-
Rekultivácia Pieskov pri Španej Doline
Ahojte, a aj ja by som rád prispel témou “rekultivácia” stredovekých banských odvalov pri zaniknutej baníckej osade Piesky pri Španej Doline. Hlavná časť háld bola “rekultivovaná” v roku 2000 a v rokoch 2009 a 2010 sa s tým pokračuje. Ide o buldozérovanie veľkých plôch a o ich následné zasýpanie nevyhnitým kalom z Harmaneckej ČOV. Je to celkom zaujímavé, keď si uvedomíme, že Piesky sú archeologická lokalita európskeho významu (na haldách sa našli stopy po pravekej ťažbe medi). Takých miest v Európe naozaj nie je veľa – spomeniem Rudna glava v Srbsku, Aibunar v Bulharsku, Mitterberg v Rakúsku, Great Ormes head v Anglicku a pár ďalších. Keďže pri rekultivácii neboli žiadni archeológovia prítomní, nejde ani tak o archeológiu bagrom ako o oficiálne bagrovanie na lokalite bez archeológie! Pritom predošlí vykonávatelia archeologických výskumov a prieskumov na tejto lokalite v minulosti (Točík – Bublová: 1971-72, Žebrák: 1985) apelujú na to, aby sa na lokalite aj naďalej robil povrchový zber a aby pretrvávala potreba zachytiť primárne stopy ťažby v praveku. Tie správy asi kompetentní nečítali, keď dovolili zasypať povrchy kalom s ľudskými výkalmi, saponátmi, odpadkami a nepôvodnými horninami! Volal som na niekoľko inštitúcií, no nepochodil som. Evidentne nik nejavil záujem o ničenie histórie strarej cca. 4500 rokov a už ani nebude: už je to udeláno – už je to hotovo … Aj tak by ma zaujímalo vyjadrenie Pamiatkového úradu ku projektu Rudných baní a.s., ktoré učinil Pamiatkový úrad v B.B.(ak učinil). Lesníkom sa totiž nepáčilo, že sa im sype piesok do lesa, tak to chcú zalesniť. Sandberg, Zamperk, Piesky boli odpradávna pieskový vrch a nedokážem pochopiť, prečo to niekomu vadí a musí to zalesniť. Čo by povedali Bratislavčania, keby im na ich Sandbergu (to je síce paleontologická lokalita) prišli buldozéry, zrovnali ho so zemou a tatrovky zasypali kalom z čističky. Tiež by to s nikým nepohlo? Ak danú lokalitu poznáte pred a po rekultivácii – napíšte prosím svoj názor. jerro, na jednu tému prosím otvárať iba jednu diskusiu. SašaAhojte, a aj ja by som rád prispel témou “rekultivácia” stredovekých banských odvalov pri zaniknutej baníckej osade Piesky pri Španej Doline. Hlavná časť háld bola “rekultivovaná” v roku 2000 a v rokoch 2009 a 2010 sa s tým pokračuje. Ide o buldozérovanie veľkých plôch a o ich následné zasýpanie nevyhnitým kalom z Harmaneckej ČOV.
Je to celkom zaujímavé, keď si uvedomíme, že Piesky sú archeologická lokalita európskeho významu (na haldách sa našli stopy po pravekej ťažbe medi). Takých miest v Európe naozaj nie je veľa – spomeniem Rudna glava v Srbsku, Aibunar v Bulharsku, Mitterberg v Rakúsku, Great Ormes head v Anglicku a pár ďalších.
Keďže pri rekultivácii neboli žiadni archeológovia prítomní, nejde ani tak o archeológiu bagrom ako o oficiálne bagrovanie na lokalite bez archeológie!
Pritom predošlí vykonávatelia archeologických výskumov a prieskumov na tejto lokalite v minulosti (Točík – Bublová: 1971-72, Žebrák: 1985) apelujú na to, aby sa na lokalite aj naďalej robil povrchový zber a aby pretrvávala potreba zachytiť primárne stopy ťažby v praveku.
Tie správy asi kompetentní nečítali, keď dovolili zasypať povrchy kalom s ľudskými výkalmi, saponátmi, odpadkami a nepôvodnými horninami!
Volal som na niekoľko inštitúcií, no nepochodil som.
Evidentne nik nejavil záujem o ničenie histórie strarej cca. 4500 rokov a už ani nebude: už je to udeláno – už je to hotovo …
Aj tak by ma zaujímalo vyjadrenie Pamiatkového úradu ku projektu Rudných baní a.s., ktoré učinil Pamiatkový úrad v B.B.(ak učinil).
Lesníkom sa totiž nepáčilo, že sa im sype piesok do lesa, tak to chcú zalesniť.
Sandberg, Zamperk, Piesky boli odpradávna pieskový vrch a nedokážem pochopiť, prečo to niekomu vadí a musí to zalesniť. Čo by povedali Bratislavčania, keby im na ich Sandbergu (to je síce paleontologická lokalita) prišli buldozéry, zrovnali ho so zemou a tatrovky zasypali kalom z čističky.
Tiež by to s nikým nepohlo?
Ak danú lokalitu poznáte pred a po rekultivácii – napíšte prosím svoj názor.jerro, na jednu tému prosím otvárať iba jednu diskusiu. Saša
Log in to reply.