aktivita › diskusia › Reštaurovanie a konzervovanie › Reštaurovanie liatinovej piecky
-
Reštaurovanie liatinovej piecky
Posted by avalon on 9. júna 2008 at 19:57ide o malú skorodovanú liatinovú piecku,má niekto skúsenosť akým spôsobom odstrániť hrdzu a následne upraviť, aby sa výzorom najviac priblížila pôvodnému vzhľadu, respektíve privítam každú dobrú radu kde by sa dala zohnať okrúhla liatinová doska navrch piecky…
avalon odpovedal 16 years, 4 months ago 5 Členovia · 7 odpovede/odpovedí -
7 odpovede/odpovedí
-
Co sa tyka osetrenia piecky pohladaj v starsich temach urcite niekde nieco najdes. Kruzky na vrh piecky su vecnym problemom, aj ja mam podobne piecky a prave bez tychto kruzkov. Viem ze do urciteho priemeru ich kupis aj v zeleziarstve ale max do cca 10cm. Tiez by m&a zaujimal zaujimavy zdroj.
-
Mám dobré skúsenosti s tzv. tanínom.pokiaľ je piecka pokrytá hrdzou, treba len nahrubo opracovať uvoľnenú vrstvu a pomocou tanínu (nanesieš štetcom) sa vytvorí tmavá vrstva (po reakcii zo svetlom). Povrchovo sa to ešte ošetrí napr. voskom. Toto je ale možné použiť len v prípade, že piecka už bude len ako dekoračný prvok.
Ak z nej chceš urobiť funkčnú záležitosť tak jedine ju dať vypáliť vo veľkej peci. Alebo mi napadá ešte možnosť pieskovania povrchu -
Tanter tvoj postup je spravny pokial nechceme pristupovat k predmetu setrnnejsie. Duchamp by ti o tom cosi napisal. Ale nech sa vyjadri zakladatel prispevku co s pieckou dalej.
-
Tanter ďakujem za radu, ale preferujem nejaké to využitie tešiť sa ako piecka hreje :) takže po opieskovaní ako ďalej ?
len ešte musím zohnať ten dekel :? čo je dosť veľký problém, je to piecka na 3 srnčích nôžkach a dosť malá, tak ten rozmer je atypický -
Tanter tvoj postup je spravny pokial nechceme pristupovat k predmetu setrnnejsie. Duchamp by ti o tom cosi napisal.
Popravdě Duchamp a hlavně Docent o možnostech odstraňování a pasivace koroze napsali již poměrně hodně, a to jak v “Úvodu do mechanického a chemického čištění …”, tak i v dalších příspěvcích věnujících se konzervaci konkrétních předmětů.
Jelikož chceš svou krásnost v budoucnu používat, tak metody jako tanátování, ochranné filmy z vosků a syntetických pryskyřic zvolna odpadávají. Pískování (lépe řečeno mikrotryskání) je dobrá metoda odstranění koroze, avšak je nutno provádět ji skutečně jemným abrazivem (např. balotina – skleněný prášek). To znamená spíše např. v restaurátorské dílně některého z muzea, než v průmyslové tryskací kabině některé z galvanizačních firem.
S následnou ochranou povrchu proti degradaci si nejsem jist, takže spíše vyzvu některého z doposud pasivních čtenářů z řad odborných kruhů. Osobně jsem žel litinu konzervoval vždy jen pro muzejní účely, tedy pro uložení v depozitářích. Rád se ponaučím! -
Nuž ja osobne jednu liatinovú pec používam v dome (je super!) – už som ju zdedil s domom a je natretá striebrenkou…
Ale k tomu povrchu – mosadzná kefa by sa na odstránenie hrdze tiež dala použiť – čistil som tak liatinové dvierka na chlebovú pec…
Ako povrchová úprava by sa dal použiť aj grafitový prach zarobený s vodou (sádlom), natretý a vyleštený handričkou (počul som o tom a chcem to niekedy vyskúšať).
Ďalšou možnosťou je vraj povrch natrieť tukom a vypáliť (radšej asi vonku mimo interiér) – vraj sa tak vytvorí čierny a lesklý povrch…pravda je, že sa mi na sporáku (klasický kachlový s platňami) podarilo rozliať masť a tam tá platňa je oveľa hladšia a lesklá…takže asi to tiež funguje…
Toť moje vedomosti :-) -
Ďakujem vám priatelia za cenné rady, nie je nič krajšie ako vidieť piecku v prevádzke :)
Log in to reply.