aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Reštaurovanie starých budíkov a hodín

  • Reštaurovanie starých budíkov a hodín

    Posted by hallder on 10. júna 2013 at 23:21

    Zdravím , rád by som sa dozvedel ako podomácky zreštaurovať budíky , ktoré boli poškodené časom. Pridávam pár fotiek 

    Prvý obrázok : ako najlepšie obnoviť pôvodný náter ? Aký výrobny postup bol orignálne použitý ? Postačí striekacia pištol ? 

    Druhý obrázok : ako správne obnoviť zkorodované miesta ? Je možnost podomácky napr znova poniklovať takúto vadu ? Postačí použitie vodného šmirglu ? 

    Tretí obrázok rovnaká otázka ako pri dvojke 

    štvrtý obrázok  : Ako správne vyčistiť ciferník ? 

    Ako vyčistiť zkorodvané ,alebo inak zasiahnuté časom súčiastky ako : naťahovacie klúčiky , alebo nožičky ? 

    Za všetky odpovede dakujem , myslím , že by sa tu mohla rozbehnúť zaujímavá diskuzia .

    P.S. : Určite sa nájde neaká hlava  , ktorá by rada povedala , že sa takéto budíky neoplatia reštaurovať . Súhlasiť nemôžem . Už mnohokrát som predal budík napr PRIM , za cenu za akú by ste si mohli kúpiť napr . aj nástené hodiny . Ja ich používam na dokúpenie budíkov do zbierky … 

    mazoslav odpovedal 11 years, 5 months ago 2 Členovia · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • mazoslav

    Member
    12. júna 2013 at 9:57

    Dorbý deň, s povodnými lakmi a použitými technológiami skúsenosti nemám. Čistěnie laku sa ale zásedna robí po skúške ropzustnosti, klasicky sa použije tampónik s prostriedkom ktorý sa chystáte použiť a na mieste ktoré nieje na moc na očiach sa na malej ploche vyskúša odolnost náteru voči použtému prostriedku. Ja by som vyskúšal lieh. Čo sa týka korózie, očividne bol budík vystavený dlhodobo vysokej vlkosti, teda zásadne pre ďalšiu stabilitu bude dokladne sušenie budíka, doporučil by som silikagel, kedže sušenie teplom nepripadá v úvahu. Obávam sa však že vnútorný mechanizmus utrpel rovnako ako vonajšie časti predmetu. Čo bude problém sám o sebe, ja by som si napríklad rozoberanie  a čistenie mechanizmu netrúfol. Teda predpokladá sa funkčnost? Podkorodovanie pravdepodobne poniklovanej povrchovej vrstvy je velký problém a bez odstránenia tejto vrstvy to nepojde. (toto už ale neni reštaurovanie ale rekonštrukcia). Myslím že nieje moc reálne doplnanie poškodených častí niklovej vrstvy, vždycky to bude vydiet. Je nutné odstránenie koróznych produktov, s najmenším možným úbytkom kovu, ideal by bolo pieskovanie balotinou, čo asi nebude moc dostupné takže asi moc nebude záležat na postupe ak budú splnené vyžšie zmiennené podmienky. Domácke poniklovanie je možné, dokonca aj bezprúdové, Existujú pasty na povrchové pokovenie. Mám skúsenosti len so striebrením. Aj tak ale určite nebude domácky vyrobená vrstva tak kvalitná s čím treba počítať. Ja som samozrejme zástanca zachovania povodnej podoby predmetu, a jeho stabilizácie. Nielen že je to jednoduchšie z hladiska času, prostriedkov a atd. Ale minimalizuje sa možnost nevratného poškodenia a halvne autenticity.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť