemám.

    Som si vedomý, že tento postup nevyrieši úplne vlhkosť muriva, pretože tá vzlínavosť tam určite v nejakej miere ostane. Ale myslím si, že ju zníži. Pokiaľ dobre zaizolujete podlahu a pridáte podlahové kúrenie, tak v zime sa Vám podarí udržať vlhkosť medzi 40-50%. Podľa mňa možete riešiť podlahu, až keď vykonáte izoláciu základov. Potom vám aj omietky nebudú od muriva tak vlhnúť (samozrejme treba vetrať a neprikladať nabytok až ku stene). A omietky by som zvolil asi tiež podľa statiky, ak zvykne objekt viac praskať, tak makkšie naprv. MVR Uni, alebo ak nepraská ,tak možno nejaké tvrdšie NHL (samozrejme omietky musia byť vápenné, aby objekt dýchal a NHL má tú výhodu že je poróznejšia). Možno niečo z týchto návrhov využijete.

  • harp

    Member
    15. júna 2021 at 11:10

    Dobry den,
    len zakladne body ktorych sa treba drzat:

    – kanal nekopat pod zakladovu skaru,
    – zhora vykop utesnit proti vnikaniu vody – ilova zemina,
    – drenazny bal vodu neodvadza iba odvetrava murivo,
    – nepouzivat nopovu foliu k murivu pokial neriesite vyslovene tlakovu vodu a vpodstate vtedy tiez nie
    – nezabudnite na cistiace kusy odvetravacieho potrubia
    – potrubie a bal obalte geotextiliou
    – kanal na dne musi byt vodotesny, spadovany a napojeny na kanalizaciu cez spatnu klapku a cistiaci kus
    – pokial si pod podlahu pustate vzduch z vonku nezabudnite na tepelnu izolaciu.

    V najblizsich dnoch zverejnime film zo serie Ozivene pamiatky venujuci sa sanacii vlhkosti. Avsak uz tato diskusia presahuje jeho rozsah. Mozno vam vsak niektore veci zhrnie.

    https://www.obnova.sk/tag/ozivene-pamiatky/
    https://www.obnova.eu/tag/ozivene-pamiatky/
    https://www.ozivenepamiatky.sk/



Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť