aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › renovacia malych kachli
-
renovacia malych kachli
Posted by lachim on 4. januára 2011 at 13:43zdravim vsetkych odbornikov a zaroven sa na vas obraciam touto cestou o radu.
chcel by som sa pokusit renovovat tieto kachle.
zaujimaja ma hlavne postup pri cisteny kovovych casti (ake prostriedky pouzit a aky postup zvolit)
co sa tyka samotnych bielych ploch, rozmyslam nad povrchovym naterom, ale urcite si necham poradit ak to nieje najlepsia cesta.
dufam ze fotky dostatocne priblizia problematiku,
zatial dakujem
docent odpovedal 13 years, 10 months ago 3 Členovia · 4 odpovede/odpovedí -
4 odpovede/odpovedí
-
Připojuji se k výše uvedené žádosti o návod, neb si jej velmi rád přečtu. Postup konzervace pro muzejní potřeby takového kusu je mi jasná, ale ta se nedá aplikovat na kamna, která se budou ještě používat. Takže se rád poučím. Děkuji tuze.
-
Príspevok je síce vybavený dobrým obrazovým materiálom ale chýbajú ďalšie informácie o kompletnosti, “výmurovke”, povrchovej úprave kovových častí a ďalšom naložení – používanie.
Základné informácie o železe nájdeš tuO vykurovanie telesá kombinovanej konštrukcie, teda liatina kombinované s čiernym alebo smaltovaným plechom nebol nikdy veľký záujem. Predmetom zberateľského záujmu boli a sú celoliatinové. Preto sa na túto tému veľa nenagúgli.
Skôr ako si niečo s nimi začneš treba ich podrobiť podrobnej prehliadke a odhaliť všetky nedostatky a možné prekážky v práci. Treba zistiť či niektoré časti neboli niklované. Potom ich treba úplne rozobrať a pri rozoberaní si celý postup nafotiť alebo nakresliť.
Liatinové časti sa čistia ako železo, len musíš postupovať opatrnejšie, pretože liatina je “mäkšia”. Montážne skrutky, tiahla a pod. klasika. Časti, ktoré boli niklované treba nechať poniklovať. Smaltovaný korpus sa dá vyčistiť rovnako ako smaltovaný hrniec a rovnako neznesie všetko. Prepálené miesta, kde sa žiarom zmenila farba smaltu sa opraviť nedajú ale môžu sa stať svetlejšími. Vypadané miesta sa dajú doplniť tmelom na smalt:
60 g kazeínu,
20 g haseného vápna,
50 g bezvodého boraxu,
30 g práškového kremičitanu sodného,
75 g práškového kremeňa,
25 g skleneného prášku,
250 g kaolínu.
K zmesi sa pridá malé množstvo vody a celé sa to 30 minút varí. Pasta sa nanáša na miesta očistené od hrdze a nechá sa schnúť 48 hodín. Sám som to nerobil ale videl som celkom slušný výsledok.
Polámané liatinové časti sa dajú zvariť a vyretušovať, to však v tomto prípade nehrozí.
Nakoniec, keď je všetko ako nové, sa kachle zmontujú. -
Dakujem za vzacne rady.
nakoniec som sa rozhodol kachle zbavit hrdze a pouzit vypalovaciu farbu.
ako pises o “kramoch” nechcem ich vyhodit aj ked nemaju ziadnu zberatelsku hodnotu, ale su plne funkcne a uz hreju – tak som ich dal doporiadku aspon takto.kazdopadne mam doma este jedny, s ktorymi asi podniknem tvoj navod.
este raz dakujem
-
Ako vidím zapracoval si a podľa toho čo vidím, výsledok je dobrý. Len v jednom sa mýliš. Tie tvoje kachle predstavujú predmet zberateľského záujmu, majú zberateľskú hodnotu a aj cenu. Pred troma mesiacmi som zháňal niečo podobné. Zohnal som, ale nie až také pekné ako tie tvoje. Obyčajné klubky, nie do zbierky, ale na kúzenie. A hrejú parádne :D .
Log in to reply.